Inmultirea prin frunze

Simina

Active Member
Daca te-apuci in toamna sa inmultesti violete, cred ca e recomandat sa pui pet deasupra.
Eu m-am apucat in vara si frunzele au deja pui. Insa in continuare le tin pe un balcon inchis si fara pet in cap. Le merge bine.
 

emeclau

Active Member
Andreiacamelia, nu exista o regula generala in treaba asta cu inmultitul violetelor! fiecare are alte conditii in care le tine si cel mai bine e sa va creati stilul propriu, respectand regulile de baza si actionand in conformitate ce ceea ce simtiti si credeti voi ca e cel mai bine pt. ele!
in astfel de cazuri fiecare simte intuitiv ce functioneaza cel mai bine!
in plus, daca incercati o metoda si esuati , treceti la urmatoarea!
cu cati crescatori de violete am vorbit, din lumea asta larga, credeti-ma nu am gasit 2 care sa faca la fel! fiecare are metodele lui si foloseste alte si alte substante de stimulare si ingrijire a lor! :D
 

anca_brasov

Member
salutare fetelor!
eu am pus frunzulite la prins si in apa si si in pamant;
cele care au stat in apa au facut radacinute mai repede decat celalte care au stat vreo 3 luni in pamant si nu s-a vazut nimic concret;
la un moment dar celor din pamant le-am pus un pet in cap cand au inceput sa faca frunzulite, cred ca asta le-a ajutat sa creasca mai repde;

celor din apa le-au dar mustatile mai repede, si acum sunt in pamant au si puisori;

mai am un rand de frunulite puse de vreo 3 sapt in apa si acelea au radacinute, umreaza noua casaa ptr ele

frunzele si puisorii lor sunt cu poze aici pe topic, cu 3 pagini inainte...
nu le-am pus in pamant special, nu le-am pus perlit, nu le-am pus ingrasamant...nu le-am pus nimic:rofl:) au crescut pur si simplu


cred ca voi avea nevoie de ajutor cand va treb sa le pun intr-un pahar mai mare...sa se dezv mai bine!
 

Sash

Active Member
Da, dar si conditiile pe care li le oferim difera. Sunt convinsa ca la anumite temperaturi si intensitati luminoase functioneaza mai bine o metoda, iar la altele alta metoda. De asemenea cred ca perioada in care incercam sa le inmultim conteaza.
Spun asta pentru ca anumite soiuri la mine nu fac fitze pe cand la altii da si vice-versa.
Asa ca sunt total de acord cu emeclau cand spune ca fiecare tre' sa gaseasca metoda care i se potriveste cel mai bine.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Daca tot am fost azi in plin proces de transplantare a unor pui de violete m-am uitat cu atentie si la niste frunze puse la inradacinat in banuti de turba. Le-am pus in luna mai, fara caciulite, ca era cald si acum o luna au dat frunzulite. Azi una dintre ele am vazut ca are 5 pui. Nu puteam vedea pana acum ca erau acoperiti cu frunza mama. Am taiat-o si i-am plantat, asa la gramada, ca nu vreau sa rup radacinile. Celelalte 3 au cate un pui normal. I-am pus in pamant pe toti, oricum erau in banuti. Asa ca m-am imbogatit! :D
 

emeclau

Active Member
ai grija Carmen, ca la noapte numai violete o sa visezi!!
daca esti foarte obosita, dupa o sapt. grea, seara cand te pui in pat numeri...o violeta..doua violete ...cred ca pe la 7 adormi :rofl: :rofl: :hug: :*
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
:tavalit: Pai am trecut de 20....asa ca daca ma mai si gandesc ca vine iarna si ce fac cu ele :nu stiu: :gandit: :nu-mi_place: nici nu mai dorm, cu toata oboseala. O amica m-a anuntat deja ca peste doua saptamani imi aduce niste frunze......deosebite :salivat: deci o sa ma mut la mama, ca la mine-s flori! :aoleu: :nu-i nimic:
 

anca_brasov

Member
am pus si eu 2 frunze mama cu puiuti in pahare, nu am separat frunza matura de pui e ok?
treb sa le ud cam dupa cat timp?dupa 1 saptamana?nu am pus apa deloc dupa transplantarea de luni e ok?
 

emeclau

Active Member
Anca, ce ai facut cu frunza cu pui? i-ai schimbat pamantul ...ca nu prea inteleg :?
eu nu umblu la frunzele cu pui decat cand sunt mari puii si ii despart..ei trebuie plantati individual, altfel cresc cu rozetele deformate
daca substratul e umed, nu trebuie udate imediat dupa transplantare
se uda imediat ce se observa ca deasupra e uscat pamantul si , luat in mana, paharul e foarte usor :wink:
nu exista un termen fix, totul variaza de tipul de pamant, de caldura si umiditatea mediului in care cresc si de nevoia de apa a fiecarei violete , in parte
spor la treaba cu ele, Anca!
sunt convinsa ca in curand vei face intuitiv cum e mai bine pentru ele :wink:
 

anca_brasov

Member
emeclau a spus:
Anca, ce ai facut cu frunza cu pui? i-ai schimbat pamantul ...ca nu prea inteleg :?
eu nu umblu la frunzele cu pui decat cand sunt mari puii si ii despart..ei t
deci am pus frunza matura cu puii intr-un pahar cu pamant nou
nu am despartit puii pentru ca din fiecare puiut au mai iesit inca vreo 2 si erau puii cam de 5 cm fiecare, destul de fragili:)

dar am pus si frunza mama nu am taiat-o!
e bine?frunza s-a molesit dar puii nu dau semne de moleseala
 

emeclau

Active Member
vai, dar nu faceti asa ceva !
de ce deranjezi frunza cu pui? ca pamantul nu poate fi mai vechi de cateva luni,iar puii adora sa stea in pahare mici, nu trebuie transplantati :rusine:
doar despartiti cand consideri tu :D
 

Fleur

Active Member
Cred ca ai tinut-o inainte in apa sa faca radacini nu-i asa? Ca asta nu se intelege aici, mai ales ca noi, cei mai multi, punem frunzele direct in pamant.
 

anca_brasov

Member
am tinut-o o vreme in apa sa faca mustati, apoi am pus-o in pamant, unde a stat o perioada de timp pana i-au aparut puiutii insa era intr-un pahar mai mic si ma gandisem ca prea stau inghesuiti asa ca i-am scos de acolo si i-am pus intr-un pahar mai mare cu alt pamant;

asta s-aintamplat sapt trecuta, insa am citit pe aici ca treb mutati cand cresc si i-am pus in alt pahar!
ce sa fac acum cu ei?
cum sa procedez ca sa nu kmoara?
 

Fleur

Active Member
Pai daca nu ai deranjat-o prea mult, s-ar putea sa nu aiba nimic. De regula nu se mai umbla la ea decat cand desparti puii, mai ales in perioade reci. Depinde si ea, daca e una din astea no name cred ca nu pateste nimic, cele cu nume sunt mai fitoase :roll:
 

ena

Member
Anca, lasa-i in pace acum daca i-ai mutat. Am mai schimbat si eu pamantul la frunzele care nu voiau sa faca puiuti si nu au avut probleme si au facut puiuti. Dar in general asa se procedeaza in cazuri extreme...
 
Sus