Azaleea

angela draganoiu

Active Member
nu pt ca intra in repaus mor ci pt ca nu au conditiile, cit de cit, din mediul lor natural. le trebuie racoare si umiditate. daca nu ai e mai bine sa renunti la ele ca sa nu iti plinga sufletul dupa asa frumuseti. vorba Gabiutei le admiri ........... online.
 

Hariclea

Member
Nu pot sa zic ca am un secret anume... cand am crezut de cuviinta, dupa ce au trecut florile am transplantat-o... am incercat sa nu o ud excesiv, dar nici prea putin, lumina... Iarna a stat la geam intr-o camera neincalzita...
 

Hariclea

Member
Da... probabil... insa mie nu mi se pare asa "secret"... adica tin acolo mai multe: ficusi, orhidee cymbidium, abutiloni... le merge bine deocamdata... :wink:
 

Floria

Active Member
Auziti ce-mi trazneste mie prin cap. Daca nu am pamant pentru acidofile si nici fertilizator pot sa le pun niste tamaie pisata?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
De asa ceva nu am mai auzit,dar de zeama de lamaie sau o lingura mica de otet in apa ,da.
 

Floria

Active Member
M-am gandit eu Iudith, ca tamaia creste pe brad si se tot recomanda pantul de sub brad, molid...
 
D

dyayzh

Guest
Plina de flori azaleea ta si mai ales, reusita iti apartine! Ai de ce fi mandra
 

Simina

Active Member
dyayzh a spus:
Plina de flori azaleea ta si mai ales, reusita iti apartine! Ai de ce fi mandra
Nu chiar, caci e floarea mea cadou de 8 Martie. Atunci bobocii erau mici de 1cm, iar acum a inceput spectacolul :D
 

albela

Active Member
Am cumparat azi o azalee japonica canzonetta. Nu are flori ci doar boboci. Pamantul din gahiveciul de plastic in care am luat-o este acoperit cu un fel de muschi verde. Nu stiu cum sa o transplantez. Sa ii las pamantul ei si sa completez in jur cu pamant de flori? Am inteles ca este o planta acidofila, si ii trebuie pamant special. De unde sa il iau?
 

Roxana

Active Member
Da, si eu am cumparat Azaleea cu acest ''muschi'' deasupra. Cred ca cel mai bine este sa o pui intr-un ghiveci mai mare cu pamantul pe care il are si sa completezi pe margine.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De obicei la florarii exista pamint pentru acidofile. Daca nu gasesti..........pamint obisnuit si din cind in cind ii pui putina apa cu otet(o lingurita la 2 litri).vezi ca s-a mai scris despre asta.Si nu umbla la radacini.Roxana are dreptate.
 
Sus