Discutii Trandafiri (partea a II-a)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pomisorul este altoit pe tulpina inalta. Poti incerca chiar tu sa-l obtii daca ai vreun copacel de trandafir cu altoiul decedat si iti ofera cineva un lastar de Perenial Blue. ;-)
Altoirea se face in august.
 

alfa

Active Member
elianna a spus:
Vremea asta ploioasa care nu ma lasa sa ies in gradina ma impinge spre ganduri necurate :) Mi-as dori un trandafir cu trunchi inalt dar cu ramurile care sa curga, nu stiu cum sa-l denumesc exact dar cred ca exista si asa ceva :D Aveti vreo idee?
Geo are dreptate. Super Excelsa sau orice altceva cu corzile moi se preteaza la asa ceva, daca e altoit pe trunchi.

Asa arata Super Excelsa la mine. Corzile ar fi si mai lungi, dar pana acum le-am tot scurtat ca sa se indeseasca coroana.



Si florile usor trecute:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E minunat, Alfa! :visator:

Eu am un bat inalt de 1.5m si rigid de la un trandafir la care am ramas doar cu portaltoiul. Este extraordinar de rezistent la inghet, a trecut prin iarna de acum un an fara nici macar un varf de ramura afectat, desi era in zona deshisa, in bataia vantului. Nu prea se omoara cu infloritul, desi florile sunt foarte frumoase si chiar remonteaza... cand are chef. Cred ca imi incerc talentul in a-l altoi :rofl:
 

alfa

Active Member
Merita sa incerci :D Nu prea ma pricep eu la altoit, dar daca ai nevoie de altoi, cu multa placere! Doar sa vii sa ti-l iei, ca nu stiu cum trebuie taiat.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc frumos, Kinga! :hug:
Il am pe Super Excelsa, l-am primit in toamna de la o prietena foarte draguta de pe forum! :D
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc foarte mult pentru recomandari si sfaturi. M-am luminat putin. Am mai cautat si pe net si am mai vazut imagini. Acum sa ma hotarasc si sa gasesc :)
Chestia e ca as vrea sa aiba tot timpul flori - am si pretentii :rofl:
 

elianna

Well-Known Member
Pai asta e problema, vreau pomisor curgator. M-am uitat si pe site la Maria. Am gasit de unde alege pomisori -pe site-ul care l-am indicat- si dupa ce am stat jumatate de zi sa dezleg hieroglifele nemtesti, am citit la conditii de transport ca nu livreaza pomisori in strainatate :eek:
 

elianna

Well-Known Member
Daca gasesc in alta parte pomisor, sigur ca am sa iau mai ieftin dar pana acum, nimic. Oricum sezonul plantarii e pe terminate si pana la toamna pot aparea surprize, poate placute :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
La Petrovici toti trandafirii sunt 2.5 euro cu exceptia englezestilor care sunt 3.5 euro.
La nemti sunt 10.5 sau 12 euro (deci nu de 2 ori mai scumpi ci de 4 ori...). Poate sa merite pentru vreo varietate super speciala pe care sa n-o gaesti altfel.
 

elianna

Well-Known Member
Dar am vazut cu 12 euro. Poate nu m-am uitat bine. Oricum m-am hotarat sa stau cuminte pana la toamna :(
 

elianna

Well-Known Member
A, te-ai referit la ei ca nemti. Site-ul este inregistrat in Germania insa am gasit ca referinte si Austria :?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus