Combaterea cartitelor

lili

Member
Nikky a spus:
....pentru coropisnite ,am folosit intr-un an in gradina,ceva granule urat mirositor,da` nu-mi amintesc denumirea.presupun ca din cauza ingrasamantului au aparut,si am scapat definitiv de ele,n-au mai aparut de cativa ani.

Eficient pentru coropisnite este Sintogrill 5 G. Se incorporeaza in pamantul de la suprafata.
 
Re: Sper ca am scapat

ticula a spus:
Buna la toti!
Am folosit si eu fosfat de Al, la sugestia lui Camelia. De 10 zile nu au mai aparut musuroaie. Sper sa ramina asa.
andrei
Ma bucur foarte mult. Poate sa mai ai vreun atac, dar pana la urma dispar.
 

georgepuiu

New Member
Buna. Cineva scria mai sus ca nu ar trebiu sa ne deranjeze prezenta cartitelor in gradina. Probabil sta la bloc si nu a incercat niciodata sa intretina o gradina (cu gazon, cu flori sau cu legume). Am si eu o gradina de vreo 40 mp, pe care ma chinui sa o aranjez. Am pus gazon, cativa trandafiri si ..........cateva sute de lalele, narcise, ghiocei, zambile, etc. (ale caror bulbi raman in pamant 1-2-3 ani). Problema mea e ca din toamna m-au invadat cartitele. Am incercat sa le inund.......... apa a mers, cartitele au ramas. Am cumparat fumigene speciale...........nimic nou. Am comandat curse de prins cartite...........au dansat in continuare. Otrava din aceea roz............nu le-a placut culoarea, nu au mancat-o. Le-am pazit sa vorbesc cu ele, sa vad ce au de gand............am renuntat. Nu mai stiu ce sa fac. Cineva spunea de fosfat de aluminiu. Unde pot gasi? Daca ati scapat de invadatori, dati si altora solutia.
 

aura62

Member
Pana gasesti fosfat de aluminiu (as vrea si eu, pentru cereale), incearca si pune din loc in loc cateva "sticle" goale din plastic cu fundul taiat. Infige-le cu gatul in pamant. Orice adiere de vant va suiera prin aceste sticle taiate si cartitele vor ocoli locul (au auzul foarte fin). E o metoda cam inestetica, dar cu rezultate bune.
Succes!
 

georgepuiu

New Member
aura62 a spus:
Pana gasesti fosfat de aluminiu (as vrea si eu, pentru cereale), incearca si pune din loc in loc cateva "sticle" goale din plastic cu fundul taiat. Infige-le cu gatul in pamant. Orice adiere de vant va suiera prin aceste sticle taiate si cartitele vor ocoli locul (au auzul foarte fin). E o metoda cam inestetica, dar cu rezultate bune.
Succes!
S-ar putea ca ale mele cartite sa fie surde. Asta a fost primul lucru ce l-am facut. Au sapat mai departe. :x
Va rog sa ne dezvaluiti sursa de fosfat de aluminiu. Eu am aflat ca exista in compozitia unor preparate medicale..........dar nu le-am gasit. Ii dau si medicamente daca asta o deranjeaza si pleaca. :cry:
 

lili

Member
Contact Sticerom Group Exim Srl
Firma, furnizor Sticerom Group Exim Srl
Persoana Contact Scaunasu
Adresa Iancului, nr. 11, bl. 108 , et. 5, ap. 19
Localitate Sectorul 2
Judet Bucuresti
Telefon +40-(21)-2569747
Fax +40-(21)-2569747
Email Trimite email

Comercializare produse chimice :eek:xizi,azotati si azotiti, borax,sulfati,stearina, parafina,stearati,fosfat trisodic etc;
teava, tabla, bara si sarma din cupru, alama, inox si aluminiu.
 

adiadi

Member
n-am gasit fosfat de al, cu sticlele nu merge...si m-au invadat.
toata munca mea se duce pe mormanele de pamant proaspat sapate
 
Cred ca-s legende toate.... eu m-am obishnuit cu ideea dupa 7 ani... pamantul e bun pt gropile vechi si tot asa.... inca mai functioneaza aparatele anti-cartitza si degeaba... o sa iau si unul nou ..solar :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Sint acum si niste fumigene contra cirtitelor, i-am luat eu mamei ...dar nu le-a folosit inca si nu pot spune daca sint eficiente sau nu...
 

adiadi

Member
legenda...intr-adevar si fumigenele! am pus anul trecut... am inhalat si eu fum...de am ajuns la urgenta...dar DANSELE NIMIC n-au patit! :cry:
ieri m-am distrat de minune :eek:f:
le-am pus in gauri bile de naftalina.
apoi am pus sticle sa le bata vantul in cap!
cum vede-am de departe ca se misca sticla....hop pe ele.
mama a prins 2 buc.
eu am dat cu sapa cu mila si....mi-au ras in nas :ros_unghii: !
dar a meritat alergarea!
 
Nu sunt solutii. Incearca la spitalul... de relaxare. Apoi vei vedea in movilitzele de pamant nishte aranjamente artistice de gradina...
 

adiadi

Member
multumesc frumos! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
asa fac...oricum n-am alta solutie.
am pus si cioburi de sticla si coji de oua.....nu tine ! :x
acum daca tot am pus sticle strig in ele poate le deranjez macar :evil:
 
Iti repet! Nu exista solutie decat convietzuirea pasnica.... sau faci 5 copii care sa bata mingea in gradina, si pleaca singure pe motiv de stres.... aici nu glumesc... (insa desigur renunti la gradina, faci teren de fotbal)...
 

adiadi

Member
dragul meu am deja 4 copii,si nici o cartita din lume nu ma convinge sa-l fac si pe nr 5.
le adopt si pe ele...asta e! :x
 
Sus