Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IULIA

Active Member
sa stii ca e f interesant...le plac curentii de aer la astia.
si afara in aer liber.... :D
 

Leanna

Member
Sa-l scot afara? :nu-mi_place: Ma gindeam ca-i frig. Noaptea 9-10 grade Celsius.. ziua 20. Sa-l scot acum sau sa-l las sa se acomodeze putin dupa mutare? :?
 

karmenutza

Member
Azi am mutat si eu din nou cymbi. Asa cum ai spus, Iulia, in ghiveci mai mare, cu pietricele la fund. De data asta nu am mai pus doar substrat agro de orhidee, ca data trecuta. L-am amestecat cu putin pamant universal, florasol. Data trecuta am observat ca pamantul agro de orhidee nici nu se uda, trece apa pe langa el. De udat nu l-am udat deloc dar l-am stropit cu pulverizatorul la suprafata pamantului si pe frunze. Si din nou afara - la balcon, la soare. Trebuia sa nici nu-l stropesc? :nu-mi_place:
 

radu

Member
As avea nevoie de ajutorul vostru la cateva intrebari, va rog :
1. Florile unei tije florare sunt aproape pe terminate, dar problema e ca au aparut doar pe aceasta tija, niste picaturi lipicioase pe unele flori (parca ar fi miere de albine) . Ce credeti ca are ?
2. Dac totusi mai are o tija cu flori, credeti ca e indicat sa-l scot afara pentru stimularea infloriirii, atata timp cat inca mai sunt 10-14 grade noaptea ? Adica , florile de pe acea tija credeti ca o sa sufere la aceasta temperatura nocturna ?

Multumesc !!!
 

karmenutza

Member
Al meu cand avea florile pe trecute, tot asa a facut un lichid lipicios si dulce! Si a mai facut si dupa! Dar cred ca e de bine, nu s-a intamplat nimic rau cu el de atunci, din contra, a mai facut 2 puisori :wink: Sigur ar fi zis fetele daca era de rau, ca am tipat in gura mare pe-aici pe forum :rofl:
Despre scosul afara pe balcon, nu stiu ce sa zic, al meu e de vreo luna pe balcon dar nu are flori, doar frunze. Si noaptea inchid geamul la balcon, ca mi se pare inca frig pentru unele plante pe care le am acolo.
 

giulia

Member
trebuie sa va spun ca am 4 ghivece cu cymbi si de vre-o 3 saptamani le-am dat afara pe balconul deschis . vad ca nu se plang pentru ca au puisori . intr=adevar si ai mei 2 au picaturile alea dar mie mi se par mai degraba a ceara , nu a dulce . in timpul in care au fost pe balconul inchis au avut cateva musculite negre care acum , la aer , au disparut .3 ghivece sunt suspendate si le bate vantul si putin soarele de dimineata .
 

giulia

Member
eu nu le-am gustat .
totusi am avut teama sa nu aibe ceva paianjeni rosii , n-am gasit , dar de la ceva sunt picaturile alea .
 

karmenutza

Member
Paianjenii rosii intai decoloreaza frunza, o pateaza. Pare din doua culori. Am avut eu pe trandafirasul pitic. Deocamdata am scapat. Dar nu lasa vreun lichid in urma. Si cymbi meu are frunze sanatoase, verzi, lungi, viguroase, nu-s pleostite deloc.
 

oncilica

Member
Este ceea ce cred eu ca este?



Am cumparat-o undeva prin decembrie, la reduceri, floarea din pacate nu a rezistat decat o zi sau doua ( socul termic cred ). Prin luna martie am separat planta care dadea semne ca se sufoca in ghiveci, era extrem de inghesuita si o parte din frunzele bazale incepeau sa se ofileasca, bublii s-au incretit etc. Dupa ce am mutat-o, au inceput sa apara pui noi, dar parca frunzele de inceput erau putin mai verzi, nu asa rosiatice. Floarea este un grena sangeriu.. o minunatie !
Cred ca sunt putin cam zgarcita cu apa..plantuta cred ca vrea mai multa dar... dar mi-e teama sa nu o ud in exces cum am facut cu primul cymbi...
 

giulia

Member
oncilica , eu am citit ca frunzele trebuie sa aiba culoarea cam prazuliu atunci cand primesc lumina corecta ; frunzele sunt de un verde mai inchis cand nu au lumina
 

oncilica

Member
Astea sunt un ruginiu inchis... de-asta intreb
Le-am observat de circa o saptamana dar nu vor deloc sa creasca mai repede sa imi dau seama ce sunt :)


