Cambria - probleme si daunatori

IULIA

Active Member
Oncilica, mai e o situatie in care se rideaza pseudobulbii si anume necrozarea radacinilor. dar ar fi insotita si de alte semne, vizibile la exteriorul plantei. :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Adica radacinile si/sau baza pseudobulbilor devin negre. E o afectiune fungica. O chestie de genul asta am patit eu la zygopetalum. Si n-a facut-o la mine, o avea de cand l-am cumparat, numai ca n-am vazut. :x
 

mymo

Active Member
Pai e tare nasol,daca radacinile sunt afectate probabil inainteaza repede si la pseudobulb,adica se poate intampla asta de la o udare la alta si sa nu se observe?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In unele cazuri da. De asta e important fiecare lucru pe care il facem. Trebuie facut la timp, cu atentie. Si sa nu uitam de preventie.
 

oncilica

Member
se poate intampla si de la prea multa apa? in sensul sa putrezeasca radacinile? Am mutat-o in casa noua si nu prea mi-a placut ce am gasit... o sa pun poze imediat ce le descarc
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai degraba de la apa pe unde nu trebuie. Dar si de la prea multa apa. Depinde de ce sensibilitati are fiecare planta in parte.
 

Sash

Active Member
hmmm...si unul dintre pseudobulbii cambriei mele arata stafidit, dar pana sa citesc ce ziceti voi nu m-am stresat prea tare pentru ca celalalt arata f bine si chiar da lastari/pseudobulbi noi...Sa-mi arunc un ochi la radacinile lui?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sa va mai povestesc ce fac ai mei dupa 10 zile de la replantare, poate va ajuta:
intr-unul din ghivece a aparut un varf nou de lastar! :D

Asa cum mi-au spus fetele nu i-am udat pana acum, dar i-am pulverizat la 2-3 zile. In prima seara dupa replantare imi era foarte somn, asa ca nu am mai stat sa le caut loc la cald, si i-am lasat pe un pervaz care nu avea calorifer desi existau alte calorifere in camera (deci camera nu era neincalzita). A doua zi de dimineata i-am gasit destul de stafiditi. Asa ca i-am mutat de urgenta la caldurica. De atunci s-au mai stafidit ei, insa nu in ritmul alarmant din prima seara.

Abia acum am inteles de ce mi-a spus Iulia sa pun psbulbii fiecare separat: pentru ca din psbulbii vechi sunt putine sanse sa mai dea ceva frunze sau tije florale. In schimb ei fac lastari. Si deci cati psbulbi, cam tot atatea plante noi. :wink:

Ii mai las fara apa inca o saptamana.
 

oncilica

Member
revin cu poze, asa cum am promis 8)
nu este de mirare ca biata floare tragea sa moara: la radacina ei am gasit un bulgare cat pumnul de mare de muschi uscat imbibat cu apa mai rau ca un burete :


Am curatat radacinile cum m-am priceput mai bine.. nu prea imi dadeam seama care erau putrezite de tot, cred ca mi-au mai scapat cateva bolnave. Mi-a fost teama sa nu tai si din cele bune ! De udat nu o mai ud, scoarta de copac este destul de uda, am amestecat-o cu un rest de scoarta noua.


Ma intreb acum daca trebuia sa pun separat pseudobulbii. Planta nu e inghesuita, cel mic are deja 2 pui, iar cel mare are o frunza pe jumate uscata in varf. Sa i-o tai?
 
D

dyayzh

Guest
La mine e problema cu lipsa totala a umiditatii in aer. Nici o orhidee nu se dezvolta cum trebuie, iarna :cry: Am pus tava cu apa pe calorifer... le mai stropesc, dar rar...ce sa le mai fac?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ale mele stau in balcon. Au umiditate in aer, dar temperatura scade cam mult. Si mai exista si risc de aparitie a lanosilor. :x
 
D

dyayzh

Guest
De scaderi prea tari de temperatura m-am temut si eu cand le-am bagat in casa. Sa treaca si iarna asta..si la anul voi avea o solutie mai buna :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Da. pe undeva insa iarna asta nu le place. Iarna trecuta s-au comportat exemplar. Ceva insa acum, nu le convine. Si nu imi dau seama ce. :( :? Dar studiez problema :wink:
 
Sus