Datura

albela

Active Member
Wow, simonacerasela, asa frumoasa se va face? :eek: . Atunci multumesc inca odata Codrinei pentru ea :D . Si cand va face seminte le strang si va dau daca doriti.
 

belisima

Well-Known Member
am si eu o datura(brugmansia)
am cumparat un butas din metro,sa fie portocalie :( si frumos mirositoare,am plantat-o in luna mai,a infrunzit ,iar in vara a intrat in repaus :x in luna octombrie a infrunzit cu boboci.o luna am invelit-o cu patura seara(era in gradina si cadea bruma)
si?!
a facut o trompeta alba si care miroase foarte discret :roll:
acum e pedepsita la rece,n-am vrut sa risc sa intre iar in repaus in mijlocul verii
de unde as pute obtine un butas de datura portocalie??
 

belisima

Well-Known Member
belisima a spus:
am si eu o datura(brugmansia)
am cumparat un butas din metro,sa fie portocalie :( si frumos mirositoare,am plantat-o in luna mai,a infrunzit ,iar in vara a intrat in repaus :x in luna octombrie a infrunzit cu boboci.o luna am invelit-o cu patura seara(era in gradina si cadea bruma)
si?!
a facut o trompeta alba si care miroase foarte discret :roll:
acum e pedepsita la rece,n-am vrut sa risc sa intre iar in repaus in mijlocul verii
de unde as pute obtine un butas de datura portocalie??

:roll: am gasit la practiker seminte de datura galbena,cica e anuala ,galbena si super mirositoare 8) sa fie adevarat??
app.semintele erau import
 

popescu gp

Well-Known Member
Vad in continuare ca se confunda datura cu brugmansia.Amandoua fac parte din aceeiasi
familie dar datura este planta anuala si rar se poate pastra peste iarna ca planta de casa si are trompetelele in sus( de aici trompeta ingerului);Brugmansia face parte din daturile arborescente de aceea se mai numeste arborescens are tulpina lemnoasa si florile atarnand in jos cu mirosuri diferite de la o specie la alata.Amandoua se pot inmulti prin seminte dar arborescens poate fi pastrata ca planta de casa iarna si aceasta din urma se poate inmulti si din butasi pusi in apa
 

happy

Well-Known Member
Am 2 brugmansii,una de la Iudit(galbena) si una alba de la un prieten.Le-am pus in galeti mari (carora le-am facut gauri de 20 mm)si le voi pune direct in pamant,iar la toamna doar le dezgrop si le duc in uscator la iernat.O fi prea devreme sa le scot afara? :?
 

mymo

Active Member
Eu zic ca-i cam devreme,eu nu le-am scos inca.Daca poti sa le pui fara ghiveci(e mai mult de lucru la toamna)vor creste spectaculos plus ca nu mai ai treaba cu nici un daunator.....merita efortul,crede-ma!
 

v.cristina

Active Member
:rusine: :rusine: prea devreme pt ele

eu mymo asa am sa fac cum spui tu : am sa plantez cateva in gradina

cum se apropie caldura ma tot uit sa le caut un loc mai adapostit de vant si cel mai tare ma tem pt ele de grindina :( :(
 

mymo

Active Member
Mi-ai adus aminye de o faza de anul trecut...noroc ca eram la Simeria ca s-a pus o vijelie de-mi lua ghivecele din geamuri(din locul pt.geamuri :rofl: )
Batea vantul in draci si plua cu galeata acompaniata de fulgere si tunete,eu stateam in casa si ma uitam la una dintre brugmansii ca avea vreo 2m si se legana mai-mai sa se rupa.Eram pregatita sa merg sa tin de ea,noroc cu sotul meu dragastos care nu m-a lasat.
Asa ca....florile astea dupa ce ca dau dependenta ne si iau mintile.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
De ce ziceti ca e prea devreme?Eu le-am scos de vreo 2 saptamani si nu au nimic,dimpotriva au inceput sa creasca.
 

mymo

Active Member
Nu stiu cum e la tine Iudit,dar la noi noaptea e frig si la Simeria intotdeauna e mai frig cu 2 grade din cauza Muresului si Streiului care trec pe langa oras.
Eu nu ma risc,deocamdata.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Muresul nu e nici la 1 km de aici.Adevarul e ca eu am tinut brugmansiile in holul blocului unde a fost frig si poate ca de asta nu au nimic.Dar vreau sa zic ca am scos toate passiflorele,bougile,fucsiile si inca multe alte plante.Daca patesc ceva va anunt,dar nu cred asta.
 

happy

Well-Known Member
Iudit ,merg pe mana ta(ca doar tu mi le-ai dat).Maine le ingrop in pamant cu tot cu galeata,la Slobozia este mai cald ca la voi! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
iudit a spus:
Muresul nu e nici la 1 km de aici.Adevarul e ca eu am tinut brugmansiile in holul blocului unde a fost frig si poate ca de asta nu au nimic.Dar vreau sa zic ca am scos toate passiflorele,bougile,fucsiile si inca multe alte plante.Daca patesc ceva va anunt,dar nu cred asta.
:eek: Iudit, la mine acum 2 nopti a brumat :( Am scos si eu o Passiflora, dar noaptea am dus-o intr-un fel de veranda deschisa, si asta doar pentru ca am doua, asa ca m-am riscat cu una, iar cealalta, ca si celelalte plante, le car seara in casa! Am lasat afara si o muscata, ca mai am de-asta, si am zis ca daca pateste ceva nu raman fara...
 

v.cristina

Active Member
eu ..ce sa mai zic!! m-am tot saturat sa ma plang de vremea asta de munte : rece, rece si iar rece

ma consolez cu ideea ca am aer curat , peisaj , liniste ;ieri cand alergam pe drumul forestier in apropierea casei mi-a sarit in fata o ciuta ; mi-a stat inima in loc, era absolut minunata dar ai mei caini au pus-o pe fuga :eek:f: :eek:f: mai rau este cand o sa-mi sara in fata un urs :eek: :eek: :eek: cred ca atunci cainii vor fi primii care dau bir cu fugitii :rofl: :rofl: :rofl:

scuze de offtopic :D
 
Sus