Cambria - probleme si daunatori

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am inteles. Deci ud mai rar...
Gata si pozele... dar la ora asta... scuze pt blitul barbar. :oops:




 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cel de al doilea ghiveci e putin mai larg pentru ca mi-au dat tare mult de furca toate radacinile acelea. Nu vroiau sub nici o forma sa incapa intr-un ghivecel mai mic.
 

IULIA

Active Member
nu-i bai.
sa nu uiti ca nu uzi 2-3 sapt. daca vezi ca e groasa, si se incretzesc bulbii, incepi cu putina apa.
la cambrii nu e belea, sint betzive de fel. sa nu folosesti la phale din asta in totalitate.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Uff... am scapat :whew: :oops:
Multumesc pentru ajutor! :rose:

Nu ud. O sa le mai pulverizez din cand in cand. Eventual cand incep sa le ud... daca mai am ce arata, atasez si niste poze pt referinte ulterioare :)

Va urez noapte buna :D
 

oncilica

Member
Pls help !

Buna dragii mei !
Am gasit intamplator linkul acesta...nota 10 ! 8)
Am reusit "performanta" sa pierd o orhidee... si alta este deja in suferinta. Cred ca este vorba de o cambria, am destul de multe dar pana de curand nu eram interesata de numele lor ( ci doar de frumusetea lor). O parte din frunze s-au uscat si pseudobulbul s-a micsorat si incretit, ca si cum nu ar mai retine apa. Imi e frica sa o ud...pe cealalta am udat-o prea mult!. O stropesc doar pe frunze. Atasez si pozele cat pot de repede... pls help !!!! :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Bine ai venit. Incearca sa le faci niste poze. Asa o sa vedem mai bine despre ce e vorba.
 

oncilica

Member
Am reusit sa fac si niste poze... imi e atat de draga... miroase superb cand infloreste ! Data trecuta era aproape neagra si floarea de 2 ori mai mare...
http://img72.imageshack.us/my.php?image=image225fg9.jpg
http://img370.imageshack.us/my.php?imag ... 226br1.jpg

Pozele sunt facute cu telefonul mobil, nu sunt prea grozave. Am adaugat si o phalenopsis.. este in acest stadiu de circa 3-4 luni, radacinile sunt verzi in cea mai mare parte. A ajuns asa deoarece a fost arsa de soare. Eu inca sper ca se va face bine :D
http://img170.imageshack.us/my.php?imag ... 227ga6.jpg
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Prima e o Odontonia Samurai. Pseudobulbul ala foarte incretit cred ca nu mai are radacini ca sa fie alimentat cu apa. Am patit-o si eu cu un oncidium la fel (si-a dat duhul... :cry: ). Eu zic sa umbli la radacina si sa vezi exact care-i treaba. Radacinile de la suprafata par uscate.

Doar o frunza mai are Phalele? Asa rau a fost arsa? Ia vezi cum e baza tulpinii, chiar sub frunza. Si deasupra acelei frunze, e vreun muguras ceva? Vreun inceput de frunza noua?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E o bila alba faptul ca vezi radacina ok. Dar eu tot zic s-o scoti din ghiveci ca sa vezi cu ce anume te confrunti.
 

IULIA

Active Member
pai este stafidit din lipsa de apa , bre.
pune-i apa si se rezolva. bulbul nu o sa isi mai revina, dar planta va merge in continuare. asta e. experienta se cistiga ...pe rind. :D
 

oncilica

Member
are apa la greu, scoarta de copac e uda ca buretele .. cred ca maine o desfac sa vad mai bine ce se intampla. Imi e teama sa nu fi putrezit.
Phalele le am pe toate in ghivece transparente, daca tot o mut in casa noua pot sa ii iau si ei ghiveci de sticla?
Tineti-mi pumnii sa gasesc scoarta de copac, cred ca Dl Castor a rontait tot de lipseste cu desavarsire din magazine.
 
D

dyayzh

Guest
Fetele din Bucuresti iti vor spune exact unde se gaseste scoarta. Verifica de urgenta radacinile si apoi scrie ce ai vazut pentru a te indruma.
 

oncilica

Member
Am pus pe fundul ghiveciului argila iar radacinile sunt putin mai sus , in scoarta. Apa o pulverizez pana vad ca "transpira" vasul. Lor le place.. am folosit niste vaze mai inalte de la IKEA care pastreaza un fel de umiditate ca in sera. Necesita mai multa atentie.. dar nu am vrut sa le mut in ghivece opace. Imi sunt tare dragi radacinile lor verzi
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E destul de instabila situatia asa. Ce faci daca trebuie sa pleci cateva zile de acasa? Daca le-ai pastra in substrat si ghiveci de plastic ai putea sa stai linistita cam 4 zile.
 
D

dyayzh

Guest
Sa-ti spun ceva. Mi s-a intamplat, datorita substratului in care sunt puse de furnizori, ceba gen rumegus sau burete, exact la tulpina, sa-mi putrezeasca planta de la tulpina in sus, desi radacinile pareau ok.
 
Sus