Datura

albela

Active Member
Multumesc. Deci in pamant cu ele la primavara. Acum astept sa-si deschida floarea sa v-o arat :D .
 

mymo

Active Member
Ce bucurie mare :dans: deci rezista peste iarna....la ce temperatura sta?
Neaparat poze,si in gradina cu ea...va creste ca Fat Frumos :D
 

instructor

Member
Nu prea am inteles...Deci datura se obtine din seminte si toamna stringi din nou seminte pentru anul viitor,sau se pastreaza peste iarna....?Grea de cap mai sunt :cry:
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am inteles ca se autoinsamanteaza, adica chiar daca planta -mama moare iarna, semintele germineaza singure, deci se inmulteste singura prin semintele cazute in toamna
 

mymo

Active Member
Eu am doua seminte primite si-am sa le pun pe la sfarsitul lunii februarie,nu stiu daca o sa germineze ca sunt cam vechi :(
Din asta mov am avut acum doi ani,am luat seminte de la ea,dar fata strangareata cum sunt,le-am pus atat de bine ca nu le-am mai gasit.
 

aleynad

Active Member
Moderator
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
ce frumoasa e :D
avea dreptate Gomez :) , trebuie sa ma procopsesc si cu una d-asta mai spectaculoasa :)


si ziceti voi ca asta e mai putin fitzoasa? adica e perena?
cea galbena la fel o fi?
 

mymo

Active Member
Pai tocmai deasta ma bucuram cand a spus Albela ca a trecut iarna,in general este tratata ca planta anuala,dar vad ca se poate :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
M-am lamurit! Nu rezista afara iarna, asa ca eu cred ca renunt la Datura ca n-am loc de atatea plante care vor si racoare si lumina.
 

albela

Active Member
Fetelor, datura mea e un puiut mic primit in toamna de la Codrina. A stat in casa la caldura si a tot crescut. Acum vro luna i-am rupt varful sa se ramifice. Nu s-a ramificat dar s-a pus pe imbobocit. Cand se deschide v-o arat.
 

popescu gp

Well-Known Member
clarificare

Ma simt dator sa lamuresc un lucru:datura este planta anuala care se inmulteste din seminte si care poate fi pastrata in ghivece si peste iarna dar tulpina este nelemnoasa si nu lemnoasa ca la brugmansia -datura arborescens.De aceea daca se pastraza peste iarna in ghiveci la transplantarea in gradina in primavara ruisca sa nu se mai prinda;nu acelasi lucru se intampla cu brugmansia care este un copac si care poate fi replantat in gradina si apoi iarna iar in ghiveci caci nu rezista in clima noastra .Fac parte amandoua din aceeiasi familie dar difera in modul de plantare si dispunere a florilor:datura trompeta in sus,brugmansia trompeta atarnand in jos;una daca putem spune asa este ierboasa in tulpina iar cealalte este lemnificata
 

popescu gp

Well-Known Member
Ma simt inca neclar si adaug la cele mai de sus ca si unele specii de brugmansia se pot inmulti din seminte.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc pentru clarificare! Acum m-am lamurit perfect! De vina pentru confuzii sunt majoritatea articolelor pe subiect
 
Sus