Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
uitandu-ma mai bine azi cred ca am descoperit niste tije in faza incipienta:

sa topai intr-un picior de bucurie? hai, va rog, ziceti-mi ca da...si ca sunt intr-adevar niste tije florale :)
 

sicora fabian

Active Member
Sarselia, depinde de specie, am Cymbidium care infloreste in noiembrie, dar am si care infloreste in martie. Cei care sunt mai ingramaditi in ghiveci, infloresc mai bine!
 

sarselia

Active Member
Moderator
ooooffff!
2 dintre cymbi mei sunt cam inghesuiti dar celalat are mai mult spatiu.

deci nu pot decat sa astept si sa le zambesc frumos in fiecare zi ca sa imi infloreasca :)
 

Simonilela

Member
Citind de la voi ca lui cymbi ii plac diferentele de temp de la noapte la zi, il mut si pe el in acelasi loc si in acelasi timp cu Poinsetia. Nu stiu daca ii va stimula alte tije (acum e inflorita), dar are 2 „varfulete” noi - oricat de mult mi-as dori, tot nu cred sa fie suport pt floricele... Intrebarea mea este daca procedez bine sau ii place un astfel de tratament de „racorire” mai mult vara? Multumesc
 

sarselia

Active Member
Moderator
Acum daca e inflorit nu stiu daca e chiar ok sa ii schimbi mediul pentru ca si asa are flori si e destul de solicitata planta.
in mod normal din cate am citit si eu legat de ei ar avea nevoie de temperaturi variate pe timpul verii -diferente de temperatura intre zi si noapte. ma rog si toamna adica mai spre toamna exista variatii mari sau mai puternice de temperaturi.
cymbi mei stau acum intr- camera neincalzita unde in tp zilei deschid usa de la balcon iar noaptea o inchid.
si inca nimic.

numai bine!
 

Simonilela

Member
Mercic de info, Sarselia! Nu o sa il mai mut de acum, poate ii place temperatura constanta cand are floricele. Si al meu e intr-o camera neincalzita, dar nu prea ii deschid ziua usa de la balcon. O sa incerc si varianta asta.

La cat mai multe flori!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daca e inflorit deja ai grija de el.
si eu deschid usa de la balcon daca vad ca e cat de cat frumos afara pentru ca au mai fost si zile cand era rece si nu m-am indurat.
oricum toate orhideele trec printr-o perioada de repaus dupa ce au inflorit asa ca pana la urmatoarea inflorire trebuie sa mai astepti un pic pentru ca si pentru planta e un efort destul de mare.
e ca si cum o femeie ar fi pusa sa faca copii dupa copii.
asa ca eu te sfatuiesc sa o lasi sa isi termine aceasta inflorire si dupa aceea sa o lasi la un repaus binemeritat ca atunci cand va simti ca e gata odihnita va inflori din nou.

ale mele insa sunt gata odihnite de vreo 2 ani si numai nu mai vor.... :cry: :cry: :cry:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
va aduceti aminte ca intrebam daca am tije cu flori??? Uite in ce s-au transformat "tuguiele":

Asa ca astept cu nerabdare sa vad ce culori vor fi florile... :visator:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bravo tie!!!
Si mie mi-a aparut ceva mai ciudat la un cymbi dar inca nu zic nimic si nu ma bucur pana nu mai crreste chestia aia ca nu vreau sa ma bucur degeaba.
dar speeer ca e ce vreau eu.


sa te bucuri de floricicile lui si sa ne arati pozele cu el in toata splendoarea!
 

ena

Member
Ce harnicut e! Bravo lui. Sa-ti traiasca. Puturosii mei inca nu vor sa ma bucure...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, dragelor! A stat in gradina toata vara, pe la inceputul lunii octombrie l-am adus in casa si l-am asezat la o fereastra spre vest, intr-o camera unde caloriferele sunt inchise. Si i-a placut! :)
Cred ca asta e cel mai frumos - nu sa cumperi flori splendide ci sa le tot bibilesti pana reinfloresc iara :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ai dreptate gradinar1.
si eu am facut la fel ca tine cu cei 3 cymbi dar acum am vazut ceva ciudat la al meu.
undeva dintre bulbi a aprut ceva -e mic acel ceva deci inca nu ma pronunt.
mi-am zis ca nici nu am sa ma mai uit in acea zona in zilele ce vin ca sa nu devin obsedata.
revin si eu cu imagini sau cu detalii.

speeer si eu ca este ce cred eu si speeer ca se va intampla ceva nou si cu ceilalti 2 cymbi.


pupici
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
succes, sarselia! Trebuie sa fie o chestie grasuta dar ascutita spre varf, ca un soi de tija mica si triunghiulara. Daca asta e atunci rabdarea iti va fi rasplatita! :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
mie asa mi se pare ca arata cum ai descris-o tu.
in orice caz arata altfel fata de ce am vazut pana acum dar pana nu vad florile deschise nu mai zic nimic.
tac si astept.
la al tau cat timp a durat pana au ajuns sa fie florile asa cum sunt acum?

numai bine si sa ne arati pozeeee ca noi 2 ne plangeam mai rau ca ai nostri sunt lenesi.

:)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus