Campsis radicans

albela

Active Member
Am si eu un exemplar cu flori rosii (asa ar trebui). Bignonia scria pe cutie. Am plantat-o in 2008. Oare cand o avea de gand sa infloreasca?
 

mg

Member
Pot sa mai pun la inradacinat , si voi pune zilele acestea .
Daca aveti rabdare ....
 

gabiee

Active Member
wouww !!!!
numai al doilea an :eek:
eu nici nu mai numar anii de cand il am si nu a inflorit , dar zilele trecute am vazut pe un singur lastar niste bobocei minusculi .... poate am norocul si eu sa- l vad inflorit
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mersi fetelor.
Da,l-am luat anul trecut si a inflorit si vara trecuta dar nu asa de bogat ca si acum.
Are soare pana pe la 12-13 dupa care e umbra acolo unde sta el.
Sa aveti si voi parte de multe flori de la el!
 

adrianam

Well-Known Member
Am cumparat si am plantat si eu in 2008 doua campsis, una rosie si una galbena, la gradina. In 2009, m-am hotarat sa le mut pe caldura mare, in vara,langa gard.
Bineinteles ca pana in toamna pe amandoua le-a ars soarele. In primavara asta a rasarit numai una din ele din locatiile de langa gard. In schimb am avut surpriza sa rasara doua tufe in mijlocul gradinii, acolo unde au fost initial.
Deci nu le-am pierdut dar asta arata ca odata plantate, este posibil sa nu mai scapam de ele! :)
 

sorina

Active Member
iata-le si pe ale mele
a crescut foarte mult de s-a urcat pe sopron si si-a lipit tentaculele de tigla ,anul trecut a facut citeva flori anul asta foarte muuuulte si atrage multe insecte :!: si cel rosu anul ata si-a dat drumul si s-a inaltat ....l-am certat ca daca nu face flori il ignor :( :( :( si surprizzzzaaaa :D :D :D asa trebuie sa arate ??????cu galben :?: :eek:
 

sorina

Active Member
Riana , al meu nu a rasarit si in alta parte , deci nu stiu cum as putea sa-ti dau din el ( ca de butasit am incercat si nu am reusitt ) si rosu am si eu :D :D :D :D Dar daca vrei sa-ti dau butasi sa-i inradacinezi tu , cu placere :mrgreen: :mrgreen:
 

happy

Well-Known Member
Sorina marcoteaza si tu o ramura de campsis galben ,n-i se scurg ochii la galbenul tau.Mi-a dat cineva grena,daca vrei sa marcotezi pana la toamna prinde radacini! :D
 

albela

Active Member
Trebuia sa fie rosie, dar e portocalie toata ziua :( . Oare de ce nu ma mai mir :mrgreen: . Si la voi florile astea sunt vizitate tare de furnici?
 

nick1971

Active Member
la mine nu-i nici o culoare :)
sunt tare suparata ca o am de 3 ani si nu face nici o floare, incep sa am dubii cu aceasta planta ca nu-i nici invaziva...
 
Sus