Inmultirea prin frunze

emeclau

Active Member
Marean, incepand de la o luna ( cel mai repede) pana la 3 luni...chiar si 4-5 luni...unele se incapataneaza sa nu faca pui!
unii recomanda sa se ciupeasca bine varful frunzei , altfel spus tai o treime din frunza. pentru a stimula frunza sa faca pui :wink:
poti incerca Marean
 

ena

Member
Am taiat eu niste incapatante care stau din iunie si nu fac pui.... dar nu au cedat! Tot nu au pui... Eu inca mai sper.
 

danya

Active Member
Ena, lasa-le acolo. Si eu am avut doua care nu vroiau sa faca pui.
M-am saturat sa astept si le am scos din pamant. Ce crezi? Aveau puisori mici, mici. :D
Acum am alte doua care stau de luni de zile si nimic :|
 

helisananca

Member
:eek: wow emeclau...ce rafturi ai....SUPERR...m-ai inspirat total si irevocabil.. :rofl: deja ma gabdesc ce sa mut ca sa pot pune unu in camera..deci felicitarii este superr
 

helisananca

Member
ena deci ..ce sa zik:decand am vz pozele tale "visul vietii mele a devenit barem jumatate din camera in care iti tii florile,ca sa nu fiu chiar lacoma sa zic ca imi doresc exact asa o colectie ca a ta si un spatiu la fel de mare.. :oops: :oops: :oops: ....sa le ai verzi si inflorite mereu sa te bucuri de ele :rose: SUPERB
 

emeclau

Active Member
mersi Heli :)
pai de inceput e chiar rezonabil...daca te apuca nebunia rau de tot, atunci e doar inceputul...
eu acuma incep constructia la cel de-al treilea raft...pana in primavara ,chiar nu ma descurc cu cele 2 pe care le am :cry:
si la anu' incep constructia casei de violete , creez brandul "emeclau" :rofl: :rofl:
Ena, trebuie sa vorbim sa punem de un schimb in primavara...ca vad ca poti si tu bine :wink: :)
 

marean

Active Member
Multumesc,Clau,de raspuns !
Tin minte ca am vazut niste filmulete de-ale lui Steverd in care se lauda ca in vreo 3 saptamani are deja pui la frunze,si ma intrebam daca sunt doar ale mele mai incete .
La categoria de o luna nu ma inscriu,insa la intervalul 2-4 luni cred ca ma situez cu brio :mrgreen: .
Am avut si o frunza sectionata astfel ,dar nu am observat rezultate diferite :mrgreen: (ti-am zis ca am facut experimente :twisted: :rofl: ) !
 

marean

Active Member
:rofl: :rofl: Amu alea fara fite nu se lasa asa mult asteptate,dar 'numitele' sunt mai ceva ca fetele de pension :mrgreen: .
 

Sash

Active Member
Sa va povestesc si eu - am primit 5 frunze (multumesc emeclau!!!)
Am pus 2 in apa si 3 sub pet.
Dintre cele de sub pet una s-a inmuiat toata in cateva zile, pe alta am "prins-o" la timp, i-am scurtat codita si am pus-o si pe ea in apa.
In concluzie am ramas cu 1 sub pet si 3 in apa.
In apa n-a mai murit nici una dar si cea ramasa sub pet a fost ok. Au facut toate radacinutze - le-am pus in substrat si pe cele din apa. Par ok insa in mod vizibil cea care a stat sub pet de la inceput are radacinile mai bine dezvoltate... Sper sa nu-mi faca nici o figura de acum incolo...
 

helisananca

Member
deci eu am acum puse de o saptamana dupa cum spuneam mai sus,pana sa le pun in pamant am asteptat cam in jur de o luna sa faca mustati :gandit: ...unele se mai maroneau jos la codita .dar le scoateam din pahar si pur si simplu stergeam codita de aceea maroneala care era practic,,,codita inmuiata de la apa si asa ramaneau doar radacinile facute si cu codita sanatoasa,,nu am pierdut nici o frunzulita ..deocamdata...si nu au pet in cap nu au nimic sunt langa planta mama in bucatarie pe frigider ..si le place acolo :D
 

Fleur

Active Member
Radacini fac cel mai usor si repede in perlit cu ganulatie mica, dar la transplantare pot deceda cu succes :)
 

Simina

Active Member
Nu stiu daca am mai spus, dar pe mine cel mai mult ma ajuta Atonik la inradacinare.
Procent de reusita 100% la violete.
Dar il folosesc cu succes si la restul butasilor.
 

emeclau

Active Member
no Sashule, tinem pumnii! :wink:
inseamna ca ai din ambele varietati, nu?
no, apoi daca se mai duc , nu iti face griji ca ti-oi trimite altele! sau mai bine direct pui, in primavara! or fi ele capoase, dar io is Rac, bat pe oricine la incapatanare si mers inainte :rofl: :rofl:
 

Sash

Active Member
emeclau a spus:
no Sashule, tinem pumnii! :wink:
inseamna ca ai din ambele varietati, nu?
no, apoi daca se mai duc , nu iti face griji ca ti-oi trimite altele! sau mai bine direct pui, in primavara! or fi ele capoase, dar io is Rac, bat pe oricine la incapatanare si mers inainte :rofl: :rofl:
Pai...numa' o frunza s-a topit de tot asa ca am mari sperate sa traiasca ambele varietati :D Multumesc mult :hug:
 

ena

Member
Multumesc mult helisananca. Sunt deja foarte multe si timpul este foarte putin dar le iubesc tare mult.
Eme, sigur ca o punem de un schimb. Daca mi se prind toate frunzulitele o sa am ceva pui... (am aprox 200 frunze puse la prins, la unele sunt doua dintr-un sortiment).
Nu stiu cum foloseste Simina Atonik-ul, dar eu procedez asa: prepar solutia cu apa (am facut un calcul proportional din ce am gasit in instructiunile de pe net) si butasii ii pun cu codita in aceasta solutie aproximativ 10 minute (1-2 cm din codita). Dupa aceea ii pun in pamant. Am mai pus si la inradacinat in apa cu cateva picaturi de Atonik si am avut surpriza sa reusesc sa inradacinez butas de Euphorbia pulcherrima, ceea ce pana acum nu am reusit. Am folosit Atonik la toate frunzele de violeta.
 

Simina

Active Member
Fleur a spus:
Cum il folosesti Simina?
Am invatat si eu din experienta altora.
O picatura de Atonik la 1litru de apa.
Frunzele de violete se tin 30 minute in solutia obtinuta, dupa care se pun in paharele cu apa curata.
http://i34.photobucket.com/albums/d148/ ... G_0641.jpg
In max 2-3 saptamani fac radacinute.
Nu mi-au putrezit niciuna. Le las in apa pana isi formeaza radacinute mai mari (macar 2cm) si apoi le pun in pamant in paharele de plastic. Nu le acopar cu pet.
N-am avut pierderi la niciuna.
E adevarat ca unele sunt mai harnicute, poate depinde si de soi.
 

andreiacamelia

Active Member
Simina, daca au radacinute lungi si merg puse in pamant, nu trebuie sa le pun pet deasupra sa faca frunzulite? Sau le las asa?
 
Sus