Inmultire leandru prin seminte

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
oau ce mama frumoasa au ! sigur va iesi ceva interesant :wink: si eu am paianjeni rosii la un leandru mare ,si incerc sa scap de ei inainte sa le duc la iernat :roll: aaa si se mai pot aplica si dusuri repetate ,numai ca la cei mari care au flori nu prea merge dusul ca se maronesc florile :roll:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daaa paianjenii astia...
:x
Voi incerca sa cumpar si ce ai zis tu ca sa scap definitiv de ei.
Multumesc inca o data pentru sfat!
 

iris

Active Member
:) :dans: yupi cat ma bucur deci la anul si ai mei vor inflorii ....sper. :ingeras:
Felicitari sarselia sa-ti creasca mare, mare ! Abia astept sa vad ce culoare are floarea. Incepe sa fie rece afara eu l-as duce in casa la fereastra sa-l tin la caldurica sa apuce mititelul sa-si deschida floare. Fa-i o baitza cu Nissorun si Omite sa-l scapi de dihanii . :wink:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
asa asa Iris! chiar m-am gindit in dupa amiaza asta oare pe unde umbli :rofl: m-am mirat ca nu ai scris nimic azi aici ! :) ma bucur ca esti aici !

in alta ordine de idei ... acum imi pare rau ca am ciupit vafurile la leandrii din seminte :? ca ma gindesc ca poate si ai mei vroiau sa faca neste flori .. si eu i-am sticat planurile :gandit: ce zici ?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Deci ma sfatuiti sa il duc in casa?
Eu stiam ca leandrii rezista bine la temperaturi scazute...
Dar cred ca voi incerca mai intai sa-l scap de dihanii si pe urma daca vremea va fi tot asa il voi aduce inauntru.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
daca noaptea e frig atunci ar trebuii so duci in casa si eventual ziua sa-l scoti la soare ,cind e soare :) pt flori leandrul are nevoie de mult soare si caldura !

am si eu una rosie [ aproape rosie :roll: ] care o sa infloreasca prima data acum la mine ,si nu ar trebuii sa vina frigul pina cind nu vad florile ! nu stiu pe cine trebuie sa-l mituiesc sa fie toamna lunga si calduroasa :rofl: :rofl: :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu mi-as dori o toamna lunga si frumoasa dar se pare ca nu prea avem sanse.
bafta mare si tie cu infloritul si sper sa revin si eu cu vesti bune!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi ! eu cred ca ai sanse sa vezi florile anul asta ,totusi e inceputul lui septembrie ,mai e timp ,iar daca nu o sa infloreasca nici cum anul asta atunci la anul va fi prima care se va deschide pt ca isi pastreaza bobocii pe timpul ierni :D adica asa ar trebuii sa faca :wink:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ioi am uitat sa va spun ca in primavara am primit un lastar de leandru rosu de la Iudit [ sarut mana ] si pina acum o saptamina a stat in apa fara sa faca nimic ,iar de o sapt e in pastila de turba si azi am observat ca are doua radacini de 1 cm :D a meritat asteptarea :rofl:
 

iris

Active Member
sannamaria a spus:
in alta ordine de idei ... acum imi pare rau ca am ciupit vafurile la leandrii din seminte :? ca ma gindesc ca poate si ai mei vroiau sa faca neste flori .. si eu i-am sticat planurile :gandit: ce zici ?
eu am cativa puisori de leandru carora nu le-am ciupit varfurile si nici unul nu are de gand cel putin deocamdata sa-mi infloreasca . :nu stiu: Eu cred ca puisorul sarseliei a inflorit deoarece e langa mamica lui :) :marfa:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Iris, cu generozitatea caracteristică, mi-a oferit în primăvară 4 dintre puiuţii de leandru tocmai obţinuţi din seminţe. Fiind mititei şi firavi (nou-născuţi ) i-am cocoloşit puţintel :) până s-au înălţat binişor. I-am mutat pe rând şi recent le-am făcut prima "coafare" fiindcă vreau să ramifice bogat. Toţi sunt bine şi hărnicuţi. Nu contează că mai am mult de aşteptat până la prima floare, sper să le dau forma unei tufe bogate.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Adina-Ioana! nu se stie niciodata .poate la anu vor inflori ,sau macar una din ele :D vezi ca se mai intimpla minuni :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Momentan nu a inflorit dar pe zi ce trece ii tot cresc bobocii.Par a fi inchisi la culoare...mama fiind la fel dar oricum sunt mici si pana nu se deschid ca lumea nu putem fi siguri.
Va mai tin la curent!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vreau si eu sa vad.
Sunt tare curioasa.
Am si eu pastai de seminte la cel somon si la cel grena.Asa ca o sa experimentam (adica mai multi........) si cu ele ca doar nu le tin numai pentru mine :oops:
 

carmenushka

Active Member
Gabiuta a spus:
Vreau si eu sa vad.
Sunt tare curioasa.
Am si eu pastai de seminte la cel somon si la cel grena.Asa ca o sa experimentam (adica mai multi........) si cu ele ca doar nu le tin numai pentru mine :oops:
Gabiuta, ma bag si eu la un test cu seminte de leandru daca le impartiti :D
 
Sus