Cobaea & Ipomea

Fleur

Active Member
Am si eu 2 plantute de cobaea, una mare de vreo 20-25 cm care ar trebui pusa la locul ei si una mica de vreo 5 cm, desi au fost puse in acelasi timp, dar su stat in locuri diferite.
Pe cea mare am pus-o in ghiveci ca voiam sa o pun pe terasa. Ce ziceti i-o merge bine in ghiveci? Ma gandeam ca in toamna o tai si o bag inauntru si o pastrez si-n anul viitor ca din ce-am citit pe aici n-ar prea rezista afara. Voi care ati avut planta ce parere aveti?
 

sorina

Active Member
a

Am o nelamirire cu privire la inflorirea acestei plante . Pai daca nu infloreste din primul an ier peste iarna nu rezista air in anul urmator nu mai rasar alte plantutze , da se sa le mai semanam :gandit: :gandit: :gandit: :nu stiu: :nu stiu: :nu stiu:
 

ghia_don

Active Member
In gradina nu a rezistat radacina, chiar daca am acoperit-o, dar la toamna cred ca o sa scot o planta si o trec la ghiveci sa vad cum va trece iarna asa.
Si chiar a inflorit in primul an :)
 

IZA

Active Member
Am pus si eu Cobea . Au rasarit trei plantute (deocamdata). Abia au doua frunze (3-4 cm). Sunt intr-un ghiveci. Ce ziceti sa fac cu ele? Le tin acolo pana mai cresc si le mut in gradina nu?
O fi prea tarziu ca sa mai infloreasca? Am citit aici ca acum se punea in gradina plantutza mare deja, crescuta in casa. Multumesc anticipat. :D
 
Sorina, si la mine a inflorit in primul an, dar tarziu, prin septembrie-octombrie. :mrgreen: :mrgreen: Anul acesta nu am mai gasit seminte, asa ca nu o mai am.
 
A

Anonymous

Guest
cobaea

io am pus vreo 3-4 plicuri.in vreo 5 ghivece si sunt fericita posesoare a vreo 10 plantutze
sunt absolut superbe si inflorec pana prin octombrie-noiembrie)(io le pun in solar) fac niste flori ca niste clopote
anglosaxoni le zic "cathedral bells"
le trebuie mult soare si multa caldura
se intind intr-adevar mult ,sar pe fiecare crengutza fac ciorchini de flori
(se desfac una dupa alta)
 
A

Anonymous

Guest
elena_luminita a spus:
Sorina, si la mine a inflorit in primul an, dar tarziu, prin septembrie-octombrie. :mrgreen: :mrgreen: Anul acesta nu am mai gasit seminte, asa ca nu o mai am.
incearca la hornbach
io le-am luat anul trecut de la praktiker
marca "gartenland"(nemtzesti)
aceeashi pe care o primisem si din germania
 
Daca ar rezista peste iarna, chiar si in casa, eu zic ca merita. Acum sa vedem cine incearca sa o tina iarna in casa :? :? Cred ca abia in primavara urmatoare vom avea raspunsul :astept: :astept:
 

Fleur

Active Member
Eu voi incerca sa o trec peste iarna, ca cel putin una din ele va ramane in ghiveci.
 
A

Anonymous

Guest
[pentru cine doreste seminte de cobaea ,azi am gasit la obi...niste seminte nemtzesti parca.la pretul de 4,49 licul
altele decat gartenland(care sunt mai scumpe)
io mi-am mai luat inca un plic sa le pun si pe astea la germinat......2 sigur le pun in ghiveci si le aduc la iarna in casa....poate asha ajung si io sa am propriile mele seminte
si sper din tot sufletul sa fie violet intens si nu albicioase
 

sorina

Active Member
a

Pai eu , credeam ca cineva a experimentat pina acum COBEA :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
In ce sens experimentat :? :? Eu am avut-o in gradina anul trecut, obtinuta din seminte, dar nu a trecut peste iarna desi am acoperit-o. Seminte nu a facut deoarece la noi nu are cine sa o polenizeze; lastarii pusi la prins nu s-au prins(poate nu am avut eu noroc cu ei :x :x ) Cam asta a fost experienta mea cu aceasta planta.Poate anul viitor o voi lua de la inceput daca voi gasi seminte :mrgreen: :mrgreen:
 
A

Anonymous

Guest
Re: a

sorina a spus:
Acum , vorbim romaneste :wink:
io pun cobaea in gradina de prin 2004,nu trece iarna
din pacate deshi mi-a inflorit,semintze inca n-am reusit sa obtzin
am incercat si cu rasaduri puse foarte devreme in gradina,tot in septembrie -octombrie infloreste si o prinde bruma pana sa se implineasca semntzele
am incercat si transplantata din gradina in ghiveci si tzinuta pe casa scarii..din pacate nici asha n-a mers
asha ca anul asta o sa sacrific 2 plantutze si o sa le pun in ghiveci si o sa bag ghivechiul in pamant
la primul semn de frig fug cu ghiveciu in casa.obtzin io semintzele alea
 

Fleur

Active Member
Ce va mai face cobaea? A mea creste voiniceste si acum e mai inalta ca mine. Au inceput sa-i dea si o multime de lastari laterali si de cand am scos-o afara e tare viguroasa. O sa incep sa-i pun ingrasaminte pt stimularea infloririi poate o conving sa faca flori mai devreme :wink:
 
Sus