Crini

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bulbul respectiv trebuie pus in pamint cit mai repede. Bulbii de crini cu cit se tin mai mult afara din pamint cu atit mai mult pierd resurse si pot sa moara.
Daca numele este corect atunci ai un crin asiatic care este foarte rezistent si ii place mult mai mult afara decit in ghiveci.

1. Cu "mustatile" in jos ,
2.Intre virful bulbului si suprafatza pamintului trebuie sa fie 10-15 cm pt ca din tulpina dau radacini aditionale care ancoreaza planta si fac si bulbili
3. Preferabil il pui in gradina, bulbii au nevoie de perioada rece de minim citeva saptamini. Daca il fortzezi in interior s-ar putea sa nu te bucuri de el mai mult de 1-2 ani.
4. Trebuie plantat intr-un loc unde apa nu balteste si are un minim de 5-6 ore de soare.
5. Peste iarna nu trebuie udat, dar poti sa ii pui 2 miini de nisip umed la radacina ca sa aiba loc sa isi formeze radacini. Practic va incepe sa isi formeze radacini din momentul cind il pui in pamint si gaseste ceva umezeala.

Crinii asiatici se descurca de minune cu frigul, deci nu exista risc acolo

http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/121457/
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da Iulia, acum incepe sezonul de transplantare. Te rog vezi anuntul cu gradina fermecata la sectiunea magazin .

IULIA a spus:
popgeo, superbi. eu nu mai am comentarii.
vei avea si ceva bulbi de vinzare, pt la toamna?
ca vad ca la tine e asaaaa, de vis. dar si de mult. :)
 

roxy

Member
ghia_don a spus:
Au inflorit primii crini
Ghia_don, te rog mult spune-mi si mie daca acesti crini miros frumos si cat de mari sunt florile comparativ cu cel alb pe care il are toata lumea in gradina. Cel alb este tot asiatic? Multumesc mult.
 

ghia_don

Active Member
Parfumul lor nu este atit de puternic ca la cei albi incit sa-l simti cind treci pe linga ei, iar florile la acestia nu sint cu mult mai mari decit la cei obisnuiti.
Primul se numeste Lollypop si este asiatic.
 

roxy

Member
Mai am o intrebare. Mi-au sosit bulbii de crini dar la unii dintre ei solzii se desprind. Tatal meu spune ca din cauza solzilor vor iesi mai multe fire de crin dintr-un bulb si bineinteles nu vor avea putere sa se dezvolte. Ce trebuie sa fac, sa indepartez solzii care sunt aproape desprinsi sau ii las asa?
 

roxy

Member
As vrea sa imi iasa mai bine un singur fir din bulb dar sa fie mare si frumos decat mai multe dar mici. Multumesc de raspuns, asa o sa fac.
 

ghia_don

Active Member
Din cei pe care i-ai cumparat acum sigur n-o sa-ti iasa mai multi , va fi un singur fir viguros din bulb
 

manuela

Member
Nu stiu daca e topicul potrivit, pentru intrebarea mea...dar,...am o planta cu frunzele ca ale crinului, mai precis cred ca se aseamana mai mult cu clivia, o am de 15 ani...niciodata nu a facut nici un fir de floare...am primit-o de la o persoana in varsta, care a si murit...deci nu am unde intreba cum arata floarea...maicamea sustine ca a vazut-o inflorita si ca nu are tija, ci un soi de...portofele la baza, de culoare bleu cu alb si ca nu ar avea bulb...habar nu am, dar din pacate ma tot bate la cap, ca...de ce nu infloreste si de ce nu stiu eu, cum sa o fac sa isi arate florile, ca doar ma pricep la flori...zice ea! :rofl:

Stie cineva despre ce ar fi vorba? Please, salvati-ma ca de fiecare data cand isi aduce aminte reia subiectul cu si mai multa indarjire si in ultima vreme isi aduce aminte in fiecare zi de planta asta si eu habar nu am... :cry:

Macar de ar fi cu portofele, cum zice ea...dar sa fie pline cu bani! :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Probabil nu este crin. Crinii fac tulpina clar si au frunze pe majoritatea tulpinii. Nu prea se poate spune ce planta ai tu dar probabil ai o planta la care ii lipsesc conditziie potrivite ca sa infloreasca.
Poate fi pur si simplu sezonul cald care nu e suficient de lung pt ea, sau e prea la umbra sau prea la soare, nu are suficienta apa....sau pur si simplu supravietuieste dar nu are suficente resurse sa faca mai mult.
Posteaza niste poze si poate se prinde careva. Ideea e ca nu e simplu de dat un raspuns la nivelul de detalii care il dai tu, poate fi Agapanthus daca frunzele sint ca la clivia, dar mai pot fi o serie intreaga de variante.
 

manuela

Member
Nu cred ca este Agaphantus, planta mea are frunzele mult mai rotunjite si mult mai asemanaotare cu clivia si plus de asta zice ca nu avea tija, ci niste flori care erau la baza frunzelor...si bineinteles...portofele...portofele... :fluierat:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
poze.. ca fara ele nu prea merge. Si cu poze de frunze o sa fie greu, daca e fara floare. Poti sa ii zici la maica-ta ca e nerine bowdenii...;-) Sau poate fi un allium, din ala cu floare globulara care iese dintre frunze si nu face tulpina decit citiva cm.
 

ghia_don

Active Member
Tot la Haemanthus albiflos m-am gindit si eu, ca bobocul intr-adevar seamana cu un portofel pina se deschide.
 

Roxana

Active Member
Crini asiatici

marean a spus:
Se pare ca George are ceva cu somnul meu linistit....sunt minunati,supercalifragilisticiexpialidociousi ! :mrgreen:
Sash a spus:
Eu o sa visez frumos... chiar la un taram de vis te duc cu gandul.
O mica observatie as avea referitor la expunere - pe monitorul meu vad numai priACmele 4 poze de pe rand, pentru a 5-a tre' sa derulez pagina.
v.cristina a spus:
eu ma intreb doar daca voi apuca ziua sa arate si gradina mea la fel de frumoasa ca a ta sau cel putin sa semene :gandit: :gandit: :gandit:
valentyna a spus:
:eek: ne inebunesti!!! :eek:
popgeo a spus:
Eu zic sa incercati si voi sa faceti un colaj, e un exercitiu estetic inainte de toate ca sa vedem ce se poate face cu diferitele combinatii de flori, mai ales cum s-ar potrivi intr-un rond/ronduri.

Daca nu aveti suficiente poze din gradina voastra puteti folosi pozele (numai flori) din albumele mele ca sa creeati "combinatia superba/ideala"sa vedeti cum se pot concepe niste ronduri remarcabile.
Tot ce pot sa spun e ca se merita slefuit cit mai bine "colajul", putem eventual face si un concurs.

Cornelia ar trebui sa ne spuna daca depasim masura sau daca vrea sa facem un mic concurs pt sfirsitul anului. Eu zica ca se merita. Si apropos... eu nu innebunesc pe nimeni in afara de mama cind ii mai trimit un pachet de bulbi si nu mai e loc in gradina...;-)
yca a spus:
popgeo a spus:
v.cristina a spus:
eu ma intreb doar daca voi apuca ziua sa arate si gradina mea la fel de frumoasa ca a ta sau cel putin sa semene :gandit: :gandit: :gandit:
Timp, ceva buget mai acatarii si multa pasiune. In rest nu e de ce sa nu iasa, daca eu am reusit poate oricine.
 
Sus