Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

geodezia

Well-Known Member
nu nu clar ... vreu sa zic ca vreau little artist ...chiar daca ar semna mi-ar sta pe retina sa stiu ca nu e autenticul ...daca gasesti si din asta vreau 2
 

dancoman

Member
Am rugamintea sa imi spuneti ce pot face cu trandafirii comandati in aceasta toamna pe care din anumite motive nu ii pot planta acum.O parte i-am pus in cateva ghivece cu pamant(cei mai firavi)dar nu stiu daca sa ii las afara o perioada sau sa ii bag la caldura in casa :?: Ceilalti,mai ,,solizi,, sunt pusi cu radacinile in apa si nu stiu cat ii mai pot tine asa(eu ma gandeam doua-trei zile???).Ghivece pentru ei nu am caci au niste radacini foarte mari.Ma gandeam sa ii plantez toti intr-o groapa comuna pana la primavara, insa nu stiu cat este de bine pentru ei. :? Se anunta temperaturi aproape de zero grade noaptea si nu stiu cum ii pot proteja mai bine!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cred ca plantarea intr-o groapa comuna si musuroirea lor este o solutie mult mai buna decat tinerea lor in ghivece in casa. In primavara eu am transplantat trandafiri pe care ii pusesem in pamant toamna trecuta. Nu au avut deloc probleme. Unul dintre ei a fost chiar la o a treia transplantare in decurs de 2-3 saptamani.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Poti si sa-i pui orizontal intr-o groapa comuna si sa-i acoperi cu pamant. Sau in beci rece, intuneric, in nisip umed
 

dancoman

Member
claude a spus:
Poti si sa-i pui orizontal intr-o groapa comuna si sa-i acoperi cu pamant. Sau in beci rece, intuneric, in nisip umed
Sa tasez pamantul peste ei??Oare la ce adancime???Oricum nu cred ca v-a intra pamant la toate radacinile,caci sunt enorme(de fapt ai vazut si tu).
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca-i bagi la adancime mare, 60-70 cm, nu cred ca are importanta ca pamanatul nu intra peste tot printre radacini ca oricum nu ingheata pamantul la adancimea aceea...Deci peste ei sa fie cam 25-30 cm de pamant, nu cred ca ingheata :?

Cat despre tinutul in nisip...eu am experimentat si functioneaza, in iarna trecuta am tinut 2 in felul acesta si a fost ok...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
S-ar putea sa ma plictisesc, Caramell, ca i-am stabilit loxul intr-un loc foarte vizibil, sa o am cat mai des sub ochi :rofl:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da ai dreptate ,noaptea nu poti ,da trebuia sa spun si eu ceva :rofl:

sa inteleg ca l-ai comandat ? te urasc :p
 

claude

Well-Known Member
Moderator
;-) Sigur ca l-am comandat...decat sa ma urasti mai bine comanda-l la clemnatite, parca il are, nu? :evil:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
nu am loc pt el ,si drept sa spun nici bani nu mai am de alte comenzi :roll:

poate la anul ,pana atunci mai vad ce scot din gradina si poate ca o sa-i fac un loc :)
 

Roxana Peled

Active Member
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus