Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

oncilica

Member
Daca ii place asa, eu zic sa nu o deranjezi... am mai auzit cazuri in care i-a mers surpinzator de bine in pamant. I-a placut cum ai ingrijit-o in ultima vreme, altfel nu te-ar fi rasplatit. O poza ar fi de mare ajutor totusi... vrem sa o vedem si noi pe harnicuta !
I-a luat mult timp sa se adapteze, eu nu as deranja-o..las-o sa te bucure cu florile ei.
 

Leanna

Member
dana_rusu mie imi pare ca e prea mare ghiveciul. Poate ar fi cazul s-o muti intr-un ghiveci mai mic, sa cureti de frunzele si bulbii moi...vad ceva galben acolo...si maro.. si substrat corespunzator.

Orhideelor cit si celorlate plante nu le plac ghivecele mari...atunci cind planta e mica.
 

dana_rusu

Member
Astazi am facut acest lucru ,am gasit la oras pamant pt ea si am venit acasa pusa pe fapte mari ,am scos-o din vas am curatat toate radacinile moi si uscate am pus-o intrun vas mai mic si am lasat numai radacinile albe si sanatoase sper sa-i placa si noua locatie,pana sa va gasesc pe voi habar nu aveam cum se ingrijesc.Multumesc pentru sfaturi raman datoare
 

oncilica

Member
Daca ai umblat la radacini, ar fi bine sa nu o uzi macar o saptamana. In schimb pulverizeaz-o pe frunze din belsug dimineata. Eu folosesc un recipient mai vechi de la solutiile de spalat geamuri.

Atunci cand ghiveciul este mare, planta va folosi spatiul liber din ghiveci ca sa se dezvolte. Va continua acest proces pana cand se va simti suficient de "inghesuita" ca sa se gandeasca si la facut flori.

Dupa mutarea in alt ghiveci, ii trebuie putin timp sa se acomodeze.
Am observat ca are pui mai noi, e un semn bun, daca o poti scoate afara pe timpul verii te va rasplati mai tarziu cu flori minunate (va aprecia daca o asezi sub un copac sau intr-o zona in care sa nu o arda soarele).

Sa iti traiasca si sa ne tii la curent cu evolutia ei :mrgreen:
 

ena

Member
Fetelor, cat de mult sa indraznesc sa ii descurc radacinile facute ghem la baza ghiveciului? Dar la alte soiuri?
 

IULIA

Active Member
Ena, este f dificil, daca nu sint probleme nu are rost. pierderile cauzate de rupere pot fi mult mai mari decit beneficiile.
crede-ma pe cuvint. :D
 

oncilica

Member
Eu nu am reusit sa le descalcesc decat dupa ce le-am tinut la inmuiat in apa.. scopul a fost sa pot desface puii de planta mama. Oricum nu iti imagina ca am reusit sa le pieptan in mod ordonat.. pur si simplu am obtinut o "tunsoare" valvoi, plina de personalitate si care statea doar cum vroia ea!
Iti trebuie multa rabdare si un gram de resemnare ca nu vei putea imblanzi planta asa cum iti doresti :mrgreen:
 

IULIA

Active Member
Onci, meriti o bataitza buna pt asta. nu se face asa.
daca vrei sa desparti cymbi, in nici un caz nu scoti puii.
de despart in grupuri de minim 3 bulbi, diferiti si uniti intre ei(atentie aici), pt a putea eventual inflori sau spori. in nici un caz nu incerci sa despletesti, unu, nu ai nici o sansa si doi rupi tot.
:cry: :cry: :cry: :cry:
 

oncilica

Member
IULIA a spus:
Onci, meriti o bataitza buna pt asta. nu se face asa.
daca vrei sa desparti cymbi, in nici un caz nu scoti puii.
de despart in grupuri de minim 3 bulbi, diferiti si uniti intre ei(atentie aici), pt a putea eventual inflori sau spori. in nici un caz nu incerci sa despletesti, unu, nu ai nici o sansa si doi rupi tot.
:cry: :cry: :cry: :cry:
hmmm... cred ca m-am exprimat gresit :) am separat parti din planta, nu cred ca ma tineau nervii sa desfac fir cu fir. M-am luptat cu radacinile dar in final nu prea am avut bucati rupte :) am despletit la ele mai bine de o ora, sunt mai incalcite decat un ghem scarmanat de matze.
"Puiul" desfacut din planta ( cred/sper ca erau 3 bulbi) i l-am dat Michaelei ! Chiar sunt curioasa cum ii merge :) Am primit la schimb una alba cu mov, acum are 3 pui noi :mrgreen:
 

