Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

clematite

Well-Known Member
Caramell a spus:
Aspect, rezistenta, dimensiuni, inflorire repetata, tepi putini si un parfum divin. Sunt putini trandafiri care sa aiba toate aceste calitati si sa mai fie si parfumati. Iti dai seama ce inseamna sa ai in permanenta in gradina o tufa rezistenta cu un aspect frumos si parfum puternic? Este de zona 4, nu il va afecta niciun ger. Mie imi place forma florilor si a frunzelor, sunt inebunita dupa buchetele de flori mici, albe sau crem, cu mai mult de 1 rand de petale si stamine galbene.
Dar pe mine sa ma ai in vedere pentru la anul, acum am destule de plantat. :D
Iti multumesc.
La anul imi iau si eu. Acuma nu mai are. Facem programare din timp.
A zis tipa ca imi da din timp lista cu ce va avea, atat pentru primavara, cat si pentru toamna.
 

geodezia

Well-Known Member
Ramona fiinto engleza ,franceza ,germana ,rusa buchisesc binisor da japoneza ne znaiu nici ocen harso nici altcumva ...e drept am incercat la un moment dat da nu au rezistat neuronii ..asa ca ne pricepuiet ce si cum vor sa ne zica aia acolo ...
 

carla

Active Member
clematite a spus:
Caramell a spus:
Nu, nu seamana deloc. E diferenta ca de la cer la pamant intre ei :rofl:
:gandit: Am vazut ca e cautat de colectionari, ca e rar, dar de ce? E greu de obtinut?
Am un ha de pamant, nu putem face bani? :gandit: :giggle:
E un trandafir destul de rar, eu il caut de mai mult timp si nu l-am vazut pe la furnizorii de unde am cumparat pana acum. Se vinde mai mult in America. Din cauza asta m-am repezit ieri cand l-am vazut pe lista dar se pare ca n-am noroc in viata :cry:
Asa ca sa ma treci si pe mine pe lista pentru toamna viitoare, daca nu scoate doamna vreunul din joben acum
 

clematite

Well-Known Member
geodezia a spus:
Ramona fiinto engleza ,franceza ,germana ,rusa buchisesc binisor da japoneza ne znaiu nici ocen harso nici altcumva ...e drept am incercat la un moment dat da nu au rezistat neuronii ..asa ca ne pricepuiet ce si cum vor sa ne zica aia acolo ...
Geo, trebuie sa privesti in ansamblu si sa citesti intre randuri. :D
Eu am inteles, m-am uitat numai la imagini, si toti sunt frumosi. :visator:
 

geodezia

Well-Known Member
na stii ce ia scuteste-m acu privitu ca macar sa vad denumiri sa stiu ce iti cer ..na vezi de aia vreau sa pricepesc ce si cum da las ca trbe sa aiba o versiune in ingleza nu se poa cau io jiji :suparat: nu ma las
 

adrianam

Well-Known Member
Ma bagati in boala, am zis ca e gata, nu mai comand nici un trandafir cativa ani de acum inainte!
Acum abia astept sa vad de unde pot comanda si eu Darlow's Enigma si Sally Holmes! :)
Si clematis paniculata! :mrgreen:
 

R@MONA

Active Member
geodezia a spus:
na stii ce ia scuteste-m acu privitu ca macar sa vad denumiri sa stiu ce iti cer ..na vezi de aia vreau sa pricepesc ce si cum da las ca trbe sa aiba o versiune in ingleza nu se poa cau io jiji :suparat: nu ma las
Geodezia, eu am intrat cu google translate, ca altfel habar n-aveam! E un rozariu de toata frumusetea, cu toti trandafirii aia la un loc.......... :)
 

gabrielais

Active Member
fetele, va rog aveti mila...cu namile din astea de trandafiri superbi ma chinuiti voi? unde sa-i pun :cry: :?: acum imi vine sa mut gardu' cu citiva metri mai la vale sa am si eu loc de-un catamai arbustul de-ala amestecat cu clematis :) :nefericit:
 

clematite

Well-Known Member
gabrielais a spus:
fetele, va rog aveti mila...cu namile din astea de trandafiri superbi ma chinuiti voi? unde sa-i pun :cry: :?: acum imi vine sa mut gardu' cu citiva metri mai la vale sa am si eu loc de-un catamai arbustul de-ala amestecat cu clematis :) :nefericit:
:eek: Ai unde muta gardul si mai stai pe ganduri?
 

clematite

Well-Known Member
:rugaciune:
Aveti mila de o nestiutoare.
Am gasit asta, zice ca e tare parfumat si infloreste continuu, il stiti?

Bienenweide Rot
 

claude

Well-Known Member
Moderator
carla a spus:
clematite a spus:
Caramell a spus:
Nu, nu seamana deloc. E diferenta ca de la cer la pamant intre ei :rofl:
:gandit: Am vazut ca e cautat de colectionari, ca e rar, dar de ce? E greu de obtinut?
Am un ha de pamant, nu putem face bani? :gandit: :giggle:
E un trandafir destul de rar, eu il caut de mai mult timp si nu l-am vazut pe la furnizorii de unde am cumparat pana acum. Se vinde mai mult in America. Din cauza asta m-am repezit ieri cand l-am vazut pe lista dar se pare ca n-am noroc in viata :cry:
Asa ca sa ma treci si pe mine pe lista pentru toamna viitoare, daca nu scoate doamna vreunul din joben acum

adica nu numai eu voiam Darlow's Enigma? :eek: Si eu il vanez de mult :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu nu as pune clematita aia pe un trandafir...iese prea mare incalceala, la un moment dat nu ami reusesti sa gestionezi treaba :mrgreen: Am inteles ca e de grupa 3, deci necesita taieri mai severe, ca sa descalcesti metri intregi de lastari de pe un rambler...te apuca ganduri sinucigase, cred :rofl: Eu as pune-o sa se cater pe ceva copac cu coroana rara, un gard, etc
 

Roxana Peled

Active Member
dancoman a spus:
Infloreste continuu? :eek: ...Pe bune? :ros_unghii: :ros_unghii: :ros_unghii:

Da-i naibii de bani, eu nu mai am spate carand pamant pe terasa :aoleu:
Dane, vezi ca mai ai vreo doi si pe la mine de la 4 garden...cand or mai veni si aia :)

Roxana parca am citit pe undeva sfatul unei fete care te indemna sa pui un scripete.Se poate foarte simplu,nu trebuie sa gauresti peretii,este de ajuns sa pui pe bara(teava,barna)scripetelui doua scanduri iar pe ele unul-doua ghivece deja pline cu pamant.Vei vedea ce simplu v-a fi apoi si cat timp castigi asa.O roata de scripete aveam si eu pe undeva numai sa o caut caci la ce valmaseala este pe la mine in ,,fiare,, sigur dau de ea pe la fundul lor!! :D (daca ai nevoie!!) :D
Multumesc Dane pentru propunere, esti un dragut.
Am sistem de scripeti ramasi de la constructie, din pacate problema la mine este izolatia hidro si termo de pe terasa care e facuta special pentru gradina si e un pic cam pufoasa :) . Nu prea pot sa pun picior de scripete pe ea, ma refer la cumpana scripetelui, ca-i dau gaura. Macaraua electrica ar fi trebuit fixata undeva pe piciorul scarii exterioare care duce pe terasa doar ca nu a avut nimeni timp si de asta :( si nici n-o sa aiba pana in primavara.
Pana una alta ramane carca...da' las' ca face bine la silueta :D
Ce sa-i faci? Unii sapa altii ridica ... pamantul :) . Cui nu-i convine n-are decat sa-si creasca trandafirii hidroponic :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus