Inmultire leandru prin seminte

sarselia

Active Member
Moderator
Gabiuta si la mine anul trecut,s-au copt pastaile in iarna pe cand aveam leandrii inauntru deja.
 

popescu gp

Well-Known Member
Si eu am 3 pastai la un leandru dar sunt necoapte si cred ca se vor coace foarte tarziu (prin iarna cand va fi la iernat probabil); si asta primavara cand am scos un leandru de la iernat avea pastai care s-au deschis prin mai
 

iris

Active Member
:) azi am pus la adapost puisorii de leandru in sera dar nu vor ierna aici ci doar ii protejez inca o perioada de noptile reci sa mai prinda puteri . Cei din grupa mare sunt foarte frumosi si bine dezvoltati :)
http://irismihnea.sunphoto.ro/Germinare ... u/22274353
cei din grupa mica sunt mai slabuti nu au avut timp destul sa se dezvolte precum cei din grupa mare
http://irismihnea.sunphoto.ro/Germinare ... u/22274671
Tot azi am dus in sera si puisorii de leandru obtinuti din butasi
http://irismihnea.sunphoto.ro/Germinare ... u/22274317
:) Un leandru somon cumparat de la Baumax in aceasta primavara are o pastaie asa ca sper sa am noroc la ea abia astept sa vad ce culori vor avea puisorii anul viitor .
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Iris ! pai la tine grupa mare sa dezvoltat foarte frumos :eek: sunt leandrii '' in toata firea'' :rofl: felicitari
ale mele toate sunt pe o terasa acoperita ,inca nu vreau sa le duc la nani :)

somonul meu are ceva pastai :wink:
 

iris

Active Member
Nu i-am trimis la nani doar noaptea inchid usa la sera peste zi e larg deschisa . :D Ii tin la caldurica inca o perioada sa-i inzdravenesc nitzel si pe cei din grupa mica noapte e destul de rece.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cred ca in sera o sa se simta foarte bine ,si poti sa le tii acolo inca si in noiembrie ! eu incerc sa tin pe ale mele cit mai mult afara :roll:
 

gabiee

Active Member
wooow , iris , sunt superbi leandrii tai , ce fain arata acolo pe rafturi ..... vreeeaaauuuu si eu seraaaa !!!!!
 

popescu gp

Well-Known Member
lendri

Iris esti o fericita ca poti jongla cu o sera asa mare (desi este am inteles sezoniera).Oricum pentru toate plantele este un avantaj;felicitari pentru padurea de lendri;te-ai specializat pe lendri?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Iris sunt minunati toti leandrii tai!
Dar cei din grupa mare sunt SUPERBI!
Sa ai parte de ei si sa creasca mari si frumosi!
 

ghia_don

Active Member
Cred ca am facut o prostie...am rupt deja tecile de seminte crezind ca sint coapte...Am vazut ca s-au innegrit si am zis ca-s gata, dar cred ca trebuia sa le las acolo pina incepeau sa se desfaca... :(
 

iris

Active Member
Re: lendri

popescu gp a spus:
Iris esti o fericita ca poti jongla cu o sera asa mare (desi este am inteles sezoniera).Oricum pentru toate plantele este un avantaj;felicitari pentru padurea de lendri;te-ai specializat pe lendri?
Imi plac leandrii foarte mult de aceea am incercat sa obtin plantute si din seminte mai mult din curiozitate siiii :) am reusit. Anul viitor daca voi avea noroc sa se coaca pastaia leandrului somon voi proceda la fel cel tarziu la inceputul lunii Februarie am sa seaman semintele ca pana in toamna anului viitor sa fie maricei. Nu am de gand sa-i pastrez pe toti de aceea dupa ce vor inflorii si voi stii care ce culoare e am de gand ca dublurile sa le fac cadou celor care vor venii sa-mi viziteze gradina cu irisi :) Va multumesc tuturor pentru aprecieri si va doresc sa aveti recolta bogata :wink: ma refer la puisorii de leandru sa dea doamne, doamne sa aveti de repicat muuuuulti puisori .
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ghia_don a spus:
Cred ca am facut o prostie...am rupt deja tecile de seminte crezind ca sint coapte...Am vazut ca s-au innegrit si am zis ca-s gata, dar cred ca trebuia sa le las acolo pina incepeau sa se desfaca... :(
semintele sunt coapte cind tecile se usuca si se deschid ! de obicei la noi se usuca iarna :gandit:
 

popescu gp

Well-Known Member
lendri

Sannamaria are dreptate semintele se pot coace chiar si in primavara, iernand in locul de repaus si desfacandu-se primavara
 

ghia_don

Active Member
De-acum am facut boacana!! :(
Noroc ca mai sint citeva teci inca verzi, pe care am sa le las pe planta pina cind se desfac..
 

vist

Member
oferta

Buna !
Cine doreste seminte de leandru doar sa spuna!
Planta mama e roz simplu!
Sigur ca e cadou!
 

happy

Well-Known Member
Astazi am semanat semintele de leandru somon inchis de la Popescu! Stiu ca are seminte bune!:D Sper sa iasa plante nu pesti :rofl: :wink:
 
Sus