Azaleea

angela draganoiu

Active Member
eu le-am mutat in alt ghiveci dupa ce s-a terminat perioada de inflorire care poate ajunge si pina in mai la unele intirziate. am luat tot balotul de pamint si am adaugat ,in ghiveciul nou, pamint pe linga. din cite mi s-a spus le trebuie un ghiveci mai mult lat decit inalt insa nu am gasit la vremea respectiva asa ceva si le-am pus in ghivece obisnuite doar ca mai mari.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ca intotdeauna florile imi fac surprize placute.Anul asta asa m-a onorat in ajun:
 

oana_oana

Member
Superba!
In sfarsit am aflat si eu secretul. Pamantul azaleelor nu trebuie sa se ususce niciodata. Sunt plante "betive".
 
D

dyayzh

Guest
nicoleta a spus:
Da, la aceste frumoase azalee m-am referit. Ma intereseaza daca am conditii sa le ofer, de aceea te rog spune-mi cam care este temperatura pe balcon; balconul meu este inchis dar nu cu termopan, intra aer rece si am cam 5 grade. Stau acolo muscatele, hoya, un cercelus si o camelie imbobocita pentru care imi tremura sufletul in fiecare zi geroasa!
Eu sunt in primul an de experimente si de acea pun atitea intrebari! :oops:

angela draganoiu a spus:
nici o problema Nicoleta intreaba caci asta e rostul acestui forum. plantele pe care le ai in balcon sint plante carora le plac temepraturile scazute. in aceeasi categorie se incadreaza si azaleele carora, fiind plante de munte, le place la mai rece din nefericire pt mine in balconul meu, care e inchis dar nu cu termopan si nici nu e prea etans, am cam 15-20 grade C iar lor cred ca le-ar placea mai rece. nu stiu sa spun daca le place la 5 grade C, dar mai jos de 15-20 de grade sigur le-ar placea insa n-am aceasta posibilitate. le ud cu faimoasa apa de turba, cind vad ca au pamintul usor uscat si le dau ingrasamint cam la 2 saptamini vara si cam la 3-4 sapt. iarna. vara le fac dus cam la 3-4 zile si le duc, dupa ce se opreste caldura in calorifere, in alta camera unde e mai racoare (in balconul meu bate soarele toata ziua).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am mentionat intr-una din paginile anterioare,la acest topic,ca am adunat cele citeva culori de azalee(rosu,alb,roz si mov) intr-un singur ghiveci.
Nu ca nu m-as bucura :roll: dar in afara de o floricica roz restul toate sunt rosii!Ca para focului.Daca nu ma credeti pe cuvint.....o sa le fac o poza. :)
Oare ce s-o fi intimplat???
 

ghia_don

Active Member
Azaleea mea vrea sa moara :cry: ...cu toate ca i-am facut toate mofturile..si-mi pare foarte rau dupa ea.
 

zamfira

Member
Am si eu o problema cu azalea . Cat am fost plecata de revelion, a suferit de caldura , iar acum ii cam pica frunzele . I-au picat si florile aproape toate -ofilite . Mai are una singura inflorita .Oare isi revine sau e definitiv compromisa ?
 

angela draganoiu

Active Member
Gabiuta se poate ca azaleele tale sa-si "imrumutat" culorile una de la alta si a rezultat rosu si mie mi s-a intimplat ceva similar din roz s-a facut mai rosie presupun ca sezonul viitor va fi rosie. nu-i nimic imi place si asa cu conditia sa faca flori.
Gabi_Gabriela s-ar putea sa-si revina insa flori va face in sezonul urmator. nu le mai lasa la caldura ca nu le place sint plante de munte si le place la racoare.
Ghia-Don se pare ca aceste plante sint "umflate" de producatori cu tot felul de substante unele rezista altele nu si eu am pierdut una roz pal superba dar care n-a mai vrut sa traiasca dupa ce i s-au terminat substantele din sol. uneori ma gindesc ca sint plante de un sezon. am reuzit cu multa bataie de cap sa mentin 2 in viata dar nu stiu pt cit timp.
 

zamfira

Member
Ca nu mai face flori acum , n-ar fi bai, doar de-ar rezista .
Stiu ca e planta ce prefera racoarea , dar fiind plecata de revelion baiatul a facut caldura in casa ...asa ca ..a cam stresat azalea :)
 

angela draganoiu

Active Member
ce sa spun nu stiu cit de tare a afectat-o caldura si uscaciunea sa speram ca isi va reveni si va face flori sezonul urmator.
 
