Cambria - probleme si daunatori

D

dyayzh

Guest
Da. Si e pus exact dub tulpina, pe mijloc, atacand direct tulpina nu radacinile :cry: Pana sa observ asta...am avut citeva pierderi :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai da, pentru ca ... toti producatorii inradacineaza plantutele mici in sphagnum. Dupa ce se fac mai mari nu-l mai indeparteaza pentru ca asta insemna transplantare. Adica niste costuri mai ridicate la soluri si o decalare a infloririi (deci si a vanzarii). Doar completeaza scoarta pe langa sphagnum si le pun intr-un ghiveci mai mare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dya stai linistita ca uite keiki-ul de la tine sta bine merci in substrat. Fara sphagnum deloc. Si are tija. :p
 
D

dyayzh

Guest
Oncilica..imi cer scuze daca gresesc, dar poze cu orhideele tale ai pus pe undeva, sa ne bucuram si noi de ele? Sa ne dam cu parerea? :wink: :D
 
D

dyayzh

Guest
Mai cauta, caci imi place ce vad :) Ai orhidee foarte frumoase. De cand pasiunea pentru ele? Cum le ingrijesti? Zgarcit(a) mai esti la voaba :cry:
 

oncilica

Member
ma chinui sa le pun pe net, sa vi le pot arata :wink:

Am primit prima orhidee ( cea alba) acum 2 ani, si de atunci sunt maniaca. Apartamentul meu este pe nord, nu tuturor florilor le place. dar se pare ca orhideele sunt incantate de lumina pe care o au, nu am deloc soare ( doar cele de la servici sunt mai expuse). Imagineaza-ti ca al meu prieten/sot/amant/iubit m-a pus la un moment dat sa semnez o hartie prin care declaram ca timp de un an de zile nu imi mai cumpar nici o orhidee !! Saracul ... nu putea iesi cu mine la cumparaturi fara sa fac scene ca vreau orhideea x sau y. Acum interdictia s-a terminat :)
 

oncilica

Member
nu chiar.... dar le tine pe balcon.. unde pune in disperare paturi ude ca sa nu intre caldura in casa. Nu o pot convinge sa puna aer conditionat
 
D

dyayzh

Guest
Mai vin veri foarte calduroase, ai timp sa mai incerci sa o convingi :wink: :D
 

mymo

Active Member
Parca totusi difera de cea a Corneliei :?
Multumesc,din poza ta nu-mi dau seama prea bine.
Astept si parerea Corneliei.
 
Sus