Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cristinaf

Well-Known Member
Pai, atunci cred c-ar merita incercat. :D Ma gandesc ca ea infloreste pe cresterile noi, deci cu florile nu ar fi problema chiar daca ar lua-o de jos. Eventual, o musuroire de siguranta i-ar trebui, sa nu-i inghete radacina, daca mai avem parte de geruri din astea tembele.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am doi trandafiri - Summer Song si Golden Celebration - care dupa ce ca erau mici cat scobitorile, vorba voastra, cand au venit de pe unde au venit, au crescut pana la genunchiul broastei anul asta si ieri am descoperit cu stupoare ca au fost rupti total de minunatul meu caine care mai nou doarme pe florile mele - cum gaseste cate-o tufa, cum se tranteste in ea la propriu. Si cum are vreo 60 de kile, face prapad...
Radacina e ok, a ramas in pamant, dar mai dau oare lastari din radacina??? Cel putin Summer Song e distrus, nici nu se mai vede ca ar fi vre-un trandafir in zona aia :( :(
 

clematite

Well-Known Member
gradinar1 a spus:
Am doi trandafiri - Summer Song si Golden Celebration - care dupa ce ca erau mici cat scobitorile, vorba voastra, cand au venit de pe unde au venit, au crescut pana la genunchiul broastei anul asta si ieri am descoperit cu stupoare ca au fost rupti total de minunatul meu caine care mai nou doarme pe florile mele - cum gaseste cate-o tufa, cum se tranteste in ea la propriu. Si cum are vreo 60 de kile, face prapad...
Radacina e ok, a ramas in pamant, dar mai dau oare lastari din radacina??? Cel putin Summer Song e distrus, nici nu se mai vede ca ar fi vre-un trandafir in zona aia :( :(
Daca nu a facut si un bellpipi pe el, poate mai are sanse. ;-)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Draga mea, asa m-am gandit si eu ca poate mai are sanse...intrebarea e a experimentat cineva asa ceva si trandafirul ala a mai trait?? Nu toata lumea o avea o dihanie de caine ca al meu...dar ati taiat/rupt ect din greseala un trandafir si a mai supravietuit???
 

clematite

Well-Known Member
gradinar1 a spus:
Draga mea, asa m-am gandit si eu ca poate mai are sanse...intrebarea e a experimentat cineva asa ceva si trandafirul ala a mai trait?? Nu toata lumea o avea o dihanie de caine ca al meu...dar ati taiat/rupt ect din greseala un trandafir si a mai supravietuit???
Daca e altoit si rupt de deasupra, toate sansele.
Daca e altoit si rupt de sub altoi, vei avea un maces.
Daca nu e altoit, ii da de jos iarasi.
Faptul ca nu creste in sus il ajuta sa isi intareasca radacina.

Important este sa ii afanezi pamantul in jur, deoarece cainele il batatoreste.

Sfat: Pune 3 bete mai serioase (niste tarusi), amplasate in triunghi, in jurul trandafirilor, care sa limiteze cainele sa se intinda peste ei. Am si eu 2 caini mari, si asa procedez.
Se joaca, alearga, se trantesc peste tot, dar am batut bine niste tarusi (sa ramana afara cam 30 cm), si am rezolvat problema. Succes
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cu pietrele nu prea tine figura...am mai incercat. Am mai protejat trandafirii mai mititei cu diverse dispozitive improvizate, pana acum cainele meu n-avea nimic cu florile mele. Mai nou isi face culcusuri fix pe unde gaseste flori si le face praf, evident.
 

geodezia

Well-Known Member
asa am patit cu brugmansiile la mine in gradina ..pina la urma din 2 una ori ciinele legat sau pus in tarc sau rosele out in gradina la mamai la buni la matusi
 

clematite

Well-Known Member
gradinar1 a spus:
Cu pietrele nu prea tine figura...am mai incercat. Am mai protejat trandafirii mai mititei cu diverse dispozitive improvizate, pana acum cainele meu n-avea nimic cu florile mele. Mai nou isi face culcusuri fix pe unde gaseste flori si le face praf, evident.
Ai incercat sa il faci sa inteleaga ca nu e voie? Cand il vezi ca se aseaza, ii spui clar ca nu e voie, ii si arati gesticuland cu mana. Il chemi la tine, si il duci intr-un loc unde ai cam vrea tu sa stea si ii dai acolo un os de ros. Repeti asta de cateva ori, iar cand il vezi ca se aseaza in locul ales de tine, il lauzi si il rasplatesti. El va stia ca acolo primeste ceva bun si acolo va astepta.
Ai grija sa alegi un loc pe care sa il agreeze si el. La ai mei le place sa aiba vedere panoramica.

Daca mai si sapi pamantul in jur, sigur nu se mai aseaza. Iar cu tarusii chiar functioneaza.
Daca sunt prea subtitri, s-ar putea sa ii roada, de ciuda, dar daca aplici si partea de sus cu lamuritul, va fi bine.
Eu le pun o paturica, numai a lor, si le spun: "nu e voie acolo, treci pe paturica"
Acuma, cand nu le convine locul, isi duc si paturica dupa ei :rofl:
Noaptea, daca nu vrea sa doarma in cusca, isi iau paturica si se duc la usa, sau unde le place lor.


Succes
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
gradinar1 a spus:
Draga mea, asa m-am gandit si eu ca poate mai are sanse...intrebarea e a experimentat cineva asa ceva si trandafirul ala a mai trait?? Nu toata lumea o avea o dihanie de caine ca al meu...dar ati taiat/rupt ect din greseala un trandafir si a mai supravietuit???
Eu da. Prima oara a mai trait. Dar a doua oara....
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Draguta mea, eu am un caine batraior care acu', la batranete a inceput sa faca tacaneli prin gradina. Cum sa mai inveti cal batran in buiestru?? :rofl: :rofl:
Tu crezi ca eu nu o cert? dar nici nu cred ca mai tine minte ce face...uite-o, un pic in spatele ei era Summer Song...
 

clematite

Well-Known Member
gradinar1 a spus:
Draguta mea, eu am un caine batraior care acu', la batranete a inceput sa faca tacaneli prin gradina. Cum sa mai inveti cal batran in buiestru?? :rofl: :rofl:
Tu crezi ca eu nu o cert? dar nici nu cred ca mai tine minte ce face...uite-o, un pic in spatele ei era Summer Song...
Ce frumoasa e. Cred ca nici nu baga in seama niste pietre puse pe acolo. :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus