Campsis radicans

tranda09

Member
happy a spus:
In primavara am scos un lastar mai mare(ultimul cred) si s-a prins la mine in gradina la Amara,deci este bine sa-l muti primavara sau toamna!:
Am venit astazi la el, m-am uitat si iar m-am uitat, langa el a crescut glicina mare si ma tem ca vor creste unii peste altii si peste trandafiri. Asadar il mut maine?
 

happy

Well-Known Member
Wow !!!Tranda ce frumusete de curte ai tu!Stai in Bucuresti dar ai poze de la munte,Campina cumva?
Eu zic sa nu muti nimic pana nu cad frunzele,nu strica armonia! :D
 

alfa

Active Member
Foarte frumos la tine Tranda. Dar muntii aia mie mi se par tare cunoscuti :? Te pomeni ca suntem vecine si nici nu am stiut :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doina in nici un caz acum si .....maaaaaaaare grija la mutat.Orice bucatica de radacina ramasa va da alti si alti lastari.Apare te miri unde prin curte asa ca trebuie sa sapi adinc sa incerci sa scoti TOT ce e de jur imprejur.Ma refer la radacinile campsisului.

Ce frumos este acum la tine :visator: sa te bucuri de tot ce ai realizat!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: ai lipsit de la asa o aniversare???? 8) cind sampania a curs riuri-riuri,inghetata s-a mincat cu polonicul iar gustarile.............. :salivat: ooooooooo nici nu pot vorbi despre ele ca au depasit cu mult metrii Moldoveanului.Un adevarat ospat pantagruelic frate :wink: :tavalit: :wink:

O sa serbez cum se cuvine atunci cind voi avea gradina plina de bujori si ma voi lafai la umbra brazilor din curtea mea ca si cum as fi pe un versant fagarasean :mrgreen: tolanita pe un gazon englezesc impecabil :D
 

happy

Well-Known Member
Inghit in sec madame cu 10 mii de...fete,la umbra rara a unui campsis galben :rofl:
Mi-am inconjurat blocul cu puieti de campsis portocalii :D
 

tranda09

Member
happy a spus:
Wow !!!Tranda ce frumusete de curte ai tu!Stai in Bucuresti dar ai poze de la munte,Campina cumva?
Eu zic sa nu muti nimic pana nu cad frunzele,nu strica armonia! :D
Multumesc mult. Noroc ca nu l-am mutat azi ca a fost sarbatoare. O sa-l las pt luna sept - oct.
 

tranda09

Member
Gabiuta a spus:
Doina in nici un caz acum si .....maaaaaaaare grija la mutat.Orice bucatica de radacina ramasa va da alti si alti lastari.Apare te miri unde prin curte asa ca trebuie sa sapi adinc sa incerci sa scoti TOT ce e de jur imprejur.Ma refer la radacinile campsisului.

Ce frumos este acum la tine :visator: sa te bucuri de tot ce ai realizat!
Gabiuta, cred ca am fost f. lacoma la sadit flori si arbusti. Au crescut asa de mult ca nu mai vad nimic prin curte! Azi o doamna care a venit la mine a zis - florile nu sunt niciodata de ajuns!Cred ca voi avea o problema cu ele in curand, vor fi unele peste altele si cine va fi mai puternica, va trai!
Iata aglomeratia:
 

Floria

Active Member
Miki70 , si al meu a inghetat in primul an de viata, dar anul urmator a dat din nou si a crescut mult mai bine. In al doilea an, i-au inghetat partile tinere dar a crescut si mai viguros. Nu l-am protejat in nici-un an si totusi cred ca era mai bine daca il protejam.
 

miki70

Active Member
Floria a spus:
Miki70 , si al meu a inghetat in primul an de viata, dar anul urmator a dat din nou si a crescut mult mai bine. In al doilea an, i-au inghetat partile tinere dar a crescut si mai viguros. Nu l-am protejat in nici-un an si totusi cred ca era mai bine daca il protejam.
Da, nu vreau sa dea de jos din nou. Cred ca o sa-l invelesc putin , macar 1 m ca sa nu o ia din radacini iar :( Posibil sa fi inghetat de tot :cry:
 

elianna

Well-Known Member
Am si eu 3 fire de campsis.
Primul, portocaliu, il am de anul trecut de la Bakker. A crescut foarte putin in primul an, am crezut chiar ca se usuca. Anul acesta a mai crescut ceva dar nu mai mult de 1m.
In primavara am mai comandat doi la oferta de la multeplante. Cel portocaliu a crescut viguros cam 2 m, s-a ramificat si a inflorit abundent. Cel rosu e cu frunze mult mai marunte, s-a ramificat putenic dar n-a crescut mai inalt de 1m si nici n-a inflorit. E normal sa se comporte asa diferit unul fata de altul?
 

happy

Well-Known Member
Si eu am rosu si s-a dezvoltat putin in primul an,anul asta (al doilea)a crescut peste 3m si a inflorit.A avut 3 inflorescente.Asa ca rabdare ,este mai firav.In primavara am luat unul galben de la Starkl si a crescut 1,5m si de bine ce a crescut i-am schimbat locul in toamna asta! :D
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc de incurajari. Cel de la multiplante de anul asta a avut peste 6 inflorescente si daca nu venea frigul cred ca mai facea.
Daca l-ai scos cu grija nu cred ca se supara doar ca are radacini foarte adanci si e mult de sapat.
 

sorina

Active Member
anul trecut nu ati avut flori la Campsisi ????? Ca vad ca un an nu a mai postat nimeni nimik aici :eek:
 
Sus