Dipladenia

Roxana Peled

Active Member
Ne-ar placea doar ca mie imi arata cam photoshopata :gandit:
Si chiar daca nu este, in clima din Romania n-am avea nici o sansa :(
 

popescu gp

Well-Known Member
Gabiuta cine du ar dori asaa ceva ,dar la noi?.....Sa ne multumim sa le vedem inflorite in vara in ghivecele puse in gradina si tot ar fi bine si frumos.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:mrgreen: eu v-am aratat o poza special ca sa vedeti cum in alte parti,in alte conditii climatice poate creste atit de mare si frumoasa.

Daca nu as fi avut si eu citeva bucati de-a lungul anilor si daca nu as fi citit cite ceva despre cum se ingrijeste probabil ca m-as fi gindit ca se poate cultiva si la noi.

Dar asa :) ....v-am tentat sa priviti doar o poza frumoasa care sa va incinte privirea si...sa murim de oftica :giggle:
Oricum,v-a placut cred,nu??? :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Exista o rezolvare,totusi!!!!Nu va mai lua-ti bougi,nici dipladenii nici passiflore pina nu va lua-ti o bucatica de Grecie,sau Spanie sau Astralie,na!
 

Roxana Peled

Active Member
Pai chiar si acum cu criza mondiala care le-a lovit saracele cel mai rau pe ele tot ma tem ca o sera costa ceva mai putin ca o bucata de Grecie sau de Spanie :rofl:
 

miki70

Active Member
De azi am si eu dipladenia, credeti ca ii va place pe un pervaz sudic in spatele unei perdelute?
 

geodezia

Well-Known Member
nu o tine in soare direct .. pune si tu mai la scuteala :tavalit: :tavalit:
mama ce flori mari are aia din poza ta da sa stiti ca am vazut si eu aici la tg jiu la cineva in curte din alea rosii (nu ca nu as fi incercat si eu) si le avea cu expunere catre rasarit .deci dupa amiaza la umbra ..si tot asa erau pline de flori poate la vara le mai vad sa le pozez .eu am incercat cu vreo 2 buc da nu mi-a reusit figura au dat coltul
 

miki70

Active Member
Perdeluta e pt "scuteala" .
La ce floare a mea te referi? Bougainvillea? Dipladenia nu am mai avut pana acum.
 

geodezia

Well-Known Member
ziceam de poza aia cu flori roz de a pus-o Gaby
oamenii astia din Tg jiu nu aveau nimik in fata ei dar expunerea numai la rasarit atit si avea vase cum are Gaby la bounghivalee adica din alea lungi si inguste sau tu ai vasele alea ? ca nu mai retin bughile alea frumoase ... tot vase din alea maro
 

Roxana Peled

Active Member
Eu vara o tin afara intr-o zona cu maximum 2-3 ore de soare pe zi si atunci e cea mai fericita si infloreste cel mai bine. La 5-6 ore de soare s-a cam ingalbenit :)
 

Roxana Peled

Active Member
Eu n-as da-o chiar acum. E cam tropicala si inca mai e frig noaptea. Pana nu vad peste 10 grade noaptea pe a mea n-o scot :mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
Si eu le scot afara, dar mai tirziu...asa cum spune Roxana, dupa ce temperatura de noapte se stabilizeaza peste 10 grade ..
 
Sus