Clerodendron

lelia

Well-Known Member
Madalina ,ghiveciul e cu doua degete mai mare decat precedentul (l-am schimbat in primavara ),ingrasamant anul asta au primit foarte putin ,toate plantele mele sunt deja ,,uriase ''iar spatiul limitat .
Poate are lumina insuficienta pentru a inflori ,balconul e inchis,soare pana la 8.
 

Roxana

Active Member
si lumina are un rol important pentru stimularea infloririi, dar eu zic ca daca ai schimbat ghiveciul in primavara, este putin cam devreme sa te astepti de la flori din partea ei. :) ai rabdare cu ea si muta-o eventual intr-un loc mai luminos.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Stai linistita Lelia,inca nu-i vremea de inflorit!Si anul trecut a inflorit foarte tarziu,cu flori am dus-o la adapost.Nici a mea nu a inflorit inca la ora asta.
 

lelia

Well-Known Member
Iudit ,m-am linistit ! dar sa faca bine sa infloreasca pana vine frigul ,ca eu n-am unde s-o asez in casa cu toate frunzele pe ea :cry:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Lelia, ce face clero? Al meu parca e geamanul celui al tau. Creste, creste si tot creste tot anul! Eu nu i-am schimbat deloc ghiveciul de mai bine de doi ani de cand il am. E si la fel de puturos ca al tau. Cand l-am cumparat era iunie si el era inflorit. De atunci nu am vazut boboci decat toamna tarziu. Dupa cum ii e obiceiul acum a dat iar boboci. Cine stie daca ma voi bucura de ei fiindca odată mutata planta la interior nu prea are destule lumina si bobocii stagneaza.
Asa ca ma intrebam dacă geamanul de la tine nu l-a imitat pe al meu. Ar cam fi vremea de imbobocit. :)
 

ghia_don

Active Member
Ar trebui fetelor sa vedeti bobocii..la mine cresc de vreo saptamina.. :) Am stat un timp cu ochii pe el si nimic :( ...pina intr-o zi cind am vazut boboci la toti lastarii. Parca au aparut din senin :D ..
Acusi am floricele :) ..
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
S-a deschis si la mine prima floare la Prospero ...iar ugandeze infloreste in continuare, neincetat.
O sa le fac si poze, promit!

PS. Daisy, nu te-am uitat doar ca n-am ajuns la posta inca.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Gradinar , e superb :clap:
al meu s-a dezvoltat asa de frumos si acum incepe sa-si piarda bobocii si nu inteleg de ce ? ca nici nu l-am miscat :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Anna, eu de miscat l-am miscat si n-are nicio treaba. E sensibil la dereglarile de udare - a ramas cumva fara apa la un moment dat?
 

lelia

Well-Known Member
Cat e de frumos, coltul acela !!! :visator: iar fluturasii sunt superbi !
Sa-ti traiasca ,sa te bucuri de ele !
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Anna, eu de miscat l-am miscat si n-are nicio treaba. E sensibil la dereglarile de udare - a ramas cumva fara apa la un moment dat?
aha inteleg ,pai am dat drumul la caldura si acum ca zici poate ca trebuia sa-l ud mai des :( multumesc pentru raspuns ,sa vad ca mai are vreo doua tije in crestere :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator


Multumesc GRADINARITEI pentru acest exemplar minunat .Mic dar vrednic.

P.S.Observatii personale in cei citiva ani de cind am aceste plante la care inca nu am renuntat fiind dragoste si amor ghebos reciproc :fluierat:
Taierile pentru lastarire sa se faca cit mai de jos de la primul sau al doilea nod cind planta este tinara daca doriti sa devina tufa.Altfel ramin niste bete groase cu frunze si eventual flori.
De asemenea cred (si vorbesc de clero de ghiveci) ca trebuie reintinerite odata la citiva ani.
Lastarii se lemnifica si cresc in timp haotic iar planta isi pierde din alura si frumusete.Nu se compara cu cresterea pe care o are in gradina.
Am experimentat ambele variante.
 
Sus