Identificari bonsai

Sash

Active Member
Invizible a spus:
Salutare tuturor...

Ieri am achizitionat un bonsai despre care nu prea stiu multe lucruri (mai de graba nu stiu nimic)

http://img440.imageshack.us/img440/6720/110720091185.jpg

http://img268.imageshack.us/img268/1301/110720091186.jpg

Link'urile de mai sus sunt 2 poze pe care le'am facut in speranta k Bonsai'ul meu va fi identificat...

Si daca se poate as avea nevoie de cateva informatii despre Bonsai si anume:
-Ce ii place / ce nu-i place
-Cum sa'l ud

Si orice alte informatii imi mai puteti da despre Bonsai'ul meu...

PS. Sunt un foarte MARE incepator in materie de Bonsai :D
sicora fabian a spus:
L-ai cumparat sub denumirea de "bonsai"? De unde?
Parca vad si niste flori trecute spanzurate pe acolo?
Invizible a spus:
sicora fabian a spus:
L-ai cumparat sub denumirea de "bonsai"? De unde?
Parca vad si niste flori trecute spanzurate pe acolo?
Denumire de cumparare (ca sa spun asa) era "Bonsai mix", si l'am cumparat de la OBI (langa Real), Pitesti...
lorisl a spus:
Salut, ai o Carmona microphylla.Este o specie destul de greu de intretinut.
mai multe informatii ai aici:
http://www.bonsaiclub.ro/ingrijire/carmona.html
sunt pe forum destui care iti pot da sfaturi cu o carmona, eu unu l-am omorat pe al meu asa ca nu vrea sa iti dau sfaturi :)
 

lorisl

Member
se vede foarte rau poza, incearca sa faci cu macroshot, ca asa nu ne dam seama, ii prea in ceata.
 

bandi87

Member
pai aia din imagine nu se prea vindeca...defapt aceste rani (de marimea asta) de obicei nu se vindeca prea repede sau foarte rar. Daca pe tine te deranjeaza..eu cred ca ai putea sa modifici rana incat sa se incadreze in aspectul copacului.
 

Invizible

New Member
poi... pe mine ma cam deranjeaza, imi place ca orice lucru detin (ca sa spun asa) sa fie perfect... deci.. sunt un perfectionist, dar treaba e ca nu stiu cum sa fac cu "buba" aia mie sa nu'l bulesc de tot :D :((
 

bandi87

Member
poti sa faci o taietura concava sub rana pe la baza trunchiului....asta ar trebui sa fie acoperita cu ceva pasta pentru rani si cu timpul rana o sa fie acoperita cu scoarta..insa o sa fie vizibila.

sau dupa ce ai facut taietura poti sa faci o gaura in copac. pui si acolo un pic de pasta si lasi copacul sa se videce...cu anii o sa arate ca si un copac natural care a pierdut o creanga si acolo a murit o parte a copacului...

pasta pentru rani poate fi cumparata de la magazin daca exista pe undeve pe langa de tine. eu folosesc un fel de ceara de altoit. Sau poti sa iti faci propria mixtura de ciara. (daca dai pe google gasesti mai multe retete pentru astfel de paste)

nu neaparat trebuie sa folosesti pasta. Daca faci taietura cum trebe rana se vindeca si de la sine..insa tine mult mai mult.
 

Invizible

New Member
hmm... nu cred k ma risc, e posibil sa'l stric de tot, n'am nici cu ce'l taia (o unealta speciala sau ceva) in concluzie... cred k il las aja.... :( :)
 

Sash

Active Member
Primul e carmona, al doilea e ficus.

Pe carmona poti sa-l lasi tu sa creasca dar el n-o sa prea vrea :) Al meu are juma' de an, s-a indesit, face flori si frunze intr-o veselie dar crengutele n-au mai crescut. Ii place apa, inclusiv stropitul de frunze si soarele de dimineata. In rest mi se pare un copacel destul de rezistent si nepretentios.
 

rx

New Member
Am primit un bonsai acum vreo 2 saptamani si din ce-am citit pe net cred ca e ulm chinezesc, dar nefiind sigura, mai bine intreb expertii :D
Iata-l:



Din cat am ajuns sa-l cunosc, am observat ca este foarte setos, trebuie sa-l ud de doua ori pe zi, iar daca uit intr-o dimineata, pana dup-amiaza e pleostit tot. Dar isi revine cam in 24 de ore, daca ii dau multa apa.
 

enya

Member
e piper 100%...exact ca al meu...si eu il ud dimineatza si seara si il pulverizez tot la fel,de doua ori pe zi...daca stiam ca e asa betziv nu-l cumparam...nu pot sa plec nicaieri...dar daca trebuie sa plec vreo 3 zile ori il iau cu mine ori il dau pe mina vecinilor...as prefera prima varianta...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Piper-piper?Asa arata copacelul de piper?Dupa citi ani?Eu stiam ca planta arata altfel sau este altceva?Sa nu rideti va rog de mine ca intreb :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multu.Dau o cautare.
Vazut.Are frunz frumoase dar pe "image" mi-a aparut numai bonsai.In fine.In mare am priceput ce e cu el si e frumos.Important e ca mi-a placut ce am vazut :oops:
 
Sus