Crini

Roxana

Active Member
Crini -Orienpet

v.cristina a spus:
uau :eek: :eek: :eek: :eek:

fara cuvinte ... :nu stiu: :nu stiu: :nu stiu:
constantin.c a spus:
daisy111 a spus:
:eek: :eek: :hipnotizat: :hipnotizat: :hipnotizat: Exista in gradina ta aceste frumuseti? :visator: cred ca toate ziua le-as admira :p
Amadeo a spus:
Pur si simplu extraordinar!.....daca as avea rabdarea necesara m-as apuca si eu de cultivat :)
nutilepadat a spus:
Popgeo felicitari sa le inmultesti cu sporrrrr, parerea mea este ca si tu esti un colectionar DEPLIN de flori
carmenn a spus:
ce frumosi pot fi.... :eek:
elenafles a spus:
O colectie spectaculoasa. Felicitari! Nu am cumparat bulbi pentru ca nu ma pricep sa-i cresc. De pilda nu stiu daca iarna raman in pamant sau trebuie protejati de inghet :?
v.cristina a spus:
raman in pamant.
sunt chiar foarte usor de crescut.
singurul dezavantaj: au o perioada foarte scurta de inflorire :cry: :cry:
elenafles a spus:
Daca raman in pamant ma incumet si eu sa cumpar bulbi..Bulbii se pun toamna sau primavara in pamant?
http://elenafles.sunphoto.ro
v.cristina a spus:
si primavara si toamna.

numai foarte mare atentie daca cumperi de la un supermarket sa ii verifici foarte bine.

eu am avut neplacerea sa cumpar de cateva ori si stare lor nu era una tocmai buna: adica erau foarte uscati si sincer nu stiu cate sanse sunt sa supravietuiasca.

in primul an de plantare sunt foarte mititei si fara vlaga dar de ce trec anii devin tot mai vigurosi cu mai multe flori si inalti asa ca trebuie sa ai rabdare cativa ani buni pana sa te bucuri de ei in toata slendoarea lor....eu zic ca merita :)
elenafles a spus:
Surprize neplacute am avut si eu cumparind de la Metro. Canna nu mi-a rasarit deloc si Astilba a devenit Spireea. Asa ca o sa fiu mai atenta cand cumpar crini.

http://elenafles.sunphoto.ro
v.cristina a spus:
problema la canna este urmatoarea:

- au nevoie de foarte multa caldura asa ca daca stai intr-o zona mai de munte cu o clima mai racoroasa nu te sfatuiesc ..o sa fii dezamagita;

- rezultatul o sa fie dezastros niste pricajite de plante, scunde si ca vai de ele;

eu am patit sa le prinda gerul imbobocite si s-a zis cu ele.

nu suporta sub nici o forma frigul si fac parte din florile la care trebuie sa le scoti toamna bulbii.

pacat ca sunt niste flori foarte frumoase ...eu ma gandesc sa le dau unei persoane unde este zona mai calda....cred ca o sa le fie mult mai bine decat la mine :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
elenafles a spus:
Am cumparat Canna 2 culori. Cea rosie s-a dezvoltat foarte bine si a fost toata vara inflorita. Cea portocalie nu a incoltit deloc. Nu din cauza climei ci din cauza celor care au pus in pachet un ciot fara radacina. Zona in care stau este mai departe de munte (deluroasa) si clima nu e chiar atat de aspra.
popgeo a spus:
Ce cumparati din marile magazine din pacate sunt de multe ori de calitate indoielnica, eu am cam avut surprize cu bulbii din Metro si m-am lasat pentru ca la un moment dat am primit bulbi bolnavi.
E mai bine sa cumparati de le la firme specializate in bulbi/flori, mai ales de la cele care se ocupa de hibridizare. La mama sunt disponibili bulbi numai ce am surplus (totusi sunt destui), dar de obicei se garanteaza soiul si ca sunt sanatosi.

