Identificari bonsai

Lummy80

New Member
Multam' fain Vali. Te cred pe cuvant:-). Ai dreptate cu udatul, la inceput, pana sa descopar forumul acesta si sa ma informez am exagerat cu udatul(l-am udat cam 2-3 zile consecutiv) si mai mult ca sigur de acolo au aparut puricii aceia. Acum intrebarea ar fi..sa il las si noaptea afara?? Inca sunt 4-5 grade noaptea si vant mai puternic ca pe litoral aici la Timisoara. Nu mi-e asa teama de temperatura(am vazut ca rezista la temperaturi intre 5-20 de grade), cat mi-e de vant :?
 

vali

Active Member
Moderator
Primavara bate vantul peste tot...
Daca nu sunt vijelii care sa-l rastoarne din vas, nu-i bai. Face bine la ten :)
 

Lummy80

New Member
Bunnn, atunci il dau pe "pretenas" afara sa ii falfaie pletele.L-am controlat de purici, nu mai vad nimic(dar presimt ca atunci cand il voi uda o sa apara si baietasii argintii, sau poate avem noroc si am scapat de ei),l-am si chelit un pic, i-am taiat din frunzele alea mari ca mi se pareau tare inestetice, sper sa nu se supere pe mine.Il dau afara, o sa va tin la curent pe topicul potrivit dumnealui :wink:
 

vali

Active Member
Moderator
Dupa ce-l dai afara, fii mult mai atenta la udare. Vantul poate usca substratul dintr-un vas de gabaritul celui din imagini, extrem de repede.
Asta nu inseamna sa-l uzi mai des, asa "preventiv" :), ci doar sa fii mai atenta si sa-l inspectezi regulat.
 

Lummy80

New Member
Ehee Vali de la tine am invatat trucul cu scobitoarea, bonsaiul meu poa' sa stea linistit ca nu il mai stresez aiurea cu udatul in exces. Si ca sa fie treaba, treaba, intentionez sa imi mai cumpar un bonsai cat mai curand( Carmona sau Serissa).Inca sunt in stadiu de lectura,informare, dupa aia vad ce decizie iau.
Zi faina sa aveti!!! :wink:
 

vali

Active Member
Moderator
Lummy80 a spus:
Si ca sa fie treaba, treaba, intentionez sa imi mai cumpar un bonsai cat mai curand
:rofl: Foarte bine, da-i 'nainte!
Un american mai mucalit de pe alt forum, avea la "semnatura" o chestie care ma amuza: "Bonsaii sunt precum cartofii prajiti. Niciodata nu-i de-ajuns unul singur!". Se pare ca are dreptate :) .

Toate bune.
 

lynn_a21

New Member
specie?

buna, imi spuneti va rog ce specie e bonsaiul meu, l-am primit nu de mult si sunt inca in stadiul de documentare, nu am mai avut niciodata si sper sa nu-l ingrijesc gresit. deocamdata i-au cam cazut frunzele si forma e un pic ciudata, cu cioturi mari, asa era de la inceput, sper sa o pot modifica pentru ca nu e tocmai estetica

 

lynn_a21

New Member
mersi :* n-am putut si eu sa incep cu o specie mai putin pretentioasa :rofl: iar scalarul si mai ales carasul sunt si ei foarte interesati de copacel
 

liviu2512

Member
Pune-o in sera si cand isi revine binede tot din socul mutarii,schimba-i chestia aia care ei o numesc pamant si pune ceva drenant pentru bonsai.
 

