Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

bradut

Well-Known Member
Cand am sapat groapa lui Tuscany Superb, am fost cam indoita de pozitie (langa carare) si spatiul alocat. Cand vad poza asta, imi dau seama ca n-am facut-o degeaba. :rofl: Se vede ca are "100 de ani", ca sa zic asa. Are niste tulpini.... Dar, oricum, e clar ca-i trebuie spatiu.

In ceea ce priveste plantarile din aceasta toamna, eu m-am ghidat dupa helpmefind, luand in considerare cele mai mari dintre dimensiuni. Daca, acolo, era trecut intre 1,5 si 3m, eu am luat de bun 3m. As fi putut sa "nu uit" ca sunt, totusi, la Polul Nord. Dar mi-am zis ca mai bine las mai mult, daca tot ii plantez in tarlaua mare, si nu in gradina propriu-zisa, din curte. M-am cam saturat de transplantari, in fiecare an. :rofl:
 

carla

Active Member
Pai astia de pe HMF, la Tuscany Superb zic "Width of 2' to 3' (60 to 90 cm)" :nu stiu: Si nu e singurul trandafir pe care l-au micsorat din condei, am mai gasit cativa ....
 

bradut

Well-Known Member
Da, am vazut si eu ca la unii nu prea ar corespunde. Eu m-am mai ghidat si dupa poze. De exemplu, prima poza, de pe helpmefind, a lui Tuscany Superb, arata ca acesta nu ar fi un micut, dupa modul de desfasurare. De aceea am stat in dubii cand i-am fixat locatia.
 

cristinaf

Well-Known Member
Asta e un exemplar de exceptie, se vede ca are multi ani, e dintr-un parc unde e plantat solitar si probabil ca a fost lasat netaiat.
Asa scrie si in descrierea lor, ca dimensiunile normale la care ajunge 'Tuscany Superb' sunt in jur de 1,5 m.
Si pana la urma, din taieri, cred ca poate fi ajustat sa incapa si in spatii mici, nu e un rambler a carui dimensiune medie sa fie asta, doar ca se poate ajunge si la asa ceva in conditii favorabile si, probabil, foarte multi ani...
 

Roxana Peled

Active Member
georgy03021993 a spus:
Clematite, pana acum, nu mi-au inghetat trandafirii si sper sa nu se intample nici pe viitor.
Roxana, Iceberg nu era de semi umbra? asa aveam impresia.

Nu stiu ce sa zic dar eu pe unde i-am vazut plantati sunt in mijlocul drumului pe cate un rond. Acolo nu au umbra deloc si par tare fericiti :D

Clematite, am un Sympathie obtinut anul acesta prin bunavointa uneia din fetele de pe forum :*
Pe acela ma gandeam sa-l gardui la anul cand oi avea gard :) ...rosu, remontant si foooarte lungan din cate am mai citit pe net.
De monstii din astia de-ai vostri nici nu incape vorba.
 

gabrielais

Active Member
mama, ce copac!!...si eu il pusesem pe lista pe anul viitor :) dar la ce ingramadeala este la mine in gradina va trebui sa ii tai bine ca sa incapa si aia normali daramite astia care au tendinta sa devina namile...nu fac ce vor ei, ci ce vrem noi :rofl: :evil:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am o intrebare tare intrebacioasa:
ce stiti despre trandafirul Sissi urcator?Cum se comporta?Cite flori face?Ce fel de remontant e?Nu imi dati exemple pe HMF va rog ...vreau sa stiu din observatii proprii ce e cu el.Multumesc anticipat pentru orice informatie.
Sisi sau Blue Moon???Cum vreti,nu?
 

nicol

Member
carla a spus:
Ika a spus:
Sa va arat si eu o poza cu un monstru neremontant. Desi nu-i am la inima, nu pot sa nu fiu impresionata de o asa "aratare" :rofl: si sa ma intreb cam cat timp i-a trebuit sa arate asa :?
http://www.gartendatenbank.de/photo/2011061104
Asta e Tuscany Superb??? :eek: :eek: Pai daca se fac si ai mei asa de mari, pot sa ma mut de acasa. Eu le-am lasat spatiu asa, cat pentru un TH mai maricel :(
:eek: :eek: :eek: Vai de mineeeee! Daca ai trei "dihaniute" din acestea in gradina ce faci cu ceilalti trandafiri, ii muti la vecini??????? :) Nu pot spune ca nu visez la asa ceva, dar cred ca va fi posibil.....dupa douazeci de ani! :)
 

cristinaf

Well-Known Member
nicol a spus:
:eek: :eek: :eek: Vai de mineeeee! Daca ai trei "dihaniute" din acestea in gradina ce faci cu ceilalti trandafiri, ii muti la vecini??????? :) Nu pot spune ca nu visez la asa ceva, dar cred ca va fi posibil.....dupa douazeci de ani! :)
Pai si ce daca, ai sa-i admiri cand iesi la pensie. :)

Asta e farmecul trandafirilor vechi, un TH nici in 100 de ani nu isi poate mari dimensiunile, mai ales cu iernile noastre...
Dar na, trebuie multaaa rabdare. :astept:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
daaaa, dar vorba Carlei, daca chiar cresc asa mari o sa ma scoata afara din curte :rofl: Deja ma uitam ca la cei plantati in toamna trecuta poate ar fi cazul ca din doi in doi sa scot sa mut, ca altfel nu stiu ce va fi acolo peste 2-3 ani :aoleu: Ca am lasat doar 1 metru distanta intre ei...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai ar fi Ghislaine de Feligonde, care deja s-a cracit la 1 m, St. Swithun, Cardinal Hume, The Pilgrim...

Oricum, puneti la distanta sigura trandafirii hybrid musk, fac lastari flexibili, care se arcuiesc, sunt foarte foarte frumosi dar luati in calcul cam 3 m latime pentru ei...ca eu zic ca nu merge sa-i ancorati pe spalieri, tip urcatori, e pacat, le stricati toata frumusetea
 

bradut

Well-Known Member
Eu pe Ghislaine l-am trantit langa gard. Poate sa se craceasca in voie acolo. :rofl:

Treaba e ca-mi vin Cornelia, Felicia si Penelope (adica nu se stie, fiindca astia-s de la olandez :rofl: ) si cand am facut gropile, daca retin bine, le-am dat mai scurt cu masuratul. M-am concentrat mai mult pe ce vine de la sarb, fiindca astia erau pe drum. Oricum, inseamna ca trebuie sa iau mai in serios lucrurile, ca nu mai vreau sa fac o groaza de transplantari in viitor. :whew:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus