Identificari bonsai

VreauSaStiu

Member
cipikkus înghetata de Napolact este bună rău ! :giggle: Mai ales cea de ciocolata sau fistic ... miam, miam ! :indragostit:
... si nici nu-i scumpa (cu pretul unui vas de bonsai, iei vre-o 5)... :marfa:
 

cipikkus

Member
Poate poti face o poza mai apropiata sa se vada mai bine frunzele. Asa de la distanta as tinde sa spun ca e carmona. Dar daca as vedea mai indeaproape frunzele poate s-ar da clar un verdict. Eu am un ulm chinezec si pot sa zic ca as cunoaste, chiar daca nu sunt eu marele priceput (avand in vedere ca am 10 luni de experienta).
 

cipikkus

Member
E un copacel frumos....
Eu am niste crengute de sageretia pe care le-am pus la prins. Am luat crengutele dintr-un hipermarket. Aveau bonsai la vanzare si erau foarte stufosi, nu erau tunsi....si m-am oprit ....am tuns cu degetele vreo 2 crengute si le-am pus la prins. Au cam 2,3 saptamani de cand stau la prins....sper sa imi reuseasca. Uite asa creez un bonsai de la 0 :)
 

pork

Member
cipikkus, mult spor si RABDARE pana vei face bonsai din crengute :giggle: Eu aveam idei de facut din seminte...dar a inceput sa-mi treaca :rofl: Mai bine copacei din natura sau de prin florarii pe care sa pot sa incep modelarea fara sa astept ani buni...

kempes: sa-ti fie sanatos copacelul. Eu personal ma inteleg bine cu al meu. Si mi se pare un copacel rezistent. Eu l-am luat dintr-o florarie unde statea la intuneric, cu pamantul uscat iasca. Dupa cateva zile de la achizitionare i-am tras o tundere drastica (am taiat ce era uscat) si i-am trantit si o replantare asa in septembrie. Si nu s-a suparat pe mine, din contra, acum creste voios si ma incanta cu lastari de un verde crud superb si culmea ca il tin si in casa unde nu e grozav de multa lumina...
Apropo, e de interior.
Mai multe poate iti zic cei care au experienta mai mare cu aceasta specie.
 

kempes

New Member
Ma bucur ca am aflat in sfarsit ce tip e.. ca pana acum am avut impresia ca seamana cu un ulm chinezesc care am inteles ca se preteaza mai mult pentru exterior.. si imi parea rau sa-l tin afara si sa nu-l vad tot timpu.. Pomisorul l-am primit de vreo 2 saptamani si cred ca-i merge bine, ca de a 2-a zi a inceput sa-i creasca crengute de un verde deschis .. si destul de multe.. Apropo, sa astept primavara ca sa-l tund? Ca o cam ia razna cu crengutele si am vrea sa-l aranjez putin, insa nu stiu daca e momentul acum in noimebrie..
 

pork

Member
Din ce am reusit eu sa citesc pana acum, nu prea e indicat caci ziua scade si lumina e mai putina, mai ales in casa si ar creste frunze mai mari si cu distanta internodala mai mare...Lasa-l sa creasca voios si la primavara intri cu foarfecul in el. Cel putin eu asa voi face cu al meu.
 

cipikkus

Member
pork ..mersi...stiu ca e greu si trebuie rabdare cu crengutele...dar este timp. E rau cu crengutele ca ori se prind ori nu (si asta inseamna ca ai asteptat degeaba 1 luna). Decat prin florarii, eu zic ca e mai avantajos sa mergi intr-o padure sa iei de acolo. Eu am vreo 10 luati de prin paduri ...i-am pus in vase si s-au prins. E bine sa iei primavara dupa ce se topeste zapada, ca sa iti dai seama daca se prinde sau nu. Daca iei acuma...ei oricum intra in hibernare si nu iti dai seama.
 

pork

Member
Normal ca e mai bine din padure, daca ai cum, caci nu mai platesti :giggle: si poti sa alegi tu ce vrei.
Cat despre recoltat, am mai citit pe ici pe colo ca e chiar bine inainte sa vina primavara, cand inca e zapada caci plantele nu sunt intrate in vegetatie si nu le deranjezi cand le iei pamantul de "sub picioare". Scot capsorul in primavara si habar n-au de ce le-ai facut tu inainte...dar e posibil sa vorbesc prostii :giggle:
 

cipikkus

Member
Ai primit un Ulm Chinezesc (Ulmus Parvifolia). Poti cauta pe forum informatii despre acest copacel. Este cel mai popular bonsai, in sensul ca e cel mai des intalnit in spatiile comerciale. Pe deaspura este si usor de ingrijit, dar asta nu inseamna ca trebuie tratat cu indiferenta. Fisa plantei o gasesti http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=603 sau aici http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=653
Dupa ce o citesti cauta pe forum topicru sau subiecte cu referire la Ulm chinezesc sau Ulmus Parvifolia.
Spor la citit si sa iti traiasca bonsaiul.
 

nick1971

Active Member
multumesc mult :hug:
ma gandeam eu ca trebuie sa fie ulm ca seamana frunza cu gardul viu minune care-l am plantat la curte si acela este tot un ulm :D
 

pork

Member
Sa-ti traiasca ! Eu personal sunt indragostit de aceasta specie :indragostit:
Poate te scormoneste si pe tine la inimioara ;-))
 
Sus