Dipladenia

kerkyra

Well-Known Member
De ieri sunt si eu fericita (deocamdata :D ) posesoare a unei dipladenii roz-rosii. Am citit putin despre ea, inteleg ca deocamdata o tin pe balcon, dar cand o scoateti in gradina, o lasati in ghiveci sau merge plantat direct in pamant si pusa inapoi in ghiveci toamna? E sensibila la aceste mutari? Sper sa ne intelegem, ca imi place si o aveam in vizor mai demult, iar ieri la Simfonie a aparut si ocazia perefecta pentru achizitie :)
 

miki70

Active Member
Felicitari pt achizitie, e o plantuta f frumoasa. Am si eu una de cateva sapt de la Lidl. Eu nu as scoate-o afara, e o planta delicata si nu-i trebuie soare puternic. Dc o scoti unde o pui?
 

kerkyra

Well-Known Member
Nu stiu, ma intrebam unde i-ar merge mai bine. Ca nu tin neaparat sa o scot, sa nu o ia pe urmele leandrului :(
 

miki70

Active Member
Soare filtrat ii trebuie. O poti pune in balcon, pe un suport suspendat si o faci curgatoare ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
Eu o scot vara afara si ii merge exceptional!
Daca vrei sa-ti infloreasca din plin o ora de soare pe zi nu-i strica dar nu mai mult ca se ingalbeneste.
N-as planta-o in pamant sa o scot dupa aceea, intr-un sezon face radacini pana in centrul pamantului :) pe care dupa aceea esti obligata sa le tai...
 

kerkyra

Well-Known Member
Mda... Se mai intampla, lalelele sunt cele mai vulnerabile. Trebuie sa vad ce pun afara ca e tentant.
 

lexa

Member
Am luat si eu o pitica roz din Brico acum vreo luna, era trecuta ca planta cu flori la 10 ron. Acum e pusa pe suport, e plina de bobocei + are 2 flori si-i creste de nebuna o liana, i-am ciupit ieri varful ca sa faca si ceva ramuri. Pana una alta ne-ntelegem de minune, o tin in balconul inchis langa geam, unde are soare pana pe la 11-12 si vad ca-i merge bine.
 

daisy111

Active Member
A mea m-a bucurat cu niste flori superbe!

Singurul lucru ce ma deranjeaza este ca s-a deslanat asa,nu mai sta compacta si frumoasa.
 

kerkyra

Well-Known Member
Frumoasa, Anca!
Sa inteleg ca ii poate fi ciupit varful pentru a nu mai creste liane lungi si subtiri? Am si eu una roz si are aceasta tendinta.
 

daisy111

Active Member
Multumesc iubitele!!! :hug: Nu stiu cu varful ciupit,dar accidental am rupt din varful unei ramure,dar uite ca nu m-am uitat sa vad daca a dezvoltat ramurele. :oops:
Iudit,de ce nu postezi frumusetile?ca stiu ca la tine arata foarte frumos,cum sunt toate florile de altfel. :visator:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ca bine zici:



Amandoua sunt de anul trecut si nu au fost ciupite deloc.Cea roz e catarata intr-un fost nectarin,care s-a uscat si i-am lasat trunchiul acolo tocmai pt. a lasa vreo planta sa se urce pe el.A inflorit pe lujerii aceia lungi si subtiri.
 
Sus