radu

Member
Va rog, ajutati-ma si pe mine cu un sfat referitor la fertilizare. Folositi asa cum apare in fisa concentratia de 20-20-20 , si mai ales la fiecare udare ? Adica in fiecare saptamana ?
I-am schimbat si eu ghiveciul cu unul mai mare cu 8 cm fata de cel initial , fiindca cel cumparat era extrem de mic cu un diametru de 12 cm , la 1 metru inaltime orhydee cu 3 bulbi, dar fara sa umblu la radacini. Am procedat bine ?

Multumesc anticipat !
 

karmenutza

Member
Eu nu am gasit ingrasamant cu 20-20-20. Am cumparat agro pentru orhidee. Il folosesc la fiecare udare, in doza indicata pe flacon. 3 ml/litru apa. Dar intai si intai ud planta bine cu apa curata (prin scufundare) apoi pun apa+ingrasamant si ce se scurge pun din nou si tot asa de vreo 3 ori. La toate orhideele le fac la fel. Din cand in cand, cam la a patra udare nu mai pun ingrasamant, doar apa.
 

radu

Member
Si daca am fost nevoit sa-i schim ghiveciul, trebuia neaparat sa-i desfac radacinile ? Fiindca n-am facut asta, ci am completat golul ramas cu pamant special de orhidee ! E bine ?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E foarte bine cum ai facut. Nici daca ai fi vrut nu ai fi reusit sa ii desfaci radacinile :D.
 

IULIA

Active Member
Radu, formula cu 20 e buna in special pt epifite.
vanda si phalele il gusta f bine.
la restul merge formula 4:5:6 cu succes.
asa cum a zis si Sash, si eu folosesc COMPO cu succes.
20 e formula de la care....firma? ce tip de ingrasamint ai gasit? de la AGROCAPA? :?
 

radu

Member
Folosesc marca Canna, cred ca e englezeasca. Mi le-am comandat pe internet, si e un ingrasamant mononutrient, adica separat N,P,K, Mg, Ca, Fe si Trance elements, cu care pot sa-mi prepar orice combinatii de concentratii.
V-as mai ruga ceva: acea concentratie de 20-20-20 sa o folosesc chiar la fiecare udare ? Sau la ce interval de timp ? Si la cere specii de orhydee ?

Multumesc !
 

IULIA

Active Member
deoarece e compozitia mare, eu zic ca trebuie pus ca la carte. consulta fisele plantelor(respectiv orhideelor) si bazeaza-te pe asta.
majoritatea cam la 2 sapt, sau la 2 udari...depinde asta de multi factori. :D
 

Leanna

Member
Iata si puiutul meu de cymbi. ma ingrijoreaza nitel bulbul. E prima mea experienta cu cymbi. I-am schimbat substratul..mi-a parut cam suspect(nu avea aproape deloc scoarta). Stiu ca cymbi e mai mult "terestra",dar oricum imi parea ca substratul pe care-l avea era prea ud.Acum nu-i fac nimic.L-am scos in balconul inchis. Astept sfaturi si sugestii. :D
 

IULIA

Active Member
eu nici nu umblam la el. are de muncit...nu gluma. e vorba ca acolo ai doar un singur bulb de cymbi, care trebuie sa se inmulteasca macar cu inca 2, si apoi sa se apuce de inflorit. :D
asa ca, planteaza-l inapoi, cu o compozitie de 50% scoarta, si restul amestec de substrat de orhidee din comert plus perlit, ca nu e mofturos deloc, si lasa-l in pace.
atentie ! dupa transplantare nu se UDA 2 saptamini. deloc.
pt a preintimpina alte probleme pune scoarta udata in prealabil cind plantezi.
sa ai spor !
 

Leanna

Member
Multumesc mult Iulia pt raspuns :hug:

Nici nu astept sa infloreasca degraba. Stiu ca e bine cind sunt 3 4 bulbi in cazul orhideelor cu pseudobulbi. L-am transplantat si nu l-am udat :) Ma ingrijora cum arata..putin ridat :D . Sta la balcon, are lumina, ferit de curenti. Sper sa se faca mare :D . Principalul e sa-l las in pace :roll: , am prostul obicei sa dau buzna din 5 in 5 minute :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus