Combaterea cartitelor

Anti-cartitatorul....

As fi fost curios ce mai face TOMAC si aparatul lui anticartita... ce succes are acum dupa un an de testari...

Eu continui cu acelasi succes combaterea cu aparatul de mai sus cu vibratii, plus inca unul cu "ultrasunete"... de mare spectacol in continuare, vin cartitele se uita la ele ....si revin ....

Anul asta am plantat si nishte crini - scria pe ei anticartita... sa vedem cu ce succes....

Nu exista solutii.... :cry:
 
A

Anonymous

Guest
Si eu am avut plin de cartite in gradina cand am inceput casa. In timnpul lucrarilor s-au mutat in partea din spatye, unde nu mergea nimeni.
 

attila

Member
ares cel mare

Eu tot natural am scapat de ele
Este o planta nu stiu cum se numeste dar mai tarziu am sa pun o poza :wink:
 
A

Anonymous

Guest
Boli si daunatori

Einsteinitza, cred ca ai dreptate,pt ca eu am observat anul trecut ca-si fac treaba mai peste noapte,dupa ce plecam de-acolo (de la gradina,casa..). Eu le-am acceptat prezenta si m-au lasat pina la urma. Vai de aia ce tre' sa-si faca teren de fotbal!!!
 

Maia36

Member
Attila cum se numeste aceasta planta?Parintii mei au o casa la tara si sunt disperati caci legumele "dispar" din gradina vara.Cand sa culegi roadele muncii morcv,pastarnac,cartofi nu mai gasesti nimic.Iti mai ramane doar lujerul plantei.Ma gandesc ca poate reusind sa cumpar aceasta planta imi scap parintii de-un stres.Multumesc mult,Mihaela
 

mflorian

Member
Maia36 a spus:
Parintii mei au o casa la tara si sunt disperati caci legumele "dispar" din gradina vara.
În mod garantat nu cîrtiţele distrug legumele, ci rozătoarele. Cîrtiţele sînt animale exclusiv insectivore (şi de aceea sînt considerate benefice şi ocrotite de lege).
 

Maia36

Member
Ce rozatoare ar putea fi?Musuroaiele sunt ca si cele de cartite.Chiar sunt in dilema si nu stiu la ce sa ma gandesc.N-am vazut altceva misunand prin curte in afara de faptul ca tatal meu a scos din musuroi cu cazmaua o cartita si asta in repetate randuri.Mflorian stii te rog ce as putea face in cazul asta caci situatia asta se repeta de la an la an.Multumesc Mihaela
 

mflorian

Member
De exemplu, hîrciogul are talia unei cîrtiţe şi îşi face galerii subterane. Spre deosebire de cîrtiţă, hîrciogul mănîncă cereale (mazăre, fasole, cartofi, roşii, sfeclă etc). Acesta îşi face provizii pentru iarnă şi într-o cămară de hîrciog se pot găsi pînă la 30-40 kg de produse agricole.
Există zeci de specii de rozătoare care sapă galerii şi provoacă pagube în grădini. Îţi dai seama ca eu nu am de unde să ştiu exact ce animale mişună prin grădina de care pomeneşti.
 

Maia36

Member
Multumesc mult Mflorian pentru raspuns.Hirciogul respectiv inseamna ca traieste bine si-i place in gradina noastra :rofl:Asta este.....n-avem altrnative sa-l izgonim.O seara placuta Mihaela
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Planta pe care o prezinta Attila se numeste Euphorbia lathyrus Eu o am in gradina si se pare ca functioneaza. Este o planta bianuala si se pare ca trebuie plantata unal la fecare 20-30 m patrati.
 

mflorian

Member
Re: Anti-cartitatorul....

ares cel mare a spus:
As fi fost curios ce mai face TOMAC si aparatul lui anticartita... ce succes are acum dupa un an de testari...

Eu continui cu acelasi succes combaterea cu aparatul de mai sus cu vibratii, plus inca unul cu "ultrasunete"... de mare spectacol in continuare, vin cartitele se uita la ele ....si revin ....

Anul asta am plantat si nishte crini - scria pe ei anticartita... sa vedem cu ce succes....

Nu exista solutii.... :cry:
Pot să îţi spun eu ce succes am avut cu aparatul meu anticîrtiţă, după cîţiva ani de testări: succes total.

Aparatul meu anti-cîrtiţă constă din ansamblul roabă+lopată cu care culeg muşuroaiele. Anul trecut, în toamnă am cules, în total, vreo 20 de roabe de pămînt provenit din muşuroaiele cîrtiţelor. Timp de vreo două luni curăţam grădina aproape în fiecare zi.
După ce şi-au terminat de săpat sistemul de galerii, nu a mai apărut nici un muşuroi. Acum, în septembrie-octombrie, cînd în mod normal activitatea cîrtiţelor este maximă, nu am nici cea mai mică urmă de săpătură în grădină. Cîrtiţele sînt acolo, sub pămînt, bine-mersi, deoarece, cînd am săpat într-un loc şi am deranjat o galerie, a doua zi am văzut urme ale reparaţiilor de peste noapte.

Deci aparatul meu numit roabă+lopată şi metoda mea numită "convieţuire" funcţionează eficient în "problema" cîrtiţă.
 

sicamin

Member
Daca ati scapat de cartite, e foarte bine ,dar sfatuiti-ma si pe mine ce sa fac sa scap de COROPISNITE ?
 

simonac

Member
pe bunicul sotului meu il scapa motanul de ele... de cand avea cateva luni, il vedeai prin gradina pe burta ascultand f atent, iar cand era sigur de localia d-nei coropisnite, sapa, o prindea si o....papa
asa ca ce sa-ti zic, ia-ti motan dresat, sau da cautare pe google ca gasesti metode babesti, stiintifice, de care vrei :wink:
 
Sus