Inmultirea prin frunze

emeclau

Active Member
Mymo, lasa-le sa creasca..cand vor fi maricei bine, ia-i si pune-i intr-un paharel cu apa sa faca mustati...abia pe urma planteaza-i in pamant
scuze ca nu ti-am raspuns mai repede! :D
 

Fleur

Active Member
Sau mai poti adauga putin pamant pana la baza puilor sa-si faca singuri radacinile pe masura ce cresc.
 

helisananca

Member
am si eu o violeta de parma ,cu flori albastre,am primit-o cadou,era inflorita,insa i-au trecut florile si de atunci a mai facut decat frunze,am rupt frunzele mature dupa margini ca sa pot crea spatiu frunzelor noi,frunzele rupte le-am pus in 2 pahare cu apa,toate au mustati de curand am si plantat 2 frunzulite care sper si imi doresc sa mi se pirnda neaparat,dar din pacate planta mama nu vrea sa infloreasca deloc tot face frunze,nu o ud deasupra,nu ud frunzele,dar ce sa-i fac,are lumina suficieta zic eu adica e si prima care mi-a tinut si probabil pt ca si locul e bun pt ea ,ce sa-i mai fac??am citit undeva o chestie foarte ciudata :|:
deci d-na respectiva punea otet sau vin dar toate de tara nu din comert ,in tavita violetei si le mergea foarte bine :|,,a-ti mai auzit asa ceva ?eu nu vreau sa incerc asa ceva ,mi se pare ca ar fi ceva toxic pentru ele...deci ce sa fac ca sa am floricele si eu ?..:(

si inca ceva la fel de important,primul strat de pamant din ghiveci sa afanat daca pot sa zic asa e usact mereu la suprafata chiar daca as uda planta cu litri tot degeaba,nu am schimbat pamantul ,ghiveciul nu e necesar sa fie schimbat pt ca e marimea potrivita,dar pamantul..:( si imi este tare frica,,pt ca e asa de finuta si firava ..cum sa procedez??
 

Fleur

Active Member
Doamna stia ea ceva, fiindca violetele sunt acidofile si prefera un pamant acid iar otetul creeaza mediu acid iar vinul mai ales cel rosu are in compozitie potasiu care ajuta la inflorire. Trebuie avut insa grija sa nu devina prea acid solul ca atunci iar nu e bine.
Eu zic sa-i schimbi pamantul violetei tale si lasa-i numai 2 randuri de frunze la rozeta si in curand o sa faca bobocei.
 

marean

Active Member
Doamna respectiva adauga otet in apa de udat ca sa creasca aciditatea acesteia pt ca violetele sunt acidofile .
Acum e mai usor sa cumperi pamant pt acidofile de-a gata si nu mai iti faci probleme cu aciditatea solului,insa eu am turba normala la toate si infloresc frumos.
Poate ii faci si poze plantutei tale,ne spui ce regim de udare are,cam ce lumina ii oferi si toate cele necesare :wink: . Probabil trebuie doar sa ai rabdare .
 

helisananca

Member
am pus poza cu ea ,la sectiunea "membrii noi se prezinta"..imi cam prind urechile cu link-urile incerc acum sa vad ,ce pamant pot cumpara bun pt violeta? turba cu nisip e bun ? pt ca asa am acasa cumparat ,daca nu voi cumpara chiar azi altul
 

helisananca

Member
http://s799.photobucket.com/albums/yy278/helisananca/
gata sper sa mearga,ok multumesc mult de tot!
Pai si ma pot apuca de schimbat pamantul acum? imi este cam frica .:( v-am mai spus e asa finuta aceasta florica...
Despre conditiile pe care i le ofer ,poi dupa cum am mai spus,are lumina destula zic eu ,este in bucatariie unde este soare dimineata,nu direct pe ea,are lumina cam toata ziulica ,apa nu-i pun de sus,nu o stropesc pe frunze,pun direct in farfurioara ei,cateodata mai pus pe langa ea sus in ghiveci pt ca mi se pare foarte uscat pamantul..:( este pamantul ramas de cand am primit-o si sigur este luata dintr-o florarie sau supermarket ..:| ..i-am rupt frunze pana acum in jur de 6,,2 plantate deja astept mostenitori :D Doamne ajuta ,restul i mai las sa faca mustati!
 

marean

Active Member
Uite,Fleur stie :wink: .
Daca nu gasesti pt acidofile special,poti pune si Florimo normal , dar cel mai bun e cel mentionat de Fleur .
Si eu adaug putin nisip la amestec,in plus pun si perlit .
 

helisananca

Member
este amestec de turba cu perlit si nisip ce am acasa,daca nu ma insel chiar asa este si numele florimo,,acum sunt inca la servici dar o sa verific cand ajung !Cum este violeta mea :ros_unghii:
 

Fleur

Active Member
Schimba-i fara grija pamantul, rupe-i frunzele asa cum ti-am spus, scurteza-i putin si radacinile ca s-o ingropi putin mai adanc sa nu-i ramana tulpina goala ci rozeta de frunze sa fie la nivelul solului.
Si sa te tii flori dupa aceea! :wink:
 

helisananca

Member
deci sa ramana decat 2 cercuri de frunze,adica decat cele mici de acum si inca cv radacinile cum le scurtez ??
deci nici nu stiu cum sa va multumesc ,imi simt florile in siguranta cand cineva experimentat imi da sfaturi va multumesc :hug:
 

Fleur

Active Member
Tai din coletul de pamant dupa ce-l scoti cu planta din ghiveci cu un cutit si pe parti si de dedesubt ca sa ai loc sa pui pamant proaspat.
Sa nu pui ghiveci mare!
 

helisananca

Member
VA multumesc foarte mult,exact asta am sa fac cand ajung acasa,dar inainte am sa mai dau o tura la cumparaturi dupa flori :D,,,,va multumesc si am sa revin cu poze,o sa fac pas cu pas,,, :) ..inca o data multumesc !
 

marean

Active Member
Planta arata o.k. Cum ti-a spus Fleur,lasa decat cele 2 randuri de frunze din centru .
Eu as pune planta in acelasi ghiveci,e suficient de mare (eu folosesc si mai mici :mrgreen: ) .
Sa nu cumva sa uzi planta apoi , mai ales daca ii tai din radacini ( eu nu prea tai din ele pt ca nu-mi place sa le stresez - de fapt,sa am stresez :oops: ) pt ca e risc de putrezire . Si asa pamantul e usor umed atunci cand il folosesti .
Sincer,eu am lasat planta si 2 saptamani neudata dupa transplantare,de fapt observi frunzele si stii cand trebuie udata - dupa ce ii schimbi substratul,frunzele se vor blegii,cand incep sa isi revina,atuncea planta poate fi udata putin - .
De ingrasamant nu poate fi vorba deocamdata .
Mult noroc !

p.s. : Eme,iarta-ne ca am 'poluat' topicul , muta tu discutia te rugam :mrgreen: !
 

irinabv

Active Member
Moderator
O sa ma folosesc si eu de sfaturile voastre pt. ca am si eu aceeasi problema ca si Anca. Va multumesc :D
 
Sus