Cobaea & Ipomea

IZA

Active Member
Chiar ca e frumoasa!!! Parca sunt limbi de foc! Am vazut si eu la cineva dar era foarte inalta si nu era atat de plina de flori. A ta arata superb!! :clap: :clap:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Caramell, ne spui un pic despre ea, cum ai obtinut-o, cum o ingrijesti, unde e plantata? Am si eu un plic de seminte si abia astept sa le plantez la primavara. Sper sa fie bune semintele :rugaciune:
 

fixpix

Active Member
io zic ca e clar cataratoare :)

si o sa-mi fac si io rost de seminte ... de... undeva :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

si de... fasole din aia mov strident. am avut seminte (boabe) dar nu mai stiu unde le-am ratacit azi primavara.
si aia e faina. acuma am vazut-o inflorita pe undeva prin sat la ai mei.
 

gino

Member
Am si eu la tara o Cobaea, destul de bine crescuta...dar nici urma de flori... Credeti ca mai are timp sa infloreasca de acum incolo ?
 

IZA

Active Member
Eu zic ca da ca nu se anunta iarna prea devreme :) Scoate bobocel cand nu te astepti. Acum depinde cat e de mare :D
 

gino

Member
Are in jur de 1,5 metri si arata foarte bine, are toate conditiile...asa ca ce-mi ramane de facut ? Sa astept sa se indure...macar cu o floare... :D
 

IZA

Active Member
Are soare? ca daca da, trebuie sa faca flori. Pai la mine cum au aparut bobocii deja si sunt un pic mai mici la inaltime? Le-am pus si cam tarziu ca greu au germinat, am primit semintele tarziu. Eu tot cred ca voi vedea flori. Sper sa nu ma bucur prea devreme si sa cada boboceii ca plang. Au venit semintele din Canada.
 

gino

Member
Nu este in soare plin, mai degraba semiumbrita, pentru ca asa am inteles ca trebuie...Macar la tine sa faca flori si poate seminte...
 

IZA

Active Member
La seminte nu sper dar am inteles ca se comporta ca si pasiflora. Eu o sa le scot si o sa le tin in casa la iarna. Sa vad , ca passiflora a fost cam suparata in casa dar apoi cand si-a dat drumul afara pe gard n-am mai putut de dragul ei cand era plina plina de flori. Chiar o planta frumoasa, deosebita. Iar despre cobea mi-a zis o prietena ca a vazut in Germania la cineva si era splendida. Lasa ca am si eu acum , na :rofl: voi vedea eu cum va fi cu ea.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
irinabv a spus:
Caramell, ne spui un pic despre ea, cum ai obtinut-o, cum o ingrijesti, unde e plantata? Am si eu un plic de seminte si abia astept sa le plantez la primavara. Sper sa fie bune semintele :rugaciune:
Ma bucur ca v-a placut! :D
Gabiuta, este o cataratoare! Si chiar acapareaza totul in jurul ei. Daca nu are
pe ce sa se suie nu ii va merge deloc bine.

Eu am obtinut-o din intamplare. Mi-am dorit foarte mult thunbergia alata si in primavara am cumparat un plic de seminte. Numai ca semintele din plic au fost de ipomoea lobata. Nici nu am stiut ce planta am in gradina, pana nu mi-a identificat-o Mymo!

Semintele le-am plantat in primavara, intr-o zona a gradinii cu mult soare. Si am asteptat cu multa nerabdare sa rasara suzana cu ochi negri :rofl: Dar a iesit altceva, ceva ce la inceput nu parea sa fie o planta foarte promitatoare, dar am lasat-o in pace sa isi faca de cap fiind foarte curioasa sa vad totusi ce a iesti din semintele acelea.

Planta din poza a avut langa ea o tufa de zmeura pe care a imbracat-o complet. Mie imi place mai mult cum arata asa gen "tufa" decat catarata pe un suport inalt. Cred ca "aranjamentul" ii permite sa isi puna mai bine in valoare florile.

Deocamdata nu a facut seminte, sper insa sa faca si va voi tine la curent ;-)

Mymo, nu am reusit sa mai gasesc plicul acela de seminte de anul trecut, ti-am trimis doar plantuta. Cand o primesti pune-o in gradina, si neaparat gaseste-i un suport pe care sa se suie. Cand planta mea va face seminte, tu vei fi prima care va primi un pliculet! :*
 

irinabv

Active Member
Moderator
Caramell, multumesc de raspuns. Esti o dulce :rofl: Sper ca la anul sa fim cat mai multi care sa ne laudam cu floarea asta. Mie mi-a rasarit un fir dintr-un plic de seminte de flori de jardiniera si mi-a placut foarte tare cum arata. ca niste mici flacarici. Mai bine puneam si eu firul in gradina, ca poate se inmultea. :(
http://picasaweb.google.ro/irissbv/Flor ... 0467197442
 

IZA

Active Member
Despre cobea mea vreau sa va zic ca a prins-o bruma. Nu tare , doar un pic. Are boboci. Am scos-o si am pus-o in ghiveci in casa. O sa va zic daca rezista. Am mai scos si o suzana si am pus-o langa ea. Imi pare atat de rau ca nu am apucat sa vad o floare la cobea, poate rezista in casa. :D Ma gandesc ca va suferi din cauza transplantarii nu de altceva.....
 

IZA

Active Member
Cobea nu a rezistat adica si-a pierdut fz. Eu am tuns-o la 15 cm si sper ca la primavara sa dea din nou . O sa tin ghiveciul la racoare. Ce ziceti? are rost? sau ma chinui degeaba.
 
Incearca sa o lasi, poate cine stie la primavara ne anunti ca a dat lastari din radacina pusa in ghiveci :wink: Asa ne-am edifica si noi daca merita sa o mai cultivam, desi este tare frumoasa :( :(
 

IZA

Active Member
Merita Elena, am vazut la altcineva dar eu am pus-o cam tarziu si daca nu dadea bruma in 13 octombrie apucam sa vad bobocii infloriti. Dar am mai pastrat ceva seminte asa ca o sa mai incerc . :wink:
 
Stiu cat este de frumoasa pentru ca am avut anul trecut. Nu mi-a convenit ca a inflorit tarziu, iar geul a prins-o plina de boboci. Ma gandeam ca daca reusesti sa o treci peste iarna, anul viitor va inflorii mai devreme :mrgreen:
 
Sus