Floarea Pastelui (fritillaria)

fixpix

Active Member
Mna, m-am aplecat destul cat sa ajung in dreptul frunzelor, le-am mangaiat si m-au rasplatit cu Chanel No 5. Nici nu e chiar asa de insuportabil :rofl:

Dilema: gradina e intr-o comuna mai ungureasca. De jur imprejur se vorbeste maghiara. Casa si gradina e pe strada Arany Janos. Si nu pe "Nelu de Aur" sau cum s-ar traduce.
Si dilema e... de care Pasti or sa infloreasca ai mei??? Ca-s decalate cele doua cu o saptamana...
:roll:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
pai trebuia sa-l vezi pe al meu , a zis ca bag orice mortaciune in masina daca-i ambalat si scrie pe el bulb ori floare :roll: :rofl:
dar il iert ca nu stie ce vorbeste :tavalit:
 

cristinaf

Well-Known Member
fixpix a spus:
La mine au iesit destul de maricei in doar cateva zile... m-au si speriat cand i-am vazut...
Ii multumesc doamnei care mi i-a trimis cu mari "sacrificii" (stie ea :) )
Ma bucur! Sa-ti fie de bine si sa-i vedem infloriti! :D
Sa stii ca pana la urma nu a fost cu "sacrificii" mari. Doar unul care a fost taiat in mai multe bucati nu mi-a iesit si nici nu cred sa o mai faca, in rest s-au dovedit a fi niste supravietuitori. Acum vreo doua zile in urma nu se vedea nimic, iar astazi i-am observat gata iesiti.
Chiar ma gandeam la ce or face ai tai... si-am reusit sa vad topicul, ca eu stau cu un ochi atintit la "Trandafiri" si unul la "Clematite". Pe aici nu prea ajung. :rofl:
 

Nico_T

Member
Daca in primavara aceasta am transplantat bulbii deja cu frunzulite, oare o sa mai vad flori anul asta? :?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca bulbii au stat mai multi ani in acelasi loc si au avut posibilitatea sa is faca ciclul normal si rezerve, da, exista ceva shanse. Daca nu , nu prea.


Nico_T a spus:
Daca in primavara aceasta am transplantat bulbii deja cu frunzulite, oare o sa mai vad flori anul asta? :?
 

ghia_don

Active Member
Am plantat si eu doi bulbi in toamna si inca nu au dat nici un semn de viata :( ..azi am 'cotrobait' in pamint si surpriza...nici urma de ei :eek: de m-am suspectat ca nu i-am plantat, cum a mai zis cineva pe forum :rofl: Unde puteau sa dispara..chiar asa...sa nu lase nici o urma??
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Noi avem 3 imperialis in gradina si mai multi meleagris. Si sunt la locul lor, unii au boboci. :)
 

cristinaf

Well-Known Member
La mine cei taiati au rasarit, dar au ramas in stadiul acela. Ori m-am bucurat prea repede, ori e un an in care se refac. :nu stiu:
 

fixpix

Active Member
ghia_don a spus:
Am plantat si eu doi bulbi in toamna si inca nu au dat nici un semn de viata :( ..azi am 'cotrobait' in pamint si surpriza...nici urma de ei :eek: de m-am suspectat ca nu i-am plantat, cum a mai zis cineva pe forum :rofl: Unde puteau sa dispara..chiar asa...sa nu lase nici o urma??
Te-o fi urmarit ceva vecina... stii... si cum te-ai dus la culcare, cum tzushti in gradina ta cu harletzu!

Noah... astia-s in toata splendoarea. Sper ca mai is azi inca... acum 2 zile am vazut doua din 5 zambile shterpelite... cine vine sa ma ajute sa ridic un gard de-a roata?

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doina asa am patit si eu acum vreo doi ani cu o mina buna de bulbi.Pur si simplu ....s-au evaporat :mrgreen:
Misteeeeeeeeer....... :?
 

nick1971

Active Member
fixpix a spus:
ghia_don a spus:
Am plantat si eu doi bulbi in toamna si inca nu au dat nici un semn de viata :( ..azi am 'cotrobait' in pamint si surpriza...nici urma de ei :eek: de m-am suspectat ca nu i-am plantat, cum a mai zis cineva pe forum :rofl: Unde puteau sa dispara..chiar asa...sa nu lase nici o urma??
Te-o fi urmarit ceva vecina... stii... si cum te-ai dus la culcare, cum tzushti in gradina ta cu harletzu!

Noah... astia-s in toata splendoarea. Sper ca mai is azi inca... acum 2 zile am vazut doua din 5 zambile shterpelite... cine vine sa ma ajute sa ridic un gard de-a roata?

foarte frumoase! sa te bucuri de ele!
de cand imi doresc si eu... am 2 bulbi de acum 2 ani, rasar, cresc dar nu fac floare, sa-i vad anul asta, dar pana acum trebuia sa vad ceva, nu?
 

Nico_T

Member
Noah... astia-s in toata splendoarea. Sper ca mai is azi inca... acum 2 zile am vazut doua din 5 zambile shterpelite... cine vine sa ma ajute sa ridic un gard de-a roata?




Pffooooiii ...ce faine is ....vreau si eu 8) ....
Abia astept sapt viitoare ca sa le "investighez" :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
No nu-ti trebuie mare gard... pune numai anuntz "atentie , ploshnitze, capuses iinterlopi in gradina".... si cred ca nu mai ai surprize... in cel mai rau caz instaleaza o camera cctv falsa....

fixpix a spus:
Te-o fi urmarit ceva vecina... stii... si cum te-ai dus la culcare, cum tzushti in gradina ta cu harletzu!

Noah... astia-s in toata splendoarea. Sper ca mai is azi inca... acum 2 zile am vazut doua din 5 zambile shterpelite... cine vine sa ma ajute sa ridic un gard de-a roata?

 

fixpix

Active Member
Ai mei incep deja sa se duca. Li se "ofilesc" petalele.
Chiar is curios daca o sa am seminte!
Fac pe ala'n'4 sa le germinez cu brio!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu fac seminte. Peste o luna, maxim 2, tija florala se usuca complet si se desprinde singura de bulb. Sa nu o rupi mai devreme, pentru ca nu te va incurca in gradina. E o planta tare cumsecade, face singura curatenie dupa ea. :rofl:
 
Sus