Dana, nu dispera :) nimeni nu s-a naspcut invatat. Deschide una din pozele din album, cea pe care vrei sa ne-o arati ( dublu click pe ea, se face mare, aproape cat toata pagina). Dupa ce o deschizi, sus sus sus de tot pe ecran, in stanga sus, o sa vezi un dreptunghi luuuung in care se afla scrisa "adresa paginii de internet". Este un text lung care de obicei incepe cu http://...+denumire-propriu-zisa. Ei bine, acel text il selectezi, il copiezi (copy -paste) si apoi ni-l pui noua in forum. Pana iti reuseste o sa ti se para mai greu, dar in timp ti se va parea ceva foarte simplu !
 

elenaraluca

Member
Din "vasta" mea experienta cu noii pseudobulbi de cimby, ala nu prea arata ca un nou bulb...Ce sa fie, ce sa fie? :?
Uuuuuuuun.....uuuuuuun......un vier-MI-SOR! :idea:
Glumesc...iti doresc din tot sufletul sa fie o tija!
 

giulia

Member
eu am 4 ghivece de cymbi , 2 par de un fel adica pui noi au frunze verzi , in schimb in celelalte 2 bulbii sunt mult mai mari si sunt doar 3 intr-un ghiveci si puii care ies din ei au culoarea aceasta verde - ruginie si ies ca un sambure gras si ascutit . am pus eu cateva poze la pag 14
 

karmenutza

Member
I-am facut si eu poze desi nu e inflorit, ca tare drag imi e de el. :D Sta la soare, chiar in dreptul geamului, pe jos. Il mai bate si vantul.
 

giulia

Member
sa stii Karmenutza , ca eu nici nu ma supar daca nu infloresc - imi plac si asa doar frunze , asta desigur si pentru ca am dat doar cate 10 lei pe ei .
 

giulia

Member
lume , lume ...
va dati seama ca n-am observat aceasta placuta surpriza ! :eek:

din primavara sta afara , e mutat din scoarta in pamant de orhidee , apoi intr-un vas mai mare doar in scoarta de brad adunata de la munte , fara ingrasamant si fara udat / spalat sarurile , udat la saptamana , acum cu ploile astea a batut ploaia si pe el , il cam bate si soarele de dupa amiaza , dar el e dragut si vrea sa-mi faca o bucurie - e tija florala sau ma fac de ras ? pare cam in contratimp ca stiam ca infloreste spre iarna , nu ?
 

sarselia

Active Member
Moderator
giulia esti o norocoasaaaaa
e o tija florala !!!!!!!!!!!!

sa-ti traiasca si sa iti creasca mare si frumoasa!

si eu am 3 cymbi care stau pe o terasa unde nu prea bate soarele si nu stiu daca e ok sau nu

le-as scoate mai la soare dar mi-e frica sa nu li se intample ceva
le merge bine numai ca parca nu asa de bine pe cat as vrea eu

am citit pe aici ca daca au frunzele de un verde inchis inseamna ca ar mai avea nevoie de lumina
lale mele nu au un verde foarte inchis dar poate ca ar trebui sa aibe totusi un verde mai deschis


uuuufff



:(


oricum tu esti o norocoasa mamica de cymbi grabit sa ofere frumusete!
 

giulia

Member
sarselia esti draguta . multumesc.
eu am 4 ghivece cu cymbi , insa 3 au fost agatate si doar acesta care face flori a fost vazut bine de soare - practic soarele cade doar pe frunze dintr-o parte nu si pe ghiveci .prima poza e facuta pe 12 apoi 16 si ultima pe 19 .
astept florile ca nu stiu cum sunt - e cumparat cu 10 lei neinflorit .
 

MariaRaluca

Member
Buna!
M-am inscris si eu de curand si m-am gandit sa va spun despre cymbidium-urile mele, floare de care sunt extraordinar de incantata.
Primul ghiveci l-am luat in 2007, cu flori trecute, fara sa stiu ce culoare are. Primavara l-am mutat in alt ghiveci de 2-3 ori mai mare, si i-am pus pamant de muscate...printre pamantul pe care ila avea deja, ca nu citisem prea multe. L-am scos afara din aprilie si a stat intr-o zona de semiumbra, facand vreo 4 pui. I-am dat ingrasamant de orhidee special Compo, am avut grija sa nu se usuce pamantul niciodata, iar pe la sfarsitul lui iulie inceput de august au inceput sa ii dea noi muguri despre care abia prin septembrie m-am convins ca erau tije. A avut 5 tije, toate cu broboanele acelea lipicioase, care erau utile la crestere din cate am vazut. L-am bagat in casa prin octombrie, tinandul intr-o camera neincalzita(de la 10 la 17 grade), incercand sa ii ofer un pic de diferenta intre zi si noapte, dar nu mereu. Florile s-au deschis la inceput de noiembrie: galben verzui cu grena in mijloc, si au tinut pana in ianuarie, ajungand galben intens.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus