Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

MariaRaluca

Member
Am fost deosebit de incantata de aceasta specie, asa ca in iarna am mai cumparat 2 ghivece: una cu flori roz si alungite, alta grena. La ambele le-am schimbat ghiveciul cu cate unul de 25-30 cm, si pamant de orhidee de data asta, si le-am dat afara in primavara. Una are vreo 7 pui, alta chiar mai multi pt ca e un soi un pic diferit, are frunzele mai subtiri si pseubobulbii alungiti. Aproape au umplut ghivecele.
Si cea galbena are acum vreo 5 pui in plus.
Eu zic ca le fac la fel ca anul trecut.
Acum astept.

Incerc sa pun niste poze.
 

Tina

Active Member
Am "reparat" eu linkul.. :)
Foarte frumoase, Maria, sa iti traiasca !
Si daca le-ai si facut sa infloreasca.. esti f. tare, bravo !
 

MariaRaluca

Member
Multumesc mult pentru aprecieri !
Va anunt cand/daca observ semne de tije, si poate revin cu cateva poze cu ele acum afara.
 

lelia

Well-Known Member
:eek: Raluca ,am ramas cu gura gascata :eek:
Sunt deosebite ,ghivecele sunt pline iar florile foarte delicate .
Vreau si eu :cry: :cry: :cry:
Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ele ,sunt superbe!
 

sarselia

Active Member
Moderator
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

sunt tare amarata!
am 3 cymbi pe care toata vara i-am tinut afara si i-am bagat in casa acum vreo 3 saptamani.
ii tin acum in fata unui geam mare -deci lumina au si camera nu este incalzita si...nimic...
nu vor si nu vor sa imi faca flori!

ce sa ma mai fac cu ei?
sunt mari si sanatosi si au frunzele lungi si maaari dar eu vreau si flori.
oooofff!
 

CristianG

Well-Known Member
Florile vor aparea atunci cand te astepti mai putin...Trebuie sa ai rabdare.De obicei toamna-iarna infloresc aceste orhidee. Am avut si eu cymbi si i-am dat.Ocupau mult spatiu si nu mi-au inflorit dupa cumparare.Au nevoie si de multa lumina+diferente de temperatura. Sunt destul de pretentioase. La un moment dat era deja intuneric in camera datorita frunzisului care bloca lumina de la ferestre....Acum am mai multa lumina! Sper sa iti infloreasca in aceasta iarna... :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
ooof si eu sper!
unul din cymbi e de acum 2 ani si anul trecut nu m-am documentat prea bine legat de el si l-am tinut peste vara in casa deci iarna nu mi-a dat nici macar o floricica.
intre timp am mai primit 2 si vara aceasta am facut tot ce a trebuit cu ei dar inca nu vad sa imi daruiasca si ei macar o flocricica.
mai astept ce sa fac??!

numai ca tare as vrea sa ii vad infloriti ca sunt maiestuosi atunci cand au flori.
asa ai dreptate ocupa mult spatiu si "fura" toata lumina din camera unde sunt.

numai bine!
 

IRINA2714

Member
ai mei au stat toata vara afara
unii au deja tije
la ei in general tijele apar cam la sfarsitul lui octombrie inceputul lui noiembrie
anul trecut ai mei au reinflorit sper sa imi faca si anul acesta toti aceeasi surpriza
 

CristianG

Well-Known Member
Stiu ca vrei sa iti infloreasca din nou....Cand infloresc este o adevarata sarbatoare. Astept oricum vesti de la tine in ceea ce priveste aceste elegante orhidee. Una dintre cauzele pentru care nu infloresc cymbi este si putrezirea radacinilor. De obicei aceste orhidee sunt destul de sensibile la apa.Radacinile putrezesc in scurt timp. Degeaba arata bine planta daca inauntrul ghiveciului exista radacini putrezite. :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG a spus:
Stiu ca vrei sa iti infloreasca din nou....Cand infloresc este o adevarata sarbatoare. Astept oricum vesti de la tine in ceea ce priveste aceste elegante orhidee. Una dintre cauzele pentru care nu infloresc cymbi este si putrezirea radacinilor. De obicei aceste orhidee sunt destul de sensibile la apa.Radacinile putrezesc in scurt timp. Degeaba arata bine planta daca inauntrul ghiveciului exista radacini putrezite. :wink:

mersi tare de informatii.
intr-adevar nu le-am verificat radacinile dar nici nu le ud tare mult asa ca posibilitatea de putrezire as zice eu ca e mica.

mai astept sa vad ce o fi...

Irina tu stai la casa sau la bloc?
ca de obicei in conditii de bloc e mai greu cu orhideele si am vazut ca tu ai niste splendori de numa'

pupici
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
sarselia, eu am aceeasi pb cu cymbidium si nu am decat 3 buc, imensi
Tot asa; tinuti afara, in gradina, pana sapt trecuta si acum i-am mutat in casa, intr-o camera unde am oprit caloriferele :)
Nu au nici o tija - dar speranta moare ultima
poate avem noroc :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
IRINA2714 a spus:
la bloc
cymbi au stat pana acum la gradina
daca stai la bloc si ai asa minunatii probabil ca esti o zana a florilor- pardon a orhideelor pentru ca sunt superbe

sa ai parte de ele si sa ne mai bucuri si pe noi cu frumusetile tale!

pupici
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus