Identificari bonsai

vali

Active Member
Moderator
Genul Zantoxylum (fam. Rutaceae) are peste 200 de specii, iar fructele multora dintre acestea sunt numite generic "piper". Totusi, nu e vorba de condimentul arhicunoscut.
Z. beecheyanum - piperul chinezesc (sau mai corect falsul piper chinezesc) este din ce in ce mai prezent pe rafturile cu bonsai si - se pare - din ce in ce mai apreciat.
Poate fi (si este! :) ) de multe ori confundat cu Operculicarya decaryi, care este clasificata ca planta suculenta.
Z.b
http://www.megagaleria.com/pictures/Pic_11949_2.jpg
O.d
http://farm4.static.flickr.com/3255/309 ... 4fe6_o.jpg
 

enya

Member
asemanarea dintre cele doua este izbitoare...intr-adevar se pot confunda foarte usor.
 

rx

New Member
da! sigur sigur e piper deci. m-am uitat pe topicurile acelea si m-am convins. nu stiu de ce aveam impresia ca ulm chinezesc e acelasi lucru cu piper chinezesc. greseala mea. :oops:
merci mult pt ajutor tuturor! :D
 

Mircea20

New Member
Am primit de ziua mea un bonsai cu specificatia sa nu umblu la el, doar sa-l ud.
Asa arata.



Acum este mai trist, ii cad frunzele



in centru se vad doua frunze bolnave.
Daca se poate, ce fel de bonsai este si ce as putea sa-i fac sa nu mai cada frunze ?
Multumesc.
 

Sash

Active Member
Mie imi seamana un pic a sageretia dar nu-s convinsa...
Daca e sageretia vezi ca ii place mult apa si e foarte sensibila la dereglarile de udare.
Din cate am citit eu o problema generala a bonsailor achizitionati din comert este substratul necorespunzator.
Si... citeste un pic pe aici http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2408

Asta pana cand intra si raspunde unul dintre bonsaisti :D
 

Mircea20

New Member
Multumesc pentru raspuns. M-am uitat la sageretia si el parca are frunza mai crestata. Daca vrei sa te uiti putin mai atenta, sa maresti poza mea. Si daca este sageretia te rog sa confimi.
Multumesc
 

Sash

Active Member
Fisa e postata de Cornelia, dar scrisa de Vali.
Te asteptam sa ne povestesti evolutia copacelului :D
 

Chiquitita

Member
Da, e Lemn Cainesc (ligustrum), si din cate am observat pana acum ii place apa. Eu am unul de 3 ani si ii merge bine, daca nu e udat frunzele se pleostesc si incep sa cada. Incearca sa ii gasesti un locsor undeva afara pe balcon de ex. pentru ca este copacel de exterior. Pentru a avea umiditate l-am pus pe un pat de argila, si il mai pulverizez din cand in cand, ii plac dusurile. Ramurile ii cresc destul de repejor asa ca eu il tund. Am pus chiar la prins cativa lastarei. O sa revin cu poze. :wink:
 

Mircea20

New Member
Daca este Lemn Cainesc (ligustrum) inseamna ca va face, la primavara flori si apoi fructe. Este adevarat ?? M-as bucura foarte mult daca este asa.
Nu prea are soare, doar cam 1 ora pe zi. Geamurile de la apartament sunt spre est intre blocuri. Sa-i pun noaptea neon :?:
 

Chiquitita

Member
Sa nu il ti la soare. Cat despre flori pana acum al meu nu a facut :( . As fi vrut sa il vad inflorit dar nu s-a untamplat pana acum. Oricum eu tot il iubesc, cu sau fara flori. :)
 

Mircea20

New Member
E foarte bine daca nu trebuie sa-l tin la soare. Ar fi trebuit sa-l mut tot mereu după soare.
Temperatura camerei o tin cam pana la 27-28 grade C apoi o scad la 23.
Cred ca este bine.
Al meu cred ca va da flori.
 

vali

Active Member
Moderator
Este un ligustrum. Nu cred ca vei vedea vreodata flori de la el (eu, cel putin, n-am stiinta de vreunul care sa fi inflorit in vas si, mai ales, tinut in interior). Iar felul in care arata acele frunze, ma duc cu gandul la prea multa apa pe fondul unei lumini cam slabe.
Mircea20 a spus:
Am primit de ziua mea un bonsai cu specificatia sa nu umblu la el, doar sa-l ud.
La Multi Ani, pe chestia asta :petrecere: :). Pot sa fiu indiscret si sa intreb cine a facut specificatia? :oops:

In alta ordine de idei, ar trebui tinut cont, totusi, ca lemnul-cainesc este un bonsai de exterior... Deci, parerea mea e ca s-ar simti muuult mai bine afara :wink:
 

Mircea20

New Member
Vali m-ai derutat. Mi s-a spus ca ii place apa, si sa nu-l tin la soare. Si acum eu totusi ce sa fac.
 

Chiquitita

Member
Treaba cu apa ti-am spus-o din proprie experienta. Copacelul meu cere apa, daca frunzele se pleostesc e semn ca trebuie sa il ud, la doua zile il pulverizez. In timp o sa iti dai seama de necesitatile lui. Cat despre soare, nu cred ca ii place. La lumina da, dar nu in soare, exista riscul atacului acarienilor.
 

vali

Active Member
Moderator
Mircea20 a spus:
Vali m-ai derutat.
Imi cer scuze, nu asta am intentionat.
Eu am spus cele de mai sus, cu gandul ca o planta care sta fara probleme in soare, la temperaturi de peste 30 C si indura geruri de -15 C, nu vad cum ar putea fi catalogata ca "planta de interior" (chit ca inca se intampla asta!). La fel, nu vad de ce ar trebui ca soarele sa n-o atinga niciodata... :?
In plus, nu este vorba numai de lumina si temperatura. Conteaza la fel de mult si umiditatea aerului (care-n apartament e nula) si mai ales de curentii de aer. Plantele carora "le bate vantul in plete" se dezvolta mult mai bine si sunt mult mai putin predispuse la boli si atacuri ale daunatorilor, comparativ cu cele care stau intr-o atmosfera statuta (ca cea dintr-un apartament).
Mircea20 a spus:
Si acum eu totusi ce sa fac.
Asta numai tu poti stii... Probabil ca vei face ceea ce crezi tu ca-i mai bine pentru copacelul tau, indiferent de cate sfaturi contradictorii ai primi :D .
 

Mircea20

New Member
Vali, ai un bonsai din acest gen de pomisor ?
Ceeace spui este foarte logic.
Chiquitita, azi l-am pulverizat. Cum il uzi. Eu il ud incet pana iese apa in tavita. Udatul dureaza ca 10 minute. Adun apa din tavita ca sa nu balteasca. Fac asta zilnic ??!!
 
Sus