Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
irinabv a spus:
Daaa.... Miroase foarte frumos :D mereu o adulmecam cand treceam pe langa ea. Acum nu mai are flori dar nu s-a stafidit pseudolbulbul care a avut flori.
Este posibil sa mai faca flori in partea de jos...Asa ca nu se stie....Pseudobulbul este sanatos si puternic.O sa fie de mare folos plantutelor in dezvoltare! :D
 

anyny

Member
irina e foarte frumoasa, sa ai parte de multe flori :dans:
cristian meris pt explicatii...mi-au folosit si mie.
:)
 

CristianG

Well-Known Member
anyny a spus:
irina e foarte frumoasa, sa ai parte de multe flori :dans:
cristian meris pt explicatii...mi-au folosit si mie.
:)
Cu placere....Am studiat indeaproape aceasta orhidee timp de 6 ani. Am avut-o si eu.:) Superba!
 

andreiacamelia

Active Member
irinabv a spus:
Saru' mana de raspunsul complex. Nu m-as fi gandit ca aia sunt pseudobulbi. :roll: Am si eu o frumusica dar i s-au trecut florile si acum are noi plantute Deci nu-i fac nimic deocamdata. Multumesc mult.
Superba Irina! Sa imi trimiti si mie putin parfum! :)
 

CristianG

Well-Known Member
bebe Iris a spus:
La asta ma gandeam si eu... Nu o mai ai? :?
Da, nu le mai am...Am avut doua.Una mi-a murit de batranete...Saraca a tot facut pui, si a tot inflorit pana cand am inceput sa ii tai pseudobulbii fara frunze.Puii au fost afectati si ei chiar daca udam planta regulat.Mi-am dat seama ca se hraneau de la "pseudobulbii" stafiditi...Erau asa de urati incat ii taiasem pe toti. Ii lasasem sa stea asa cativa ani in ghiveci. Erau asa de inestetici pentru ca nu mai aveau frunze. Repet, dupa ce infloresc, cu timpul vor pierde frunzele (dendrobium roz, alb, alb cu centru mov, rosu). Cel rosu este cel mai sensibil dintre toate speciile....Pseudobulbii sunt legati intre ei...Planta a suferit enorm.Era prea tarziu pentru regrete.Asa ca pur si simplu a murit.Aveam un copac cat toate zilele....Eu am vrut sa-l micsorez. Cealalta planta am dat-o pentru ca devenise tot un copac.Si sincer imi ocupa toata masa.La asta nu i-am mai taiat cu lama pseudobulbii de la baza....Nu sunt greu de crescut.Apoi parfumul lor este ametitor! :idea: :D
 

bebe Iris

Active Member
CristianG a spus:
bebe Iris a spus:
La asta ma gandeam si eu... Nu o mai ai? :?
Da, nu le mai am...Am avut doua.Una mi-a murit de batranete...Saraca a tot facut pui, si a tot inflorit pana cand am inceput sa ii tai pseudobulbii fara frunze.Puii au fost afectati si ei chiar daca udam planta regulat.Mi-am dat seama ca se hraneau de la "pseudobulbii" stafiditi...Erau asa de urati incat ii taiasem pe toti. Ii lasasem sa stea asa cativa ani in ghiveci. Erau asa de inestetici pentru ca nu mai aveau frunze. Repet, dupa ce infloresc, cu timpul vor pierde frunzele (dendrobium roz, alb, alb cu centru mov, rosu). Cel rosu este cel mai sensibil dintre toate speciile....Pseudobulbii sunt legati intre ei...Planta a suferit enorm.Era prea tarziu pentru regrete.Asa ca pur si simplu a murit.Aveam un copac cat toate zilele....Eu am vrut sa-l micsorez. Cealalta planta am dat-o pentru ca devenise tot un copac.Si sincer imi ocupa toata masa.La asta nu i-am mai taiat cu lama pseudobulbii de la baza....Nu sunt greu de crescut.Apoi parfumul lor este ametitor! :idea: :D
Am vazut unul galben-verzui, la noi la Ambient, avea flori in varf si jumatate din tulpina nu mai era acoperita de frunze. Parfum, nu stiu ca era seara cand am fost la Ambient.
 

anyny

Member
CristianG a spus:
bebe Iris a spus:
La asta ma gandeam si eu... Nu o mai ai? :?
Da, nu le mai am...Am avut doua.Una mi-a murit de batranete...Saraca a tot facut pui, si a tot inflorit pana cand am inceput sa ii tai pseudobulbii fara frunze.Puii au fost afectati si ei chiar daca udam planta regulat.Mi-am dat seama ca se hraneau de la "pseudobulbii" stafiditi...Erau asa de urati incat ii taiasem pe toti. Ii lasasem sa stea asa cativa ani in ghiveci. Erau asa de inestetici pentru ca nu mai aveau frunze. Repet, dupa ce infloresc, cu timpul vor pierde frunzele (dendrobium roz, alb, alb cu centru mov, rosu). Cel rosu este cel mai sensibil dintre toate speciile....Pseudobulbii sunt legati intre ei...Planta a suferit enorm.Era prea tarziu pentru regrete.Asa ca pur si simplu a murit.Aveam un copac cat toate zilele....Eu am vrut sa-l micsorez. Cealalta planta am dat-o pentru ca devenise tot un copac.Si sincer imi ocupa toata masa.La asta nu i-am mai taiat cu lama pseudobulbii de la baza....Nu sunt greu de crescut.Apoi parfumul lor este ametitor! :idea: :D
mare pacat cristian :(
 

CristianG

Well-Known Member
Anyny, se mai intampla...Din greseli invata omul.Acum stiti si voi ce trebuie sa faceti cu plantele voastre... :D
 

CristianG

Well-Known Member
bebe Iris a spus:
Cristian , tu poti sa spui ca esti expert... :visator:
Eh...Tindem sa devenim experti.Intotdeauna este loc de mai bine.Daca plantele traiesc mult timp in case noastre, cu siguranta ca am aflat secretul cresterii lor.Ele se vor bucura impreuna cu noi pentru ca au ajuns in casele potrivite.Pot sa apara si probleme...Este inevitabil, putem sa pierdem plante.Acestea pot sa se imbolnaveasca si atunci nu mai putem face nimic pentru ele. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus