Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

geodezia

Well-Known Member
la ciine nu poti renunta ca e super frumos la rose nici ca si aia sunt la fel ..
:incapatanat: :visator: care o fi calea de mijloc sa impaci in acest caz si capra si varza ?
 
clematite a spus:
Ai incercat sa il faci sa inteleaga ca nu e voie? Cand il vezi ca se aseaza, ii spui clar ca nu e voie, ii si arati gesticuland cu mana. Il chemi la tine, si il duci intr-un loc unde ai cam vrea tu sa stea si ii dai acolo un os de ros. Repeti asta de cateva ori, iar cand il vezi ca se aseaza in locul ales de tine, il lauzi si il rasplatesti. El va stia ca acolo primeste ceva bun si acolo va astepta.
Ai grija sa alegi un loc pe care sa il agreeze si el. La ai mei le place sa aiba vedere panoramica.Daca mai si sapi pamantul in jur, sigur nu se mai aseaza. Iar cu tarusii chiar functioneaza.
Din ce ii interzici, din aia face mai rau, sau cel putin asa este la mine :) pisicii mele ii place sa se tavaleasca prin tufa de levantica. Iar pamantul proaspat sapat face bine la blanita :D
 

adrianam

Well-Known Member
Pai pisicile nu pot fi dresate!. Pe ele numai cu mirosul poti sa le indepartezi de anumite locuri. Dar caiinii pot fi dresati.
 

dancoman

Member
Eu fiind mai,, tehnic ,,am pus teava din PVC alba sau verde cate 3-4bucati la inaltimea(ce iese afara)30-50cm ,se vede frumos,nu mai trebuie vopsita si de ea am agatat(lipit)etichete cu soiul respectiv.In cazul in care doaream sa protejez mai bine un trandafir pe fiecare mijloc al patrulaterului rezultat(din teava)am pus cate un electrod de sudura.Dupa primul contact cu varful electrodului cainele il v-a ocolii!!.Teava este foarte ieftina(cea de electricitate),de diametrul16-20mm.
 

Roxana Peled

Active Member
Eu am rezolvat si mai simplu ... nu mi-am luat caine :rofl:
Si nici pisica.

Am insa pisici din vecini care se si tolanesc pe tufe si le si "asezoneaza". Daca as afla cum sa scap de ele in mod bland as fi tare fericita.
 

gabrielais

Active Member
gradinar1 a spus:
Draguta mea, eu am un caine batraior care acu', la batranete a inceput sa faca tacaneli prin gradina. Cum sa mai inveti cal batran in buiestru?? :rofl: :rofl:
Tu crezi ca eu nu o cert? dar nici nu cred ca mai tine minte ce face...uite-o, un pic in spatele ei era Summer Song...
Draga de ea....din pacate cateii batrani se senilizeaza putin...ciobanescul meu e surd si cred ca si cam chior...face kk pe unde apuca, pe alei, pe trotuar in fata casei...adoarme pe unde apuca...din pacate nu mai prea intelege cand vb cu el..degeaba imi bat gura...la mine gradina e separata de gard..cainii au zona lor numai cu gazon..am incercat niste tuia dar a facut pipi pe ei si s-au uscat :rofl: ideea cu tarusii cred ca este cea mai ok
 

daisy111

Active Member
Cam aceeasi problema am avut-o si eu cu catelusele mele la tara,se puneau si topaiau pe toti trandafirii mei proaspeti prinsi cu petul si ca sa scap,am batut sub foarma unui dreptunghi tarusei la fiecare tranafir.Vad ca am scapat de topaitul lor si au si un aspect interesant. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu l-am descoperit mai demult si jinduiesc dupa el, dar e sensibil la frig si la mine nu s-ar descurca :(
 

Dea

Active Member
si nu ai zis nimic ;-)
Totusi cred ca ar rezista. Protejat bine peste iarna, chiar si daca ar insemna sa dea mereu noi lastari mai de jos. Eu as risca cu o asemenea frumusete. Stii cumva de la ce furnizor se poate achizitiona?
 

miki70

Active Member
gradinar1 a spus:
Eu oricum inlocuiesc pamantul atunci cand plantez ceva, de-asta si cumpar cativa saci de turba de fiecare data cand am de pus plante.
Multumesc, mi-ati confirmat ceea ce stiam. Gunoi de grajd n-am de unde aduce (si mi-as pune toti vecinii in cap, cred, daca as pune balegar prin curte) :). Ingrasaminte le pun in fiecare primavara, chimicale de pe la magazinele de gradinarit.
Eu am luat din Dedeman din asta http://www.4garden.ro/ingrasaminte/mine ... vaca_P1031
Aveau si de pui, ala nu stiu cum se aplica.

In legatura cu pamantul prost, al meu nu e prost, e f prost, am dat o gramada de bani pe pamant pana acum. Din ce am observat , trandafirii se prind dar abia peste 3 ani isi dau drumul. La mine dupa ce ca e pamantul f prost mai am si moloz de la o jumatate de metru in jos :( . Anul trecut si acum 2 ani am pus ingrasamant solubil, i-a ajutata sa creasca .
 

R@MONA

Active Member
Va spun sincer ca mie imi vine sa plang,; nici in toamna asta nu am reusit sa-i am pe Tradescant, Grace si Charlotte.Cel mai mult il doream pe Tradescant.... :cry:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
toamna asta a mers cam prost cu comenzile si nici la bulgar nu e foarte diversificata oferta ca sa completam de acolo :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si eu care chiar ma gandeam ca ne-am "destrabalat" de-a dreptul in comenzi. O oferta mai variata ca acum nu am avut niciodata. Numai cand ma gandesc ca am luat trandafiri si de la olandez, si de la sarb, si din Mures, si de la Maria si din Ungaria. Urmeaza Britrosaco. Ca sa nu mai punem la socolteala ofertele bulgarilor de pe Okazii.
La ofertele companiilor romanesti am stat mai prost, ca unele companii in loc sa astepte cu nerabdare sa-si vanda produsele pe piata locala, ori au preturi de care nu te poti atinge, ori au preferat sa ne tranteasca usa in nas. In privinta lor, nu pot zice decat "bine ca suntem in Uniune si ne putem permite sa cumparam de unde ne place"!
 

gabrielais

Active Member
R@MONA a spus:
Va spun sincer ca mie imi vine sa plang,; nici in toamna asta nu am reusit sa-i am pe Tradescant, Grace si Charlotte.Cel mai mult il doream pe Tradescant.... :cry:
si eu plang dupa Tradescant :cry:
off...daca l-as mai gasi pe undeva.. :(
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Caramell ,da intr-un fel ai dreptate , pt mine a fost prea mare oferta si se pare ca nu am stiut ce si de unde sa aleg :rofl: de ex eu nu am comandat Augusta louise la lottum ca ma bazam pe bulgar pe cand acolo nu e , vroiam sa cumpar de la Rosafruct ,ei nu mai trimit :suparat:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus