Clerodendron

IoanaTweety

Active Member
Vreau si eu sa fiu o fericita :cry: de la 1,5 metri se simte, e fenomenal!! Mada, daca o sa ai in plus vreun lastarel prins, trece-ma pe lista te rooog :)
 

adite

Active Member
Ce bine! De-abia astept sa infloreasca si plantuta mea! Intrebarea este cat de mare trebuie sa fie ca sa infloreasca?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
GhiaDon si JKati aveti la mine cite un clero bungei cu radacini mari.Stiu ca doreati asa ceva.
Mai am disponibil unul sau doi daca mai vrea cineva.Trebuie sa verific pe linga planta mama.

Experimentul meu cu cei doi :l prospero si speciosum nu a dat rezultatele scontate pusi in gradina.Ba dimpotriva as zice ;au ramas la fel de mici,nu s-au dezvoltat de loc,nu le-a crescut nici macar o frunzulita in plus desi au avut conditii ca la carte.
Am avut grija de ei mai ceva ca de alte plantute special sa vad cum evolueaza.
Se pare ca in clima noastra nu le este bine decit in ghivece :? .
Pamint gras cu perlit la plantare in primavara suficient de mult in groapa adinca cit sa isi dezvolte frumos radacinile,umbriti de plante asezate pe linga ei....si cu toate astea...nu au vrut.
Cind incepe luna sa creasca voi face transferul in ghiveci.
Daca vedeam o cit de mica -minuscula frunzulita noua probabil ca ii mai lasam inveliti bine si peste iarna.

Voi ce m-ati sfatui sa fac?
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta :hug: !! Multumesc pentru bungei!!
Eu zic sa nu risti cu ceilalti, mai bine lasa-i sa stea in ghiveci unde le e locul. Da' de ce umbriti? Pe ai mei ii bate soarele in cap de la ora 13 pina seara . Cind i-am umbrit mai mult au crescut, dar n-au inflorit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Prospero :ii place umbra.La soare s-a ars si aproape se uscase.
Speciosum ....mi s-a parut sa nu fie prea tare soarele :? .
Doina soarele de deasupra gradinii mele inseamna ca e mai...al :evil: decit de deasupra gradinii tale :rofl:
Si in gradina i-am pus ca ei sunt de fapt plante de gradina :( .Dar nu la noi :).
 

fixpix

Active Member
Cred ca a fost o iarna crancena.. toata padurea de C. bungeii mi-a murit. Acuma vad ca am un pui mic de tot. Nu stiu cum de-a rezistat ala!
Si anul trecut ma speriasem de cat de mult s-a intins asa din radacini pe sub pamant.
:nu-mi_place:
 

lelia

Well-Known Member
Si mie ! mai ales ca infloreste si e parfumat ! :visator:

Alta planta care ma enerveaza ....a crescut enorm dar despre flori nu poate fi vorba .....nu stiu unde am gresit ,de ce creste asa mult si nu infloreste ? are nevoie de soare ,sau inca nu-i vremea ?

 

Roxana

Active Member
planta arata foarte bine. Clerodendronul nu are nevoie de soare, mai ales asa puternic cum este acum pentru ca va arde plantuta. II plac locurile luminoase sau cele semi-umbrite (depinde cum ai obisnuit-o). I-ai aplicat taieri in primavara? :?
 

lelia

Well-Known Member
N-am taiat nimic ,stiu ca infloreste in varful lastarilor ,am sperat ca va inflori ....
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ii pui ingrasamant, ceva? Al meu n-a crescut atat de mare pana acum in schimb a facut flori.
Si ar mai fi o intrebare legata de ghiveci: posibil sa fie prea mare cat planta sa se dezvolte in detrimentul florilor??
 
Sus