D

dyayzh

Guest
angela draganoiu a spus:
pai mai intii tre' sa stiti ca a fost un roz acum pare ca se schimba in rosu. de ingrijit le pun apa de turba cit de des e nevoie, le fac dus vara mai des iarna mai rar (dar le place teribil la dus) le pun ingrasamint de acidofile cam la 2 saptamini vara acum iarna cam la 3-4 saptamini si le tin la cit de rece am in apartament vara sint in dormitorul nostru pe rasarit iarna le aduc in balconul care e la apus si e mai rece. le tai destul de drastic cam prin iunie / iulie, adica tai florile uscate de sub floare si tai lastarii crescuti amapoda. in general trebuie sa-i dai o forma ordonata (de fapt este un trandafir si deci ar trebui ca taierile facute cind trebuie sa ajute inflorirea in sezonul urmator ceea ce la mine s-a intimplat) toate florile trecute le tai de sub floare si de acolo mai apare citeodata o floare alteori nu, si cam atit.
 

angela draganoiu

Active Member
eu am 2 care au acum peste 2 ani si le tin la cit de racoare pot sa le ofer. vara stau in dormitorul nostru care e orientat la rasarit si iarna le duc in balconul inchis dar nu e etainseizat perfect. le ud cu apa "de turba", le pun ingrasamint la 2 saptamini, vara le fac dus cit de des imi aduc aminte. primavara asta le voi schimba si pamintul. prin iunie-iulie le tund ca sa le dau o forma frumoasa. cu toate astea am pierdut una, pe cea mai frumoasa, din motive pe care nu le stiu. cam asta.
 

Hariclea

Member
Si eu am o azalee de vreo 4 ani... in primi doi ani nu i-am facut nimic special, decat multa apa... vara trecuta am lasat-o chiar afara in plina canicula si soare partial iar ea era inflorita in plina vara...
 

Floria

Active Member
Hariclea,
Este un succes total cu azaleea ta. Mie imi mor toate intr-un an. Fac radacini prea mari, devin ca un burete in ghiveci, se sufoca si mor. Care este secretul tau?
 

liza

Member
De-a lungul timpului am avut vreo patru culori,le cumparam pline de flori ,o vreme mergeau bine apoi se innegreau frunzele si piereau
Am renuntat la ele prea m-au dezamagit
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: N-ati mustruluit-o suficient ca sa va infloreasca!
Vad ca si dupa o luna de la inflorire este la fel de frumoasa. :oops:
 

oana_oana

Member
E clar totusi se poate. eu nu cred ca o sa mai incerc. am pierdut 3 pana acum si ar fi dezamagirea prea mare. :cry:
offf si cat de frumoase sunt.
 

angela draganoiu

Active Member
eu zic cu ale mele a fost un noroc nesperat ca au rezistat atit de mult. ele fiind plante de munte se adapteaza mai greu la mediul pe care li-l oferim noi in apartamente. sint fortate la producator sa fie atractive pt cumparatori dar schimbindu-le conditiile de viata nu rezista mult si mor. parerea mea.
 

Floria

Active Member
Azaleele mele au rezistat foarte frumos vara, dar cand a venit iarna si cum la mine in balcon este foarte cald, au murit. Nu am o camera mai racoroasa. Cred ca iarna intra si ele in repaus si vor temperaturi mai scazute. Alta explicatie nu am.
 
Sus