Elenafles....bulbii de crini asiatici nu necesita mai nimic ca stiinta de cultivare. Doar sa nu balteasca apa in pamant si sa ii scapi de buruieni (preferabil cu mulci). Sunt una din florile cele mai putin pretetioase care iti pot face un rond fenomenal. Nu sunt buni pentru pamanturi cu multa apa...in rest se descurca singure.
elenafles a spus:
Ce perioada de inflorire au si ce inaltime te rog.
popgeo a spus:
elenafles a spus:
Ce perioada de inflorire au si ce inaltime te rog.
Crinii asiatici sint intre 40 cm si 2M (majoritatea insa sint in jur de 1m) si infloresc incepind cu sfirsitul lui mai pina la sfirsitul lui iunie, depinde de soi si de zona de temperatura unde locuiesti.
Unii fac 3-4 flori altii 25 , exista o gramada de varietate.
Alexandrina a spus:
sunt frumosi sa te bucuri de ei:) :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Unii din crinii pe care am uitata sa ii fac cunoscuti anul trecut...

Lilium Lankongense este un crin specie din China, cu un parfum deosebit, cu un model decorativ foarte interesant . Nu prea ii merge bine in gradina asa ca hibridizatorii au creat hibrizi cu asiaticii case sa fie rezistenti in gradina.



Hibrizi de Lilium Lankongense sint relativ la inceput, majoritatea sint facuti cu crini asiatici. chris North din Scotia a fost pionierul in aceasta directie.



 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
claudya a spus:
mi-am luat si eu niste bulbi de crini.dar nu stiu ce sa fac?sa-i pun in gradina sau mai astept? :?
Atta vreme cit solul nu e inghetzat pune-i. Daca e inca inghetzat pune-i intro galeata cu nisip umed pina solul se dezgheatza suficient.
 
eu am luat cateva pungute cu cate 2 bulbi care deja incepuse sa creasca. problema e ca in una din pungute crescuse mai mult si s-a indoit tulpina. eu i-am plantat in ghiveci in casa dar credeti mai am sanse ca acele tulpini sa se indrepte? se vor intoarce( ridica) dupa lumina?
a-ti mai patit asa ceva?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
mariucamariuca a spus:
eu am luat cateva pungute cu cate 2 bulbi care deja incepuse sa creasca. problema e ca in una din pungute crescuse mai mult si s-a indoit tulpina. eu i-am plantat in ghiveci in casa dar credeti mai am sanse ca acele tulpini sa se indrepte? se vor intoarce( ridica) dupa lumina?
a-ti mai patit asa ceva?
Da se vor indrepta, poate nu neaparat in primul an. Atita vreme cit bulbul e pus corect tulpina se va indrepta.
 

numauita

Member
Oare bulbii cumparati fac flori anul asta ? Mi-a dat o prietena 2 bulbi de crini anul trecut ca si i-a despartit pe ai ei si nu au facut si floare, mi-a spus ca abia peste un an.
 

karmenutza

Member
Eu am pus bulbi de crini acum vreo 2 saptamani in ghivece, la adancime. Ieri am vazut ca au iesit la suprafata! Le-a iesit cate un motz la fiecare. Yupiii! :dans:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
numauita a spus:
Deci e bine daca ii plantez in gradina cum trece valul asta de racoare, nu?
E bine sa ii plantezi acum...
Cu cit mai repede cu atit mai bine. Crinii au numai dezavantaje daca sint tinuti afara din pamint...
 

karmenutza

Member
In ghiveciul din a doua fotografie, care e mai mic, am pus doi bulbi de crin Full Speed. Si au iesit 3 plantute! :dans: Al treilea motz si-a facut aparitia azi! Cred ca peste putin timp va trebui sa-i mut iar intr-un ghiveci mai mare?
 

