Azaleea

carla_ro_b

Member
Astazi am avut o surpriza tare neplacuta. Am cumparat pamant pentru acidofile pe care scria pH 5-6 si am replantat 3 azalee. Imi cumparasem si un aparat care masoara umiditatea, lumina si pH-ul. Si din curiozitate l-am infipt in pamantul de la azalee cel de 5-6 pH. Imi indica 8 !!!!! :eek: Si masoara corect toti parametri l-am testat pe diferite lichide cu diverse pH-uri.

Acum va mai intrebati de ce faceti tot ce puteti si plantele totusi mor? :x
 

Hariclea

Member
Offff, asta ar fi chiar nasol...
De-aia, eu prefer sa iau de la munte cand merg, pamant cu ace de brad, macar asta stiu eu sigur ca are ce trebuie...
 

sini

Well-Known Member
Multumesc Carla.
Nu e Brico la Braila.O sa fie in curand.
Incerc o varianta si daca nu rezolv o sa-ti spun maine.
 

albela

Active Member
Azaleea mea cumparata pe 15 martie se chinuie sa infloreasca. o parte din boboci s-au deschis, o parte nu dau nici un semn. Am cumparat ingrasamant Vilmorin pentru azalee. E bine sa ii pun acum in timpul infloririi poate o ajut?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De cind le-am scos afara acum vreo trei saptamini au inceput sa dea frunze noi :) .Le prieste :mrgreen:
 

angela draganoiu

Active Member
pai sigur ca le prieste afara pt ca e rece. sint plante de munte si deci le place la temperaturi mai scazute, insa in apartament nu au conditiile astea.
 

albela

Active Member
Credeti ca e cazul sa scot si eu azaleea afara? Chiar daca sunt 3 grade si maxima va fi azi de 8 grade? :eek:
 

Hariclea

Member
Pai si prin Bucuresti cam tot astea sunt temperaturile si azaleele mele stau afara de vreo 2-3 saptamani fara probleme!
 

albela

Active Member
Cred ca am sa o mai las in casa vreo 2 zile pentru ca este in plin proces de inflorire si nu vreau sa o perturb.
 
Sus