Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

nick1971

Active Member
geodezia a spus:
Ramona fiinto engleza ,franceza ,germana ,rusa buchisesc binisor da japoneza ne znaiu nici ocen harso nici altcumva ...e drept am incercat la un moment dat da nu au rezistat neuronii ..asa ca ne pricepuiet ce si cum vor sa ne zica aia acolo ...
dar daca dai pe poza, scrie denumirea in engleza

eu am zis ca nu ma mai impresioneaza nimic la cati am si cati am comandat :rofl: dar bineinteles ca l-am recunoscut dintr-o mie pe Augusta Louise, deci la anu... un trandafir comand si eu :)
 

clematite

Well-Known Member
nick1971 a spus:
geodezia a spus:
Ramona fiinto engleza ,franceza ,germana ,rusa buchisesc binisor da japoneza ne znaiu nici ocen harso nici altcumva ...e drept am incercat la un moment dat da nu au rezistat neuronii ..asa ca ne pricepuiet ce si cum vor sa ne zica aia acolo ...
dar daca dai pe poza, scrie denumirea in engleza

eu am zis ca nu ma mai impresioneaza nimic la cati am si cati am comandat :rofl: dar bineinteles ca l-am recunoscut dintr-o mie pe Augusta Louise, deci la anu... un trandafir comand si eu :)
In Japonia? Hai mai aproape..... ;-)
 

lacrimioara

Member
Maine as vrea sa musuroiesc trandafirii si pomisorii si as vrea sa va intreb daca pot sa pun doar gunoi sau trebuie sa-l amestec cu pamant?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu stiam ca nu se pune gunoi direct, il amesteci cu pamant. E drept ca stiu asta doar din carti, n-am folosit pana acum gunoi de grajd ca n-am avut de unde.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dati-mi si mie o idee: am anumite zone in gradina care sunt foarte expuse la soare (practic au soare non-stop in timpul zilei. Acolo solul e atat de prost incat cu greu am reusit sa sap niste gropite de 30 cm adancime. Beleaua e ca eu vreau sa plantez acolo trandafiri (ca am doar cativa). Ce sa fac?
O sa inlocuiesc pamantul in gropile trandafirilor dar chiar si asa am emotii ca nu le va merge prea bine...
Sa ma omor sa zgarman mai adanc pamantul??? Ce trandafiri sa pun in zona aia - voi ce aveti si rezista super-bine la seceta?? Multumesc!!
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am in gradina aproape numai pamant foarte tare, in care cu greu am sapat primavara gropile sa plantez trandafirii.
Din cauza aceasta cativa chiar au murit ca pamantul pus peste radacini nu s-a lipit de ele, a ramas aer mult si s-au uscat.
Cu toate astea marea majoirtate s-au prins, insa cred ca va trebui sa le pun ingrasaminte in fiecare an ca sa isi arate tot potentialul.
Pe cei care ii voi planta in toamna asta vreau sa le pun in groapa si pamant de florarie, ca altceva nu am de unde sa iau. Si voi incerca sa sap groapa cat mai adanca, mai ales ca a plouat si sper sa se mai fi inmuiat pamantul.
Ei au radacinile puternice si vor patrunde si in pamantul tare fara probleme.
 

clematite

Well-Known Member
adrianam a spus:
Eu am in gradina aproape numai pamant foarte tare, in care cu greu am sapat primavara gropile sa plantez trandafirii.
Din cauza aceasta cativa chiar au murit ca pamantul pus peste radacini nu s-a lipit de ele, a ramas aer mult si s-au uscat.
Cu toate astea marea majoirtate s-au prins, insa cred ca va trebui sa le pun ingrasaminte in fiecare an ca sa isi arate tot potentialul.
Pe cei care ii voi planta in toamna asta vreau sa le pun in groapa si pamant de florarie, ca altceva nu am de unde sa iau. Si voi incerca sa sap groapa cat mai adanca, mai ales ca a plouat si sper sa se mai fi inmuiat pamantul.
Ei au radacinile puternice si vor patrunde si in pamantul tare fara probleme.
Atunci cand plantezi intr-un pamant neafanat, trebuie sa faci groapa mai mare, sa faramitezi bine pamantul si sa il amesteci cu niste nisip.
Daca ai si gunoi de adaugat, este ideal, cu conditia sa nu fie proaspat, ca atunci e acid.
E bine ca sa fie sapat putin, din cand in cand, pentru afanare.
Deasemeni, in primavara, cand ii dezvelesti de pamant, sa faci suprafata concava in jurul lor, ca sa capteze si sa tina apa.
Parerea mea, din experienta.
Succes
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu oricum inlocuiesc pamantul atunci cand plantez ceva, de-asta si cumpar cativa saci de turba de fiecare data cand am de pus plante.
Multumesc, mi-ati confirmat ceea ce stiam. Gunoi de grajd n-am de unde aduce (si mi-as pune toti vecinii in cap, cred, daca as pune balegar prin curte) :). Ingrasaminte le pun in fiecare primavara, chimicale de pe la magazinele de gradinarit.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
lacrimioara a spus:
Maine as vrea sa musuroiesc trandafirii si pomisorii si as vrea sa va intreb daca pot sa pun doar gunoi sau trebuie sa-l amestec cu pamant?
Vorbesti de gunoi proaspat? Din acela nu poti pune, nici macar amestecat cu pamant. Daca ai mranita, deci gunoi vechi de cel putin doi ani, acela poti sa-l pui fara sa amesteci cu pamant. Eu asa musuroiesc mereu, doar cu mranita, iar primavara, cand dezmusuroiesc, mranita o amestec cu pamantul de la baza trandafirilor. Daca e prea multa, inlatur o parte si o folosesc la alte plante.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu sunt ceva mai noua cu de-ale trandafirilor si as vrea sa va intreb cat de mare trebuie sa fie musuroiul.Nu am musuroit niciun trandafir dintre cei pe care ii am,insa,acum va trebui sa ii musuroiesc pe cei de la sarb.
Trebuie sa fie complet acoperiti de pamant sau ramurile pot sta pe jumatate si afara?
:?: :?: :?:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
E bine sa fie acoperiti cat mai mult cei plantati acum...pentru ca ei sunt neprinsi si deci mai sensibili la gerul iernii. Pe cealalta parte, daca vremea e calda si au lastarii afara sunt stimulati mai usor sa inmugureasca
 

sarselia

Active Member
Moderator
am inteles...
o sa vad cum voi face..
cei mai mici de la sarb mai mai ca vor sta cu capetele complet in musuroi...
 

Roxana Peled

Active Member
Eu pe cei 3 :) din 30 pe care i-am plantat deja i-am musuroit complet cu scoarta macinata. Cred ca au vreo 2-3 cm de scoarta peste nivelul ultimului bat. Mi-e tare teama de caldura, sa nu inmugureasca, mult mai teama decat de frig.
 

lacrimioara

Member
Astazi am musuroit pomisorii si trandafirii, procedeul a fost cam asa : am sapat bine pamantul , l-am strans la baza plantei apoi am pus gunoi de grajd peste doar la pomisori. Gunoiul l-am luat de sub gramada , ma gandesc ca acela este mai vechi, sper sa le fie bine.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus