Combaterea cartitelor

sicamin

Member
Coropisnitile din gradina mea sant mai multe decat poate manca doi pisoi. Ai dreptate : si pisoii mei merg in toata gradina si" padesc" sa le prinda ,dar nu le mananca ,numai se joaca cu ele :roll:
 

sicamin

Member
Atunci ma resemnez si eu , si invat sa convetuiesc cu ,coropisnitele. :evil:
In primavara nu am avut dar probabil ca atunci cand am adus mranita am adus si "locatari" noi.
 

mflorian

Member
Eu mă refeream strict la cîrtiţe (cu coropişniţele e altă problemă cu alte soluţii şi probabil la alt subiect).
 

flowerd

New Member
Exista in comert o solutie pt coropisnite, dar din pacate nu mai tin minte numele :cry: .
eu am luat pt bunica mea la tara , acolo sunt muuulte incat 6 pisici nu le-au facut fata dar dupa ce a stropit cu solutia respectiva au disparut..
sigur gasesti la fitofarmacii .daca totusi nu gasesti o sa mai uit cum ii zice cand ma duc la tara
 

sicamin

Member
Eu am cumparat din comert niste boabe (porumb dar sparte ) si cu o sbstanta albasta pe ele. Am pus in gradina dar degeaba. Ori sant prea multe ,ori nu a avut efect.
 

simonac

Member
ce am gasit eu ar fi: Sintogrill 5G momeala pt coropisnite,dar atentie ca este toxic pt pasari, animale
 

Ion

Member
Subiectul cu alungarea cartitelor din gradina este din nou de actualitate.
Are cineva vesti / rezultate noi.
Vad pe internet niste sonde care se infig in pamant si emit vibratii. a incercat cineva? Da rezultate?
Pleaseeeeeee!
 

Fleur

Active Member
La mine chear a functionat metoda adunarii musuroaielor. Cel putin pana acum. Si asa as fi avut nevoie de pamant de musuroi ca am regretat ca nu mai scot.
 

Ion

Member
popgeo a spus:
Planta pe care o prezinta Attila se numeste Euphorbia lathyrus Eu o am in gradina si se pare ca functioneaza. Este o planta bianuala si se pare ca trebuie plantata unal la fecare 20-30 m patrati.
Unde se poate gasi planta asta? Stie cineva?
 
Am citit cu viu interes tot ce s-a scris despre acest subiect si acum pot sa spun din practica urmatoarele:
- am cumparat 10 aparate cu ultrasunete si am dat o gramada de bani DEGEABA
- am cultivat planta despre care vorbiti.. DEGEABA
- am inundat galeriile ..DEGEABA
- am fost special la Viena pentru a cumpara tot felul de solutii..DEGEABA
- am folosit un butoi de 25 kg carbid..DEGEABA
- am stat la panda cu sapa si am omorat DOAR 5 cartite...

Si acum....de 10 zile sunt fericita, am gasit SOLUTIA !!!! Folositi cu incredere fosfat de aluminiu (cu prudenta insa ca omoara animalele din jurul casei). Daca nu aveti, atunci ati scapat numai de cartite.
 
atentie , nu trebuie umblat cu mana goala este f. toxic .

in galerii dupa ce ati introdus pastilele acoperitile ermetic cu ceva si insemnati locul, 3 saptmani nu consumati nimic din jurul galeriilor
 
Sunt niste pastile sub forma unor dropsuri de culoare gri, pastrate intr-un recipient metalic cu închidere ermetica...am inteles ca se foloseste in marile depozite de cereale pentru combaterea gargaritelor. Daca gresesti si inhalezi putin, constati ca miroase puternic ca usturoiul stricat.
 

Nikky

New Member
si eu ca voi!!!

nu mai scap de cartite. :x ,in 9 mp de gazon proaspat rasarit,s-a apucat de transee.m-a disperat.pana sa trec la kestii radicale,am pus furtunul cu apa intr-un musuroi, si i-am dat apa o zi intreaga, si tot n-am umplut galeria. :eek:

spre seara,s-a umplut,a dat apa afara, si de cateva zile, sunt un om fericit!

sper sa raman asa in continuare! :wink:

pentru coropisnite ,am folosit intr-un an in gradina,ceva granule urat mirositor,da` nu-mi amintesc denumirea.presupun ca din cauza ingrasamantului au aparut,si am scapat definitiv de ele,n-au mai aparut de cativa ani.
 

ticula

New Member
Sper ca am scapat

Buna la toti!
Am folosit si eu fosfat de Al, la sugestia lui Camelia. De 10 zile nu au mai aparut musuroaie. Sper sa ramina asa.
andrei
 
Sus