Crini

sicamin

Member
Da Gabiuta. Anul trecut nu am stiut ca acelea sant seminte si am ratat"culegerea " lor,dar acum am sa le reoltez pentru viitoare "experimente" :rofl:
 

AMNERIS_02

Member
seamana intradevar. la al meu petalele din mijloc cu s-au mai deschis la nici unul din cele inflorite, parca ar avea 2 randuri de petale - unele ce-i formeaza rozeta de floare iar celelalte care ascund pistilul.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Gabiuta a spus:
asta e un intirziat raaaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuu...........Dar e tare frumos! :oops:
Nu cred ca e intirziat, asa e perioada de inflorire a crinilor orientali. Le trebuie mai multa caldura pina infloresc.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc..................nu am stiut.
Il admir.Si acum dupa atita timp este inflorit. :D
 

lelia

Well-Known Member
Gabiuta,este si parfumat :?: pentru ca am si eu, din primavara, si nu au vrut sa se deschida in gradina,i-am taiat si adus in casa ,am fost surprinsa de cloarea si parfumul lor fiindca pozele de pe plic aveau cu totul alte culori.Daca as fi stiut luam tot raftul.sunt magnifici :!:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:? nu prea are parfum.....
Nu este ca cel "romanesc clasic" de care il stie lumea drept crin oriental.Sau cel putin asa mi se pare mie :oops: .
 

blueheart_d

Member
unii crini au facut mici bulbisori pe tulpina din care a iesit cate o frunzulita. acum unii bulbisori fac si radacini. ce sa fac cu ei? ii las asa?
 

lelia

Well-Known Member
Dana. desprinde cu grija bulbisori sa nu-i ranesti,apoi planteazai ingradina.Este o metoda de inmultire la unele specii de crini .Vor face flori peste 2 ani.
 
Sal. Am cumparat un bulb de Lilium Red Night care arata asa :




Vreau sa il plantez in ghiveci. In primul rand nu e deshidratat, pare foarte proaspat. Trebuie sa il tin in apa? Cand il plantez, il pun cu mustatile in jos? Cam la ce adancime, avand in vedere ca pe punga scrie ca la 10-15 cm, dar cred ca se refera la plantarea afara, nu in ghiveci. De cate ori ar trebui udat?
Va rog sa ma ajutati, nu am mai avut pana acum crini si habar n-am ce sa fac.
 

v.cristina

Active Member
eu procedez astfel :
tomna plantez bulbii in pamant dar in gradina ca sa infloreasca la primavara
iarna crinii au o perioada de odihna si cred ca daca il plantezi in ghiveci si il duci intr-o incapere incalzita o sa ai parte de o inflorire fortata
eu cred ca cel mai bine este sa lasi ghiveciu afara sau intr-o incapere mai racoroasa
de plantat este foarte usor: cu mustatile in jos la 10 cm adancime
de avut grija sa nu astupi gaurile de scurgere de la ghiveci ca daca tine umezeala mucegaieste bulbul


dar cel mai bine este sa ne zica secretul popgeo ca are o colectie impresinanta!!!!! :wink:

bafta!!
 
Sus