Campsis radicans

sorina

Active Member
happy a spus:
Sorina marcoteaza si tu o ramura de campsis galben ,n-i se scurg ochii la galbenul tau.Mi-a dat cineva grena,daca vrei sa marcotezi pana la toamna prinde radacini! :D
Bine fetelor dragi acum ma duc si mracotez vreo 2-3 in ghivece . E bine ?????/ Grena vreau si eu daca se poate . Si aiata-o si pe cea rosie care e rosu cu portocaliu :nu stiu: :nu stiu: :nu stiu: :giggle: :giggle: :giggle: lcerd ca este ca a albelei ..... mai vedem , in orice caz este interesanta si asa , rosie am oricum pusa acuma 2-3 paltute in alta parte :mrgreen:
 

albela

Active Member
nick1971 a spus:
la mine nu-i nici o culoare :)
sunt tare suparata ca o am de 3 ani si nu face nici o floare, incep sa am dubii cu aceasta planta ca nu-i nici invaziva...
Si a mea e tot de 3 ani, si abia anul asta a facut un buchetel de flori. Ia controleaz-o bine ca s-ar putea sa ai o surpriza :) . Oricum la anul sigur va face floricele de o sa ne saturam de ele :) .
 

sorina

Active Member
albela a spus:
Trebuia sa fie rosie, dar e portocalie toata ziua :( . Oare de ce nu ma mai mir :mrgreen: . Si la voi florile astea sunt vizitate tare de furnici?
Pe eticheta mea la cea rosie scrie Flamenco iar pe cea galbena Flava
Pe eticheta ta ce scrie Albela ???
 

albela

Active Member
Sorina, planta mea e de trei ani nu mai am eticheta. Da sigur scria pe ea doar "Bignonia", si in poza erau flori complet rosii.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce intrebare, Sorina! :mrgreen: Imi place dara si vad ca eu nu dau de nici una! :x
 

sorina

Active Member
adica n-ai de nici una ?????? Sapt viitoare ma duc sa vad daca au mai rasarit plantute cu radacina la cineva :wink: iar din cel galben am promis ca marcotez :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Vrei ?????
 

tranda09

Member
Si eu il am de 3 ani dar nu a facut flori niciodata. Anul acesta a crescut un pic mai mult. In rand cu el am o glicina care a crescut neasteptat de mult. Ma gandesc sa mut campsis in alta parte. Dar o fi bine? Sau voi astepta alti 3 ani ca sa vad o floare???!!! Si cand e bine sa-l mut?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sorina a spus:
adica n-ai de nici una ?????? Sapt viitoare ma duc sa vad daca au mai rasarit plantute cu radacina la cineva :wink: iar din cel galben am promis ca marcotez :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Vrei ?????
Sigur ca vreaaaaaaau! :) N-am nici una :( Pune-ma cap de lista, te rog! :)
 

happy

Well-Known Member
tranda09 a spus:
Si eu il am de 3 ani dar nu a facut flori niciodata. Anul acesta a crescut un pic mai mult. In rand cu el am o glicina care a crescut neasteptat de mult. Ma gandesc sa mut campsis in alta parte. Dar o fi bine? Sau voi astepta alti 3 ani ca sa vad o floare???!!! Si cand e bine sa-l mut?
Tranda,nu dispera si ai rabdare ca o sa creasca de nu vei mai avea loc de ea si de puietii pe care ii va face.Ani de zile la tara unde am crescut aveam o tufa de campsis portocaliu, care taiata in fiecare an ii dadea lastari in alt loc.In primavara am scos un lastar mai mare(ultimul cred) si s-a prins la mine in gradina la Amara,deci este bine sa-l muti primavara sau toamna! :D
Claudia vrei tu sa fii prima si de acolo de departe,mai pune-ti pofta-n cui,vii in tara si pe urma se discuta pozitia :rofl:
 

riana

Active Member
am vazut azi la o pepiniera campsis galben, dar nu m-am incumetat sa dau 35 lei pe un fir :(
 

v.cristina

Active Member
al meu inca nu a inflorit dar sunt foarte fericita ca a crescut foarte mult in acest an , cred ca i-au placut ploile cu toate ca, din cate stiam eu, iubeste caldura excesiva
 

riana

Active Member
am mai gasit si o hortensie paniculata care era foarte ieftina 18 lei ca domnul de acolo a zis ca nu e hortensie e iasomie :rofl: si de aceea a facut reducere si am avut de ales intre ea si campsis. nu prea aveam bani la mine :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am inteles.
Poate mai gasesti si cu alte ocazii sau poate in toamna te lipesti de vreun schimb. :D
 

riana

Active Member
da, dar ma cam macina ca nu am luat-o , poate ma razgandesc si ma duc totusi sa o cumpar, insa acum mi s-a pus pata pe clematite doar ca la noi nu prea sunt magazine specializate pe flori iar in piata unde mai aduc clematite sunt cam scumpe.
 
Sus