Inmultirea streptocarpusului

mena

Member
Pai ai fost harnicutze daca au facut puiuti in 2 luni. O sa ma uit si eu dupa ingrasamintele mai sus mentionate sa vad daca gasesc ceva :wink:
Tu ai numai puiuti sau ai si plante mature? Am cautat in albumul tau si nu am gasit decat violete...
 

mena

Member
Numai bunatati ai tu acolo :) ...Deabia astept sa-i vad infloriti..
Unde ai facut comanda?Ce varietati(culori)ai luat?

Off topic: din ce ai confectionat etichetele pe care scrii numele la fiecare plantuta?
 

mena

Member
Mooor Doamneeee!!!! :hipnotizat: Ce-mi faci tu mieeeee!!!! :cry: Sunt superbe :visator: ...Sa le stapanesti cu bucurie... :D
Nu ti-e teama ca vei avea probleme la vama? Eu nu am cautat pe e-bay din cauza aceasta si pt ca imi trebuie certificat fito-sanitar...si uite asa m-am lasat pagubasa...iau de la Dibley's si mai vad eu... :)
 

emeclau

Active Member
nu mi-e teama..norocul e de partea celor curajosi ....si banosi :rofl: :rofl:
atatea colete am dus la posta, ca deja ma cunosc doamnele pe acolo si au prins drag de mine, unde pot ma ajuta
am reusit sa ridic chiar si un colet fara certificat fito-sanitar :D
daca ai fito, nu au ce sa comenteze
 

emeclau

Active Member
Mena, ieri am pus o tura de frunze de strepto variegati la prins, daca reusesc la anu' vei avea si tu :wink:
 

mena

Member
Da Doamne sa se prinda sa am parte si eu macar de unul...:rugaciune: Saru'mana si multumesc mult!! Nu gasesc alt icon sa arat cat de mult ma bucur :dans: Mi-au luat mintile florile astea...ce face domnule floarea din om.... :petrecere:
 

emeclau

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl:
cine va descoperi un medicament sa ne opreasca, s-ar imbogati!
ca sotii nostri ar sta la rand sa le cumpere :rofl: :rofl:
 

mena

Member
:rofl: :rofl: Pana se va descoperi asemenea medicament...noi ne facem de cap... :evil:
Sotul meu se gandeste cu groaza, ca urmeaza sa amenajam gradina...si stie ce sunt dusa cu pluta cu florile astea....deja face economii sa sature nebuna de flori , plante si arbusti... :)
Oricum in casa mai am ceva loc pt floricele...nu ma plang din cauza spatiului... :wink:
 

michaela

Active Member
emeclau a spus:
trebuie sa le laud pe frunzele mele puse la prins ca tare harnice is :)
asa arata azi
Eme, dupa ce-am vazut reusitele tale la inmultirea streptosilor........... jos cu palaria.........!! Felicitari si la multe, multe reusite!!! :D
 

emeclau

Active Member
Michaela, iti multumesc mult!
cred ca empatizati cu mine si asta le transmite multa, multa energie pozitiva! :wink:
am si pierdut multe frunze, acuma as fi ipocrita sa nu recunosc, dar cele cateva care au scos pui asa de repede ...mi-au facut o figura mai mult decat placuta :)
si vad ca se dezvolta bine! asta e cel mai important, pana la urma! sa creasca mari , sa le vad si inflorite! :D
 

michaela

Active Member
Pai daca s-ar face un topic referitor la curiosii care vor sa vada florile streptosilor tai, cred ca s-ar umple :rofl: ..... si cu mine pe lista, bineinteles :evil: :rofl:
 

emeclau

Active Member
apropo, una dintre variegate a scos un boboc...daca nu ma insel, e vorba de Iced Amethist Showoff
asa ca...in mai putin de o luna, sper sa vad si eu minunea :rofl:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am primit si eu o frunza de streptocarpus de la Dorinas care a facut un puisor mic, dar frunza s-a pleostit. O ud prin pulverizare pe pamant, cand e foarte uscat. Sa tai frunza? Ca asa am vazut in pozele de la Emeclau. N-am mai avut niciodata strepto si violete. M-am bucurat cand am vazut puisorul, ca nu aveam prea multe sperante. :D
 

Fleur

Active Member
Lasa frunza acolo ca sa nu deranjezi puiul. Uneori se usuca frunza dupa ce face pui, alteori nu.
 
Sus