Bougainvillea - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

anette_b

Member
a mea are niste crengute ca niste picioare de paianjen , multe , lungi ,si chele. si in varfuri niste muguri si frunzulite mici. ce sa ii fac sa faca frunze si sa arate normal ?
acum e in dormitor , caldurica , o ud mai des ...ca se uscase aproape.
 

ghia_don

Active Member
Am reusit si eu sa inradacinez trei butasi da bouga in perlit, si bineinteles ca sint tare mindra :) , mai ales ca perioada de iarna nu e cea mai indicata ..Lasa, ca n-am reusit nici in alta perioada mai propice, chiar daca am incercat mai multe metode :x ..
Acum cind le-am tuns, am pus din nou si in banuti si in pamint si in perlit...voi vedea care metoda e mai buna :?
 

miki70

Active Member
Dl Popescu :rose: , Gradinar :rose:, Sini :rose: multumesc. Eu am citit ca bouga este o planta care poate inflori mereu dc nu e pusa in repaos si mai zicea ca dc o pui la iernat pleaca in primavara cu un retard , dureaza ceva pana se acomodeaza.
Gradinar bouga Magic e ceva de vis asa cum e "suflata" cu roz , imi imaginez cum arata afara in soare plin . Cu soarele primit prin geam culorile sunt mai sterse.
 

tamara

Member
anette_b a spus:
a mea are niste crengute ca niste picioare de paianjen , multe , lungi ,si chele. si in varfuri niste muguri si frunzulite mici. ce sa ii fac sa faca frunze si sa arate normal ?
acum e in dormitor , caldurica , o ud mai des ...ca se uscase aproape.
Ii face bine o tunsoare, depinde si cat e de mare. Eventual sa-i ciupesti varfurile, sa se ramifice frumos.
 

tamara

Member
Harnicutele mele



Cand aveam de gand sa le mai ajustez nitel mai mult, dumnealor s-au apucat sa infloreasca! :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Inmulteste-le neaparat ,vorba Doinei :)
O sa trebuiasca sa mai tund din cea rosie si eu ca a crescut cam balalunga
:oops: .....si fac lastarii olteni 8)
 

tamara

Member
ghia_don a spus:
M-ai dat gata :eek: ! Sa-ti traiasca si sa le inmultesti, ca doritori or fi multi :) ...
Multumesc Doina :* Am pus ceva in toamna, in limita spatiului disponibil, s-au prins, dar nu am timp sa-i trimit la noile case, sa fac loc la altii :cry:
 

tamara

Member
Gabiuta a spus:
Inmulteste-le neaparat ,vorba Doinei :)
O sa trebuiasca sa mai tund din cea rosie si eu ca a crescut cam balalunga
:oops: .....si fac lastarii olteni 8)
Saru-mana! Sa fie primiti! :rofl: Glumesc...m-am linistit acum, am din cinci surse, sa vedem care va fi ce mi-am dorit :)
 

corinap

Member
tamara a spus:
Gabiuta a spus:
Inmulteste-le neaparat ,vorba Doinei :)
O sa trebuiasca sa mai tund din cea rosie si eu ca a crescut cam balalunga
:oops: .....si fac lastarii olteni 8)
Saru-mana! Sa fie primiti! :rofl: Glumesc...m-am linistit acum, am din cinci surse, sa vedem care va fi ce mi-am dorit :)
Tu alege ce crezi ca-i mai bun ,ca eu primesc de oriunde (la preturi de bun simt)
 

MASCHA

Active Member
tamara a spus:
Harnicutele mele



Cand aveam de gand sa le mai ajustez nitel mai mult, dumnealor s-au apucat sa infloreasca! :)
Ce frumoase sunt !Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ele !
Sa stii ca cele doua de la tine sunt bine,una a stat vrde toata iarna iar cealalta acum isi desface un muguras :D :*
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus