Floarea Pastelui (fritillaria)

elipopa

Active Member
a mea galbena de anul trecut nu a mai rasarit :cry: :cry: !
era tare frumoasa!!
de Paste o sa fie toate inflorite!!!
 

fixpix

Active Member
apoi nu stiu ce e cu bulbii astia... am avut si eu vreo 3, nu au inflorit EVER, si acuma nici nu au mai rasarit macar.
:?
 

victoria

Active Member
Am vazut la o femeie in sat o multime de frittilaria in gradina.Am rugat-o sa imi dea si mie una,cea mai mica.Atat s-a eschivat de m-au apucat nervii.Si avea gradina plina de ele ca s-au inmultit foarte tare,chiar ea spunea singura :x
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Arselia, verifica in pamant...eu am gasit in toamna bulbii mancati de ganganii, am gasit ceva vierme in interior :( ca am scormonit dupa ele ca voiam sa le mut, altfel n-as fi stiut si acum n-ar fi rasarit nici la mine. anul trecut multi bulbi au fost mancati de ganganii, in special cei de lalele. am pus pe seama umiditatii extreme din luna iunie, cand a plouat la nesfarsit
 

sarselia

Active Member
Moderator
Claude am verificat in zona respectiva insa nu am vrut sa sap prea adanc ca nu cumva sa il tai.Insa mai studiez zona ca poate-poate.De regula nu am avut probleme cu nicio bulboasa si dintre toate vad ca numai aceasta nu a rasarit.
:(
 

michaela

Active Member
Si eu patesc precum Claude viermaloi imi consuma bulbii... :x :x
dar am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea si plantez in fiecare an... ce scapa, scapa... :roll: caci imi plac f mult.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sunt minunate, Michaela :visator: Si mie imi plac foarte mult, si vreo 3 ani la rand am cumparat bulbi toamna, ca sa-i inlocuiesc pe cei haliti...dar sunt scumpi, cam 20 lei buc si a devenit cam costisitoare placerea :x , asa ca am renuntat, in toamna nu am mai cumparat.
 

fixpix

Active Member
claude a spus:
Calin, ce frittilaria ai de nu a inflorit si acum nici n-a rasarit?
cred ca d-astia imperialis. portocaliu cred. nu i-am vazut infloriti. unul si doi plantati in alta parte.
nici1 nu a mai iesit anul asta.

alt gen de fritillaria o duce bine.
 

marirogo

Active Member
Micha, de unde ai variegata aia ????
Ma omori, numai plante speciale vad la tine, nu te complici cu fiece.... :nu-mi_place: ma roade invidia deja !!!! :rofl:
Acuma serios, de unde ai achizitionat-o, ca n-am mai vazut pana acuma.
 

michaela

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl:
Ce tari sunteti zau!!!! :tavalit:
din Olanda am luat-o.... vreo 15 euro parca.... :? dar a fost cu dus si intors comanda... si nu la figurat! :)
 

marirogo

Active Member
Sa ai noroc la ea, ca tare-i frumoasa! Polenizeaz-o si fa-ne si pe noi fericite ! (Ramo, si tu vrei asa-i? :rofl: )
La mine abia acum incepe cea galbena sa-si deschida primii clopotei. O astept si pe cea rosie cu nerabdare...
Cornelia ne-a promis ca ne arata frumoasele ei in floare. Alte emotii strong...:salivat:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Ioi ce faine-s alea patate din poza 1 ! Pe-astea unde le-ai mai gasit? Da, da stiu eu ca tu esti cu posibilitati... Eu am doar ca si cele din poza 2, cele albe au disparut
 
Sus