Cobaea & Ipomea

Floria

Active Member
I-a reusit cuiva experimentul de tinut peste iarna in ghiveci la Cobaea ?

Azi am gasit si eu seminte si vreau sa incerc, acum le-am pus in apa pana maine. Am gasit si seminte de Mina Lobata - asa scrie pe pachet ca se numesc (Ipomoea Lobata aici )voi incerca si cu ea.
 

elenafles

Active Member
Am semanat si eu Cobaea in 7 martie dupa ce le-am tinut in apa o zi.Astazi m-am uitat la ele si toate erau stricate.Eu le-am pus in pastile de turba si se pare ca nu le place umezeala ca s-au putrezit.Voi incerca sa seman in pamant normal.
 

Floria

Active Member
Elena sa nu le semeni in gadina, pe pachetul meu are semnul interzis la iconita cu semanatul in gradina. Se seamana in rasadnita si in Mai se planteaza in gradina la soare. Scrie pe pachet ca vor sol bogat in nutrienti si udate in permaneta. De acum inainte sa folosesti Folpan la toate rasadurile, este un fugicid foarte bun contra caderii rasadurilor si nu vei mai avea probleme indifent cat de umed este.
 

elenafles

Active Member
Floria,le-am semanat in casa la caldura dar nu stiu de ce semintele s-au transformat in ceva gelatinos spre lichid.Eu cred ca au avut prea multa umezeala in pastilele acelea.O sa le seman tot in casa dar in pamant normal.O sa caut si eu Folpan sper sa gasesc.
 

Floria

Active Member
Ai dreptate, au putrezit semintele de la umezeala banutilor de turba, am patit-o si eu cu niste seminte de wisteria semanate gresit in turba. Au putrezit toate.
Acum tin si semintele o ora in solutie de Folpan. Intelesesem ca ti-a cazut rasadul.
 

nick1971

Active Member
am semanat si eu, tot in banutzi de turba, de vreo saptamana, dupa ce am vazut ce-ati scris am fugit sa ma uit la ele, am sacrificat una si pare in regula, pe plic scrie ca germineaza in 14-28 zile, sper sa germineze :rugaciune:
 

Floria

Active Member
nick1971 , este foarte greu cu unele seminte pentru ca au cerinte diferite. Unele vor doar in nisip, altele vor in turba, altele vor pamant amestecat cu perlit. De asemeni unele vor inmuiate in apa doar 2 ore , altele 24 ore. Unele vor stratificate , altele nu si tot asa... Este bine sa ne informam bine despre cerintele fiecareia incat sa reusim fara probleme, uite ca se mai intampla si sa dam gres si stii cata suparare ne provoaca.
 

nick1971

Active Member
stiu :(
am, sper, ca inca n-au rasarit, seminte de mac hymalaian blue, am pus odata, n-a iesit nimic, apoi am vazut pe plic scria de pamant acid, am cumparat turba acida si am semanat altele, pana acum nu misca nimic :(
iar de cobaea n-am mai avut seminte pana acum si mi s-au parut ciudate :) mari si tari :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Dupa ce va rasar plantutele, aveti mare grija la transpantarea in gradina, pentru ca se adapteaza tare greu. Eu am incercat anul trecut cu o plantuta destul de viguroasa, insa nu a vrut sa reziste in gradina. :(
 

carmenushka

Active Member
Am si eu un plic de seminte de Cobea luat din Bulgaria asta vara, sunt 6 seminte in plic si pe el arata ca se planteaza in unile II-IV direct in pamant :? o sa va urmez sfaturile sa vad ce iese! o sa le pun intai la inmuiat apoi in cocopeat intr-o casoleta.
Tumbergia deja mi-a rasarit, sper sa aiba"ochii negrii" la vara
 

Floria

Active Member
Uite Carmenushka , am scanat plicul, deschide-l in full screen sa se vada bine . Nu stiu ce sa spun despre plicul de la bulgari, am vazut ca nici la ei nu este prea cald in luna Februarie, cred ca au gresit traducerea. Uite asa ne chinuim cu plantele daca indicatiile de pe plic nu sunt corecte.


Multumesc Caramell, o sa le pun un pet pe cap pana se mai acomodeaza in gradina, important este sa-mi germineze semintele .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mult succes cu ele. Eu nu le-am tinut in apa, insa le-am pus in banuti de turba intr-o minisera, mentinand astfel destul de bine umezeala. Din 6 doar 2 mi-au rasarit.
 

Floria

Active Member
Caramell a spus:
Mult succes cu ele. Eu nu le-am tinut in apa, insa le-am pus in banuti de turba intr-o minisera, mentinand astfel destul de bine umezeala. Din 6 doar 2 mi-au rasarit.
Nu stiu ce sa spun despre banutii de turba, dar am o oarecare indoiala. Am pus rosii in banuti de turba si nu au rasarit decat 3 fire. Am pus iar seminte de rosii in aceasi banuti de turba, intr-o cutiuta am pus pamant printre banuti de turba in alta cutiuta am lasat doar banutii de turba. Concluzia este ca in cutia in care am pus pamant printre banuti au germinat toate semintele in celalata cutie au germinat doar jumatate.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am inteles. Mie mi se parea comod de pus seminte in banuti de turba pt ca erau mult mai usor de transplantat dupa aceea, fara sa mai deranjez radacina. Dar ca orice metoda, are plusuri si minusuri... :D
 

alfa

Active Member
In banuti de turba pusesem si eu anul trecut si nu am avut probleme. Au rasarit frumos si usor. Dar pot sa spun, ca e mare diferenta de calitate intre banutii de la hornbach si cele luate de la Emeclau. Cele de la Hornbach zici ca sunt numai rumegus de presat. Nu prea sunt bune :x
 

elenafles

Active Member
Dupa mine banutii din Hornbach sunt o porcarie.Am semanat si eu in ei diverse seminte dar nu a rasarit nimic.Alfa ai dreptate ca -s rumegus presat. :cry:
 

Floria

Active Member
Gata, le-am pus la germinat. Dupa ce le-am tinut 24 ore la inmuiat langa calorifer, azi deja erau umflate si se vedea deja germenele prin coaja inmuiata. le-am creat toate coditiile , azi am gasit la un raion de obiecte casnice o cutie cum sunt cele de pastrat alimentele la frigider insa este foarte mare , am stropit cu Folpan si acum astept cu nerabdare sa vad daca din 19 seminte de Cobaea o sa iasa ceva. Grija mea este doar sa aerisesc de 2 ori pe zi cate 10 minute.
 

nick1971

Active Member
din 20 seminte, momentan am 7 plantute, una marisoara si celelalte acum scot capul, sper sa fie ok. sunt in banutzi de turba, cei mai mari de la blondy, diseara pun si poze
 
Sus