Sash

Active Member
helisananca a spus:
pt a nu mai deschide alte topicuri pt ca deja sunt foarte multe postez si eu aici niste poze ,poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi:

pe zi ce trece i se trec frunzele si mai mult si mai mult si crengutele de la baza se usuca :( e udat asa cum trebuie,e pulverizat ,crent nu e lumina are

asa arata la inceput cand l-am primit
hoinar a spus:
O sa incerc sa te ajut eu un pic... copacelul tau este un ligustrum ( sper sa nu ma insel din cauza fotografiilor ). Cunosc specia, am avut de a face cu ea. O specie, din experienta mea, extrem de nepretentioasa. Rezista in soarele dupa-amiezii si nu-l deranjeaza temperaturile sub zero grade. Ii place umiditatea si nu-l supara prea tare o defoliere in mijlocul verii. Poti sa-l tai extrem si el va creste din nou... Referitor la ligustrumul tau... eu l-as tunde, i-as schimba pamantul si chiar vasul. Am uitat sa-ti spun ca ii cresc radacinile ca unui nebun! :D Daca ii tai 1/4 din ele nu-l va supara prea tare. Aaa! Sa nu uit, e considerat o specie de exterior. Nu pierde frunzele nici dupa mai multe zile la - 5 grade. Cam asta zic si cred eu pe scurt... :)
Arunca un ochi si pe fisa lui Vali http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=596

Numai bine.
 

helisananca

Member
stai putin ca bonsaiul meu a fost identificat tot aici inca de anul trecut eu aveam alta problema :(,plus de asta am citit tot de atunci fisa lui :( tocami scriam acolo ca am descoperit daunatori da era inchis :?
 

Sash

Active Member
helisananca a spus:
stai putin ca bonsaiul meu a fost identificat tot aici inca de anul trecut eu aveam alta problema :(,plus de asta am citit tot de atunci fisa lui :( tocami scriam acolo ca am descoperit daunatori da era inchis :?
Si eu am inteles ca tot o identificare te intereseaza.
Pentru probleme cu el poti posta la topicul corespunzator de ex. aici http://egradini.ro/forum/viewtopic.php? ... =ligustrum sau la cel cu probleme bonsai, adica aici http://egradini.ro/forum/viewtopic.php? ... m&start=45
 

helisananca

Member
Sash a spus:
helisananca a spus:
stai putin ca bonsaiul meu a fost identificat tot aici inca de anul trecut eu aveam alta problema :(,plus de asta am citit tot de atunci fisa lui :( tocami scriam acolo ca am descoperit daunatori da era inchis :?
Si eu am inteles ca tot o identificare te intereseaza.
Pentru probleme cu el poti posta la topicul corespunzator de ex. aici http://egradini.ro/forum/viewtopic.php? ... =ligustrum sau la cel cu probleme bonsai, adica aici http://egradini.ro/forum/viewtopic.php? ... m&start=45
ok multumesc mult :oops:
 

Sash

Active Member
lorena89 a spus:
Buna ziua!
Am citit cu mare atentie posturile legate de bonsai. Recunosc ca, nefiind o impatimita a acestor plante (desi s-ar putea sa ma regasesc in meticulozitatea ingrijirii lor), ma depasesc multe din explicatiile "tehnice" despre ingrijirea lor.
De aceea va cer ajutorul specializat in cazul micului meu bonsai (adica studiu de caz :D ).
Precizez ca il am din 2008, nu i-am schimbat pamantul si nici nu l-am tuns.
S-a comportat foarte bine pana acum dar incepe sa nu mai arate a bonsai; are un aspect neingrijit, iar eu nu stiu ce tehnica de tundere sa-i aplic.
Va rog sa ma ajutati!

http://lorena89.sunphoto.ro/
Mie mi se pare ca Lorena are un ficus... de care insa... :?
Dupa identificare voi muta postarea Lorenei la topicul corespunzator, unde se va desfasura si discutia.
 

lorena89

New Member
Ok, am inteles ca nu am postat unde trebuie; mi-a luat insa ceva timp sa gasesc postarea mea la acest topic...
Am o rugaminte, daca va mai fi mutata (inteleg ca dupa identificare), imi dati si mie mesaj, sa stiu unde sa caut?
Multumesc.
 

Sash

Active Member
Pai... cand va fi mutata va fi la topicul "ficus x" care va aparea printre primele topicuri (sub cele sticky) semnalizate ca au raspunsuri noi (asa cum a aparut si acest topic in urma mutarii intrebarii tale aici). Dar daca vrei iti dau si mp cu adresa topicului.
 
Sus