numauita

Member
O parte din bulbii care ii am au facut mugurasi, cred ca asta inseamna ca tre sa ii plantez urgent, nu?
Problema e ca o parte din ei ii plantez la cineva abia peste o saptamana, si nu stiu ce sa fac cu ei, sa ii plantez in ladite cu pamant si sa ii transplantez atunci? Nici nu stiu cat rezista in casa daca ii tin asa.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
karmenutza a spus:
In ghiveciul din a doua fotografie, care e mai mic, am pus doi bulbi de crin Full Speed. Si au iesit 3 plantute! :dans: Al treilea motz si-a facut aparitia azi! Cred ca peste putin timp va trebui sa-i mut iar intr-un ghiveci mai mare?
Ghiveciul respectiv trebuia umplut. Asa cum am spus cu cit mai mare ghiveciul cu atit mai bine. Nu e prea bine sa ii tot muti decit daca reusesti sa o faci cu masa compacta de pamint. Eu spun ca poti sa ii tii in ghiveciul ala daca il umplii....dar daca ai posibilitatea sa ii pui in unul mai mare cu atit mai bine. trebuie sa existe macar 10-15 cm intre baza bulbului si baza ghiveciului, dar ar fi preferabil sa fie 20+.
Un ghiveci de dimensiunea unei galeti de 5l sau mai bine de 10L le va da o un mediu mult mai bun pt trecut arsita verii si alte greutati.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
numauita a spus:
O parte din bulbii care ii am au facut mugurasi, cred ca asta inseamna ca tre sa ii plantez urgent, nu?
Problema e ca o parte din ei ii plantez la cineva abia peste o saptamana, si nu stiu ce sa fac cu ei, sa ii plantez in ladite cu pamant si sa ii transplantez atunci? Nici nu stiu cat rezista in casa daca ii tin asa.
Pune-i intr-o galeata cu nisip umed pina ii plantezi.. in felul asta se vor dezvolta radacini. Bulbii pot sa fie acoperiti cu nispi macar 10 cm...
Ideea e ca crinii cu cti mai mult se tin afara din pamint cu atit mai rau. Sint practic niste bulbi care nu au perioada de repaus. Rezista ei o vreme afara din pamint dar slabesc tot mai mult. De aceea bulbii care ii gasim prin supermarketuri sint de multe ori uscati sau moi... pt ca au fost tinuti afara pre mult.
Daca bulbul cumparat nu e ferm... treaba e cu cintec. Daca sint prea slabiti chiar daca isi revin pot fi atacati mai usor de boli.
 

karmenutza

Member
O sa umplu ghiveciul. Atat are ala, 20 diametru. Si sunt pusi cum a zis doamna Florica la 10 cm adancime. De la bulb pana jos mai sunt vreo 5-7 cm. Astia sunt cei mai mici. Cei mai inalti sunt intr-un ghiveci mai mare, de 30 cm diametru.
De mutat asa ma gandisem sa-i iau - cu tot cu coletul de pamant. O sa-i urmaresc indeaproape.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
karmenutza a spus:
O sa umplu ghiveciul. Atat are ala, 20 diametru. Si sunt pusi cum a zis doamna Florica la 10 cm adancime. De la bulb pana jos mai sunt vreo 5-7 cm. Astia sunt cei mai mici. Cei mai inalti sunt intr-un ghiveci mai mare, de 30 cm diametru.
De mutat asa ma gandisem sa-i iau - cu tot cu coletul de pamant. O sa-i urmaresc indeaproape.
Incearca sa iei un ghiveci mare, macar 5l ,sau o galeata veche, preferabil cilindrica si nu conica, radacinile lor sint de obicei 20+ cm in jos, asa ca se merita sa le dai o shansa de la inceput. Inaltimea(adincimea) ghiveciului in cazurile astea e mai importanta decit largimea. Largimea e importanta cind pui mai multi bulbi..da ideea e sa le dai loc sa isi faca radacini puternice.
 

zamfira

Member
Cu ce se poate scapa de gazele alea rosii care mananca crinii. La mine au aparut deja pe cativa crini .

Multumesc .
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
gabi_gabriella a spus:
Cu ce se poate scapa de gazele alea rosii care mananca crinii. La mine au aparut deja pe cativa crini .

Multumesc .
Sint un fel de gandacei sau un fel de paianjeni abia vizibili ?
 
Sus