Cobaea & Ipomea

sorina

Active Member
Ce stiti despre COBAEA SCANDENS si IPOMEA LOBATA , se gasesc de cumparat , se cresc greu , :eek: :?: :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cobaea scadens.
Stiu ca desi este considerata planta anuala in zonele noastre climatice poate sa supravietuiasca si citiva ani daca i se acorda ingrijirile necesare.Acoperita pe timpul iernilor geroase.
Prefera solurile cu drenaj bun in care a fost incorporata turba si nisip.
Se uda cam de doua ori pe saptamina.
Pentru a-i stimula cresterea se ciupesc virfurile.

Da,se gasesc seminte de cumparat.

Uite ce am citit acum:
semintele se tin citeva ore in apa inainte de a fi plantate in rasadnita.Se pun primavara devreme la o temperatura de 18-24 grade si se acopera cu pamint.Se mentine pamintul umed dar nu baltit(deci nu apa prea multa.Germineaza in cca.30 de zile.
Cind planta a devenit suficient de mare se transplanteaza in ghivece care se mentin la racoare ,mentinind pamintul umed.
Se aclimatizeaza treptat cu conditiile de afara cam 10-15 zile.Se aseaza la 60 cm.distanta de preferinta in locuri insorite.
Florile apar in anul urmator.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cu multa placere.Este bine de stiut pentru toata lumea de fapt.
Cea de-a doua planta nu ti-as recomanda-o .Dar daca vrei sa stii cite ceva si despre ea o sa caut si o sa-ti spun.Este foarte frumoasa.Se mai numeste si piciorul cocosului dar daca nu esti atenta cu ea .....dispare repede din peisaj :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stai ca ma mai uit odata. :oops:.Printre alte denumiri pe care le-am mai gasit incluv "spanish flag" :rofl: este si aceasta.
La noi s-o numi altfel. :?
 

lili

Member
Re: cobaea

sorina a spus:
Ce stiti despre COBAEA SCANDENS si IPOMEA LOBATA , se gasesc de cumparat , se cresc greu , :eek: :?: :?
Niciuna nu este atat de spectaculoasa ca in imagini. Lobata este abonata la paianjenul rosu....si face si ea acolo ceva putin colorat...iar cobae ....ce sa zic...dragut...dar nu extraordinar. Floarea este marisoara si trainica...dar la culoare este indecisa!!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu cind le-am cumparat tocmai pentru culori am facut-o :( .Si cum am si ipomoea quamoclit m-am gindit ca daca o sa le pun in jardiniere linga casa o sa dea bine un perete viu colorat :oops:
Stiam eu ca informatiile trebuie sa vina de la cineva avizat.
Eu totusi incerc.Ce ma costa?Pamint,seminte,scarite,etc....etc....adica mai nimic :rofl: :wink:
 

lili

Member
Pentru cobae poti pregati scarita (culoarea incepe de la crem si ajunge la albastru in ultima zi).... lobata este un pic mai modesta... merge si pe sarma ,plasa !!!
Lobata face un spic mic pe care sunt dispuse 4-5 degetele sau pastai colorate....alb-crem-caramiziu
Sunt interesante dar nu sunt spectaculoase. :wink:
 
Tare greu germineaza semintele de cobae. Le-am pus cam acum trei saptamani, dar fara sa le inmoi, si abia acum au iesit din pamant doua plantute din vreo sase seminte cate erau in plic.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Daaaaaa :?: Si eu care si vedeam teava de gaze impodobita cu flori mov :eek:f: ca sa ascund dracovenia!
 
Nu te descuraja asa repede.Intradevar ,rasar greu semintele de cobae dar cind infloresc sunt o minune .Viseaza o multime de clopotei albastri pe limga teava si totul va fi ok.Am avut si eu in urma cu 2 ani dar nu am putut obtine seminte de la ea ,fiind in balcon inchis ,nu am polenizat-o,ca nu mi-a trecut prin cap.De atunci tot caut seminte iar acum ca am gasit am luat si pe mai tarziu.
 

ghia_don

Active Member
Intr-adevar, germineaza greu si in procentaj de 20% :cry: ...cel putin la mine...acum astept luna aprilie sa le plantez in gradina.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Au rasarit bine,au crescut si cind a venit vremea florilor am vazut ca face flori din doi in doi :rofl: adica mai de loc asa ca le-am smuls din locul respectiv ca il ocupau degeaba :evil: si am pus ipomoea quamoclit care e mai frumoasa.
A fost o experienta ca multe altele pe care le-am tot facut de vreo trei ani incoace :twisted: ......
Insa curiozitatea mi-a fost satisfacuta.Cu ocazia asta triez semintele d eplante pe care le voi mai cumpara :wink:
 

ghia_don

Active Member
Toata vara s-a catarat, si iar s-a catarat, la un moment dat mi-am luat adio de la flori, mai ales ca citisem aici ca infloreste in al doilea an. Rezista cobaea la noi peste iarna in gradina? Parca nu as crede!!
Din septembrie a inceput sa infloreasca, la inceput cite una din cind in cind, iar acum are o multime de boboci si citeva flori odata.
M-a cucerit prin gingasia florilor, care tin citeva zile, seamana cu florile de gloxinii dar parca sint mai mari :indragostit: .

 
Sus